"מסעות הטיהור במפעל הפיס": היועצת המשפטית תובעת 1.8 מיליון שקל מהחברה

עוה"ד ענת זייצוב-חגי הגישה תביעה לבית הדין האיזורי לעבודה על ההחלטה לפטר אותה לאחר 8 שנים: "מפעל הפיס מנוהל על ידי עוזי דיין כאילו זו החצר האחורית של ביתו הפרטי והוא עושה שימוש במקורביו ועושי דברו" ■ מפעל הפיס: "ההאשמות יוכחו כמופרכות בבית המשפט"

עוה"ד ענת זייצוב-חגי, שכיהנה בשמונה השנים האחרונות כיועצת משפטית בכירה במפעל הפיס, הגישה השבוע לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב תביעה בסך 1.8 מיליון שקל בה היא מלינה על ההחלטה של מפעל הפיס לפטר אותה.

בתביעה שמופנית גם כלפי היו"ר עוזי דיין, חברי ועדת הביקורת וחלק מחברי ועדת הדירקטוריון היא טוענת כי "מפעל הפיס מנוהל בפועל על ידי עוזי דיין כאילו זו החצר האחורית של ביתו הפרטי וכך, הוא עושה שימוש במקורביו ועושי דברו ואלו שרוקדים לצלילי חלילו בתוך מפעל הפיס, לקידום האינטרסים הפרטיים שלו ובניגוד לטובת מפעל הפיס". עושי דברו של דיין במפעל הפיס, מרוכזים בשני מוקדים חשובים, האחד בועדת הביקורת והשני בועדת הדירקטוריון.

עוזי דיין
עוזי דייןצילום: עופר וקנין

בין הנתבעים גם ירון לוסקי, מזכיר החברה, שתואר בתביעה שהוגשה באמצעות עוה"ד אריאל שמר וליר חן, כיד ימינו של דיין, עושה דברו והמנצח על "תזמורת" האורגנים בכל פעילות מפעל הפיס. "לוסקי הוא מבצע משימות "החיסול" ומנצח על הגורמים השונים במפעל הפיס להשגת מטרותיו של דיין. הוא הולך עם דיין יד ביד מזה שנים רבות, תלוי בו אישית ומשמש המוציא והמביא מטעמו עוד מאז שירותם המשותף בצבא, במפלגת תפנית ומאז" טוענת זייצוב-חגי. לדבריה, בתמורה לכל השירותים היוצאים מן הכלל והחריגים שעושה לוסקי לדיין, הוא נהנה מקידום ענייניו האישיים, שאין להם כל קשר למפעל הפיס או טובתו.

זייצוב-חגי החלה את עבודתה במפעל הפיס בשנת 2007 ועד לסיום עבודתה באפריל האחרון בעקבות דו"ח של ועדת הביקורת של מפעל הפיס. אולם לטענת זייצוב-חגי, שניים מתוך חברי הועדה הם מקורבים של דיין, ומסייעים לו "בביצוע מסע טיהור" בקרב עובדי מפעל הפיס שלא לטובת מפעל הפיס ותוך חריגה מסמכותם.

"בהמלצה הזו של חברי ועדת הביקורת עשו חבריה שימוש פסול במעמדם- באופן אישי- על מנת 'להכשיר' ולקדם את סיום עבודתו של מנכ"ל מפעל הפיס, ואגב כך להביא לפיטוריה של זייצוב-חגי. במעשיהם אלו הביאו לגרם הפרת חוזה בין מפעל הפיס לזייצוב-חגי". נכתב בתביעה. לדבריה, ועדת הביקורת מוציאה דו"חות ביקורת הנסמכים על עובדות בלתי נכונות ומגמתיות ועושים בכך שימוש פסול במעמדם באופן המנוגד למטרות הועדה ולצרכי פעילותה.

החלטת ועדת הביקורת שעומדת במרכז התביעה נוגעת לצווי עיקול שהוטלו על שכרו של ראש מטה מנכ"ל מפעל הפיס בסכום של 1.8 מיליון שקל. בדו"ח ועדת הביקורת נקבע כי נמצאו ליקויים בתפקודה של המחלקה המשפטית שנוהלה אז על ידי זיידוב-חגי. הוועדה קבעה כי המחלקה המשפטית לא יישמה את הצווים ולא רשמה את העיקולים שהתקבלו במערכת השכר של מפעל הפיס. הליקויים שנמצאו על ידי הועדה הובילו אותה לקבוע כי יש פסול בכהונתה של זיידרוב-חגי במערך המשפטי או בתפקידים בכירים דומים במפעל. הוועדה גם הציעה לדירקטוריון לשקול את הצעדים המתבקשים מהעובדות שהוצפו בדו"ח.

דוכן מפעל הפיס בתל אביב. חברי הדירקטוריון הבהירו כי לא יסכימו למנות מועמד אחר צילום: אלון רון

"הוועדה סבורה כי עו"ד זיידוב-חגי טעתה טעות חמורה בשיקול דעתה", כך נקבע בדו"ח הביקורת לגבי זייצוב- חגי. לפי הוועדה, "אי רישום עיקולים וביטולם הוא פתח לאי סדרים במקרה הטוב ולשחיתות במקרה הגרוע". הוועדה הדגישה כי הסתרת צו העיקול בקלסרים הפרטיים של זייצוב-חגי והניסיון לייצר מראית עין של טיפול תקין על ידי תיוק וכנראה גם על ידי החתמת "נתקבל" בדיעבד, מצביעים על כך "שהטעות לא היתה טעות בתום לב ושעו"ד זייצוב-חגי הבינה בין מלכתחילה ובין בדיעבד, שפעלה באופן לא תקין".

עוד נקבע כי "פעולתה היתה שלא לפי המצופה משומר סף, שלא עפ"י הדין ובוודאי שלא על פי רף התנהגות המצופה מעובדים בכירים במחלקה המשפטית ובגוף ציבורי. הוועדה סבורה שעו"ד זייצוב-חגי לא דיברה אמת בפני הביקורת והוועדה. מסיבה זו, כמו גם מהסיבות שפורטו בדו"ח, אין מקום להמשך עבודתה במחלקה המשפטית".

ואולם, לטענת זייצוב-חגי הדו"ח הזה הוא משולל יסוד והעובדות שפורטו בו אינן נכונות. היא הוסיפה כי חברי ועדת הדירקטוריון פעלו כגורם נוסף המקדם ומטפח מטרות זרות ופסולות של יו"ר הדירקטוריון מתוך ידיעה שהם פועלים שלא לטובת מפעל הפיס, בניגוד חמור לחובותיהם כחברי דירקטוריון ותוך הפרת חוזה בין זייצוב-חגי למפעל הפיס, והכל תוך שימוש בעובדה כי הדירקטוריון נהנה ממעמד של גוף בלתי תלוי שאמון על בחינת התנהלות תקינה של מפעל הפיס.

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "עו"ד זייצוב כיהנה בתקופת נשוא דו"ח וועדת הביקורת כמ"מ היועצת המשפטית של מפעל הפיס. מדו"ח המבקר עולה כי התגלו ליקויים קשים בתפקודה של עו"ד זייצוב. ביניהם, העלמת מידע על עיקול שכרו של ראש מטה המנכ"ל. בעקבות הדו"ח המליצה וועדת הביקורת בפני הדירקטוריון שיש פסול בכהונתה של עו"ד זייצוב במערך המשפטי והציעה לדירקטוריון לשקול בצעדים המתבקשים מדו"ח וועדת הביקורת. עו"ד ענת זייצוב בחרה לעזוב את עבודתה. ההאשמות בכתב התביעה יוכחו כמופרכות בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker