עוד הזדמנות למעלימי מס

רוצים להצהיר על חשבון בחו"ל בלי להזדהות? הכירו את המסלול האנונימי

ביוני הוגשה עתירה לבג"ץ נגד התנאי הקובע שהנוהל לא יחול אם המס אינו משמעותי ■ הצדדים הסכימו לאחרונה על הקפאת ההליך
 ב–45 יום, שבמהלכם אמורה רשות המסים להאריך את הוראת השעה, בכפוף לאישורים מתאימים, ולפרסם תיקונים

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ברשות המסים מעוניינים להאריך את הוראת השעה המתייחסת למסלול האנונימי בנוהל הגילוי מרצון ולתקן את התנאי שלפיו הנוהל לא יחול במידה שהמס אינו משמעותי — כך עולה מהסכמה בין הצדדים בעניין עתירה שהוגשה ביוני לבג"ץ על ידי משרד א.רפאל ושות' נגד מנהל רשות המסים, משה אשר, נגד התנאי בנוגע למס משמעותי. בעתירה נטען, בין השאר, כי מדובר בתנאי בעייתי שמפר את עיקרון השוויון ונוגד את תכלית הנוהל.

נוהל הגילוי מרצון מאפשר למי שהעלימו הון מהמדינה במשך שנים לדווח על כך ולקבל פטור מהליך פלילי. מאז ספטמבר 2014 ועד היום הוגשו במסגרת נוהל גילוי מרצון 2,905 בקשות במסגרתן נחשף הון של כ–10 מיליארד שקל.

משה אשרצילום: תומר אפלבאום

מסלול הדיווח הרגיל, שבמסגרתו הוגשו עד כה 16% מהבקשות, תקף עד לסוף 2016. במסגרת הוראת שעה שתקפה עד 6 בספטמבר נקבע מסלול שלפיו אפשר לנהל משא ומתן אנונימי מול רשות המסים, באמצעות מיופה כוח, כשלאחר ניהול המשא ומתן ניתן לבחור אם להיענות להסכם, לדווח על ההון ולשלם את המס הנדרש, או שלא להיחשף - ולהסתכן בכתב אישום פלילי. כ–60% מהבקשות עד כה הוגשו במסלול האנונימי.

בנוהל קיים בהוראת שעה גם מסלול מקוצר ומהיר שמיועד למקרים שבהם ההון בבקשה אינו עולה על 2 מיליון שקל, וההכנסה החייבת במס הנובעת ממנו אינה עולה על חצי מיליון שקל בשנות הדיווח. רבע מהבקשות הוגשו במסלול זה. בנוסף נקבע כי הנוהל לא יחול במקרה של "מס לא משמעותי".

בשבוע שעבר הגיש עו"ד שלומי לזר מטעם העותר הודעה ובקשה מוסכמת על הצדדים, שאושרה על ידי השופט סלים ג'ובראן, שלפיה הטיפול בעתירה יוקפא לפרק זמן של 45 יום (עד 24 בספטמבר) שבמהלכם אמור אשר, "ככל הנראה ובכפוף לקבלת האישורים המתאימים, לפרסם מספר תיקונים לנוהל הגילוי מרצון וכן הוראת שעה חדשה שתאפשר הגשת פניות בצורה אנונימית". מדובר באישורים הפנימיים הדרושים ברשות המסים ובאישור היועץ המשפטי לממשלה שהיה מעורב גם באישור הנוהל הקודם.

גם בתגובה מסוף יולי שהגישה הפרקליטות לעתירה, באמצעות עורך הדין יורם הירשברג, נכתב כי "לאור הניסיון שהצטבר ברשות המסים מהפעלת הנוהל והוראת השעה בשנה האחרונה והערות שהתקבלו ברשות המסים בלשכות המקצועיות, נבחן הצורך לתקן תנאים מסוימים בנוהל ובהוראת השעה, לרבות התנאי נשוא העתירה המחייב תשלום מס משמעותי במקרים מסוימים".

לאחר שיתפרסמו התיקונים לנוהל, יודיע משרד א.רפאל האם הוא עומד על המשך בירור העתירה, בהתחשב בנוסח הנוהל המתוקן ותנאיו.

מרשות המסים נמסר: "בתקופה האחרונה פנו לרשות המסים הלשכות המקצועיות בבקשה להאריך את תוקפה של הוראת השעה. זאת, על רקע פרק הזמן הארוך הדרוש להפקדת הנתונים ממערכת הבנקאות בחו"ל ועיבודם. רשות המסים, בשיתוף עם פרקליטות המדינה, בוחנת בימים אלה את הבקשה, ובמסגרת זאת ייבחן התנאי שנקבע בנוהל לתשלום מס משמעותי. רשות המסים צפויה להודיע בשבועות הקרובים על החלטתה בנושא".

ייתכן כי ההחלטה תינתן לאחר סיום הוראת השעה כך שלמשך תקופה קצרה לא ניתן יהיה להגיש בקשות במסלולים האנונימי והמקוצר.

מתגמלים את מי שמחדלו גדול יותר

העתירה, שעליה חתום עו"ד ד"ר אמנון רפאל, מתייחסת לכך שבקשות המגלמות סכומי מס נמוכים יחסית לא מטופלות על ידי רשות המסים, ונדחות ללא נימוק בטענה כי הבקשה אינה עומדת בתנאים. רפאל מתייחס בעתירה למסלול האנונימי שבו מוגשות יותר ממחצית מהבקשות ולעובדה שרק בקשות אנונימיות המגלמות סכומי מס מהותיים מטופלות על ידי רשות המסים.

"אין מקום למדיניות שלפיה רשות המסים תבחר 'לתגמל' במסגרת הנוהל נישומים שסכום המס הנובע מבקשתם גבוה יותר — כלומר שמחדלם חמור יותר — וזאת בדרך של מתן אפשרות לפנייה אנונימית לגילוי מרצון, בעוד מנגד, היא תסרב לשתף פעולה בהסדרת ענייניהם של נישומים שמחדלם חמור הרבה פחות — כלומר שסכום המס הנובע מבקשתם נמוך יחסית", נכתב בעתירה. "מטרת־העל העומדת מאחורי הנוהל היא צמצום מספר הנישומים הנמצא מחוץ למעגל הדיווח. אין מקום לנקוט במדיניות פיסקלית המוציאה מרשת המס נישומים שחטאו רק בשל כך שהכנסתם קטנה או שהפסידו מהשקעותיהם".

בפרקליטות טענו אמנם בתגובה לעתירה כי היא הוגשה בשיהוי וכי התנאי הוא מידתי וסביר אך באותה נשימה הם גם הצהירו כי נבחן הצורך לתקן את התנאי המחייב תשלום מס משמעותי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker