"הובהר לי שאם לא אפרוש מהפרקליטות אמצא את עצמי בחוץ, חבולה ומוכה"

עימות בצמרת פרקליטות מיסוי וכלכלה: המשנה לפרקליטת מחוז ת"א, טלי נג'רי, טוענת כי פרקליטת המחוז, ליאת בן ארי, מתנכלת לה ומנסה להביא לפרישתה - והגישה תביעה לבית הדין לעבודה נגד משרד המשפטים ■ הפרקליטות: "כל ההחלטות שהתקבלו הן מקצועיות"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים48
רויטל חובל
רויטל חובל

המשנה לפרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), טלי נג'רי, הגישה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב תביעה נגד משרד המשפטים, בטענה להפרת חוזה העבודה שלה. נג'רי, המוכרת בשל הביקורת המהדהדת שספגה בזיכוי בתיק הדסק הרוסי בבנק הפועלים, מעלה בתביעה שהוגשה ביוני האחרון טענות חמורות נגד פרקליטת המחוז, ליאת בן ארי. לטענתה, בן ארי מנסה להדיח אותה מתפקידה, מצמצמת את סמכויותיה ומרוקנת מתוכן את תפקידה, וכן מתנכלת לה כדי להפעיל עליה לחץ לפרוש.

נג'רי תובעת ממשרד המשפטים פיצויי בסך 100 אלף שקל בגין הפרת החוזה עמה לטענתה, ומבקשת מבית הדין להורות למשרד המשפטים לקיים את חוזה עבודתה כמשנה לפרקליטת המחוז ולהורות על העסקתה "בעבודה ההולמת את תפקיד המשנה". עוד מבקשת נג'רי מבית הדין להצהיר כי פרקליטת המחוז "פעלה שלא כדין, במטרה לגרום להפרת חוזה עבודתה ולהדיחה מתפקיד המשנה, תוך איום לפגוע בפרנסתה ובשמה הטוב".

נג'רי, 60, היא פרקליטה ותיקה במיסוי וכלכלה. לאורך השנים ניהלה את תיק החשבוניות הכוזבות של הליכוד, שממנו זוכה אהוד אולמרט והורשעו אנשי ליכוד אחרים, ספיח של פרשת הבנק למסחר שעסק באיש השוק האפור בני רביזדה ותיק הדסק הרוסי. באוגוסט 2010 נבחרה כמשנה של מי שכיהנה אז כפרקליטת המחוז, אלה רובינק. מינויה של נג'רי למשנה היה כמה ימים אחרי הזיכוי בפרשת הדסק, ועורר ביקורת. שנתיים לאחר מינויה למשנה, התמודדה לתפקיד פרקליטת המחוז והפסידה לבן ארי.

מאז, מספרת נג'רי, מנסה בן ארי "לכפות עליה הר כגיגית לפרוש מתפקידה כמשנה". לטענתה, היא לא מעניקה לה סמכויות ההולמות את מעמד המשנה, ומטילה עליה עבודה של פרקליט זוטר. נג'רי, המיוצגת על ידי עורכת הדין נאווה פינצ'וק אלכסנדר, שבין היתר מייצגת גם את מני נפתלי, מספרת בתביעה שהוצע לה על ידי הנהלת הפרקליטות לפרוש מתפקידה, אך היא סירבה בשל ההפסד הכספי הרב.

את ההתנכלות כלפיה היא מתארת ביחס משפיל של בן ארי. כך, לטענתה, בן ארי דרשה שנג'רי תדווח על תיקים שבטיפולה למישהי נמוכה בדרגה ממנה, שלמעשה כפופה לה. עוד מציינת נג'רי שבן ארי מבהירה לכל מי שעובד בפרקליטות כי דעתה אינה נוחה מכך שנג'רי משמשת כמשנה שלה.

ליאת בן אריצילום: מוטי מילרוד

בין היתר מספרת נג'רי שכשעברה הפרקליטות לבניין החדש בבית קרדן, משרדה של נג'רי מוקם בקומה התשיעית, בעוד כל שדרת הניהול ממוקמת בקומה השמינית. אנקדוטה נוספת המתוארת בתביעה נוגעת לתרשים המבנה של פרקליטות מיסוי וכלכלה. שמה של נג'רי מופיע שם, אך מבין כל בכירי המחוז, היא היחידה שאין לה ולו עובד אחד שעליו היא ממונה.

קרב בשש מערכות

את התביעה מתארת נג'רי על פני שש מערכות, כאילו מדובר בקרב של ממש או במחזה. המערכה השלישית נקראת כך: "אם לא תפרשי - נדאג שתמצאי עצמך בחוץ, חבולה ומוכה'". לדברי נג'רי, בן ארי ומנהל הפרקליטות אלעד רוזנטל הבהירו לה כי במידה שתבחר בכל זאת להמשיך בתפקידה כמשנה, "הם ידאגו לכך שבסוף היום תמצא את עצמה עם חוות דעת שלילית שעשויה להוביל בהמשך לפיטוריה מחמת אי־התאמה, ובלשונם היא תהיה בחוץ חבולה ומוכה".

לפי המערכה הרביעית, "ההתנכלות כאמצעי לאילוץ התובעת לוותר על זכויותיה", נג'רי מודה כי היא ממודרת מכל פעילות מקצועית בעלת חשיבות, ובפועל מבצעת עבודות של פרקליט זוטר תחת פיקוחם של פרקליטים שדרגתם נמוכה מדרגת משנה.

"משרד המשפטים הפר באופן בוטה את חובתו לפעול על פי כללי המנהל התקין. לידתו של מהלך ההדחה שיזמה פרקליטת המחוז בחטא. הוא מונע ממניעים זרים ופסולים וביצועו נעשה תוך פגיעה קשה בזכויות התובעת, בשרירות וללא נימוקים מוצדקים", נכתב בתביעה. "פרקליטת המחוז יצרה באופן מכוון סביבת עבודה פוגענית, כדי להשפיל את נג'רי ובדרך זו לאלץ אותה לוותר על זכויותיה ולדחוק אותה לפרוש מתפקיד המשנה". את פרקליט המדינה שי ניצן היא מאשימה בעצימת עיניים ובכך שאינו מתערב בסכסוך ביניהם.

טלי נג'רי. טוענת להשפלה מקצועיתצילום: מוטי קמחי

בן ארי זוכה לגיבוי של הנהלת משרד המשפטים. העוזרת של היועצת המשפטית של המשרד דחתה את טענת נג'רי על התנכלות, ואמרה כי מדובר ב"ביקורת מקצועית". לפי המתואר, הסכסוך בין נג'רי לבן ארי הגיע לידי כך שבמאי האחרון הציעה לה בן ארי שתעבור לעבוד במחוז אחר.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "הפרקליטות חותרת למצוינות של עובדיה ומנהליה. נבקש להדגיש כי כל ההחלטות שהתקבלו בעניינה של הגברת נג'רי, הנוגעות לסמכויות ולתיקים שיופקדו בידיה, הן החלטות מקצועיות שהתקבלו בידיעת ובשיתוף הנהלת הפרקליטות. הפרקליטות מתכוונת להגיש כתב הגנה מפורט בעניין זה לבית הדין לעבודה במועד הקבוע בחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker