אושרה ייצוגית נגד עשרות עיריות בגין גביית יתר של ארנונה מאזרחים ותיקים

התביעה מתבססת על תקנות מ–2011, שלפיהן יש להעניק הנחה בארנונה לאזרחים ותיקים המקבלים קצבת זקנה לנכה ■ השופטת מיכל נד"ב: על העיריות היה לפעול לקבלת נתונים מהביטוח הלאומי ולא לדרוש מתושבים להוכיח את זכאותם להנחה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

השופטת מיכל נד"ב מבית המשפט המחוזי מרכז בלוד אישרה השבוע בקשה לתביעה ייצוגית נגד עשרות עיריות בישראל, בגין גביית יתר של ארנונה מאזרחים ותיקים הזכאים לקצבת זקנה לנכים. את הבקשה הגישה לפני שלוש שנים עמותת "כן לזקן", לשמירה וקידום זכויות הזקנים בישראל, נגד 34 עיריות, ובהן עיריית ירושלים, חיפה, חולון, רמת גן, גבעתיים, אור יהודה, הרצליה, עכו, רחובות ורמת השרון.

התביעה הוגשה על ידי עורכי הדין גיא הרמלין, שי צוקרמן ודביר גליזר, והתבססה בעיקרה על תקנות האזרחים הוותיקים מ–2011, שלפיהן על העיריות להעניק מיוני 2011 הנחה בארנונה בשיעור 100% ל–100 מ"ר מדירת מגורים שבה מתגורר אזרח ותיק המקבל קצבת זקנה לנכה. השאלה שעלתה בדיון היא אם ההנחה צריכה להינתן אוטומטית, לפי רשימות של המוסד לביטוח לאומי — נוכח קיומו של נוהג להעניק כך את ההנחה בארנונה למקבלי הבטחת הכנסה — או שמא יש תנאים שצריך הזכאי לקיים לפני האישור לקבלת ההנחה.

צילום: אייל טואג

השופטת נד"ב קבעה כי יש אפשרות שהשאלה תוכרע לטובת הקבוצה, כלומר שייקבע שעל ההנחה להינתן לפי רשימות המוסד לביטוח לאומי, ללא צורך בבקשה או במבחן הכנסה.

השופטת הסכימה כי העיריות זקוקות לרשימות מקבלי קצבת זקנה לנכה של הביטוח הלאומי על מנת להכיר בזכאותם ולתת להם את ההנחה בהתאם, אך היה עליהן לפעול לקבל רשימות אלה.

בעיריות אמנם טענו כי עשו כן, אך מבלי לציין מתי, ועל כך הגיבה השופטת כי "בשלב זה של הדיון, נוכח הימנעות המשיבות מלציין את מועד הפנייה, נראה לכאורה כי הפנייה לא היתה במהירות ראויה. ניתן היה לצפות מהמשיבות לפנות למוסד לביטוח לאומי בתוך כחודש עד חודשיים ממועד פרסום התקנות באופן שהרשימות היו מומצאות אליהם בסמוך, כפי שנעשה בסופו של דבר באוקטובר 2012".

לאחר הגשת התביעה הייצוגית, חמש עיריות פעלו למתן ההנחות אוטומטית לאחר קבלת הרשימות מהמוסד לביטוח לאומי (בני ברק, צפת, קרית שמונה, לוד וטבריה).

השופטת קבעה כי הקבוצה שבשמה תנוהל התביעה היא "כל אדם שבתקופה מ–1 ביוני 2011 ועד למועד הגשת התובענה היה בגדר 'אזרח ותיק' כמשמעו בחוק האזרחים הוותיקים, וכן זכאי לקצבת זקנה 
לנכה לפעי סעיף 251 לחוק הביטוח הלאומי, וחויב בתשלום ארנונה למגורים בגין 100 מ"ר של שטח דירת המגורים, בידי מי מהמשיבות".

השופטת גם התייחסה להגשת הבקשה על ידי העמותה, וקבעה כי במקרה זה לא קיים קושי להגיש את הבקשה בידי אדם, ולכן יש לרתום בתוך 120 יום חבר קבוצה שיהיה התובע הייצוגי בבקשה — במקום עמותת כן לזקן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker