תודה לאלקין: העולים והתושבים החוזרים לא יצטרכו לדווח על הכנסות בחו"ל

בעקבות התנגדות שר הקליטה, ועדת השרים לא הצביעה היום על הסעיף שלא ייכנס ככל הנראה לחוק ההסדרים ■ עם זאת, רשות המסים תפעל לקדם זאת בחקיקה נפרדת למרות התנגדות משרד הקליטה והעלייה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

שר הקליטה והעלייה זאב אלקין הביע התנגדות לביטול של . היות ואין הסכמות של השר הרלוונטי מול רשות המסים – ולמרות דיונים אינטנסיביים בין הצדדים בימים האחרונים - הוחלט כי ועדת השרים המיוחדת לעניין התוכנית הכלכלית לשנת 2015-2016, לא תצביע על סעיף זה. יש לציין שאלקין הוא בעל כח השפעה רב בקואליציה ובוועדת השרים בפרט.

בשלב זה נמשך המשא ומתן בין הצדדים וכפי הנראה הסעיף לא ייכנס כמו שהוא לחוק ההסדרים. עם זאת רשות המסים מעוניינת לפעול לקדם זאת בחקיקה נפרדת, למרות התנגדות משרד הקליטה והעלייה אך אפשר להניח כי זו תהיה משימה לא פשוטה.

שר הקליטה זאב אלקיןצילום: אוליבייה פיטוסי

מדובר בהצעה אשר נקבעה בפרק המס בחוק ההסדרים ועוררה לא מעט מהומה ואולי גם מחשבות שניות בקרב חלק מהישראלים שתכננו לשוב לישראל לאחר שהות ארוכה בחו"ל ועולים חדשים. התיקון התייחס לפטור שקיבלו עולים חדשים ותושבים חוזרים ותיקים (מי ששהה מחוץ לישראל לפחות 10 שנים רצופות לפני שחזר אליה) לעשר שנים מדיווח על הכנסות ונכסים מחוץ לישראל. התיקונים שבהצעה משנים את חובת הדיווח ושמירת התיעוד החשבונאי בלבד ואינם משנים את הפטור ממס שלו זכאי העולה לפי החוק.

ההצעה הנה לתקן את החקיקה בעניין הדיווח כך שניתן יהיה לקבל מידע לגבי נכסים ופעילות של עולה ותושב חוזר ותיק מחוץ לישראל. בנוסף, ניתן יהיה לקבל מידע לגבי נכסים ופעילות של חברה שהשליטה על עסקיה וניהולם מופעלים בישראל על ידי עולה - ומידע לגבי נאמנות שיצר עולה או שהנהנה בה הוא עולה. לפי ההצעה, השינוי יחול לגבי עולה שיהיה לתושב ישראל בינואר 2016.

מבחינת חובת הדיווח ישנם שני שלבים. הראשון הוא מיום היותו של העולה תושב ישראל ועד לתום שנת המס שלאחר השנה שבה היה לתושב ישראל ובה רק למנהל רשות המסים תהיה הסמכות לדרוש את המידע האמור ורק על מנת לקיים דרישה לחילופי מידע בהתאם להסכם בינלאומי.

לאחר תקופה זו, יחיד יהיה חייב בהגשת דו"ח גם לגבי הכנסותיו שהופקו או שנצמחו מחוץ לישראל מבלי שהדבר יהיה נתון לשיקול דעת של רשות המסים או מותנה בקיום דרישה לחילופי מידע בהתאם להסכם בינלאומי. גם במקרה של חברה שהשליטה והניהול על עסקיה מופעלים בישראל על ידי עולה יחולו שתי התקופות כך שבשנה הראשונה הדיווח יהיה על פי דרישה במטרה לקיים חילופי מידע בהתאם להסכם בינלאומי ולאחר מכן, הדיווח יהיה חובה.

רשות המסים מעוניינת לקדם את ההחלטה הזאת כחלק מההשתלבות של ישראל במדיניות של הגברת השקיפות העולמית ושיתופי הפעולה בין רשויות המס בעולם למניעת יצירת מקלטי מס. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום