9 ו-6.5 שנות מאסר לשני קבלני העפר שהורשעו בעבירות מס בהיקף של 120 מיליון שקל

שני האחים, ג'קי שבירו (מור) ואבנר שפיר, הורשעו גם בעבירות של סחיטה באיומים נגד ראש מועצה אזורית עמק חפר ומפקח בנייה במועצה ■ "חומרן הניכרת של הנסיבות מחייבים ענישה חמורה לצרכי גמול, הוקעה והרתעה"

אפרת נוימן

לאחר שבמאי הורשעו האחים ג'קי שבירו (מור) ואבנר שפיר, קבלני עבודות עפר ותשתיות בביצוע שורה ארוכה של עבירות מס בהיקף של כ-120 מיליון שקל ובעבירות של סחיטה באיומים נגד ראש מועצה אזורית עמק חפר ומפקח בנייה במועצה - היום (ד') נגזר דינם.

על ג'קי שבירו (מור), כבן 60 מאבן יהודה גזרה השופטת דניאלה שריזלי מבית משפט השלום בתל אביב 9 שנות מאסר בפועל. עוד נגזר עליו קנס של 4 מיליון שקל ו-28 חודשי מאסר על תנאי. על אחיו, אבנר שפיר כבן 55 מנתניה, נגזרו 6.5 שנות מאסר בפועל, קנס כספי של 800 אלף שקל ו-15 חודשי מאסר על תנאי.

שריזלי ציינה כי שבירו (מור) היה "נותן הטון" והדומיננטי מבין השניים אך אין בכך כדי להפחית מאשמתו של אחיו. לגבי שבירו (מור) היא אמרה כי חומרן הניכרת של הנסיבות מחייבים ענישה חמורה לצרכי גמול, הוקעה והרתעה.

שטרות שקלים
שקליםצילום: Bloomberg

על פי הכרעת הדין, האחים הוציאו חשבוניות פיקטיביות, בסכום כולל של לפחות כ-85 מיליון שקל, במטרה לסייע לאחרים להתחמק ממס מבלי שבוצעו העסקאות שפורטו בהן. סכומי המע"מ, שגבו האחים מלקוחותיהם בגין החשבוניות הפיקטיביות, היו בסך של כ-14 מיליון שקל ועמלות נוספות, שולשלו לכיסיהם. ואם לא די בכך, הם גם ניכו תשומות שלא כדין ודרשו הוצאות כוזבות בדו"חות למס הכנסה, בסכום כולל של למעלה מ-20 מיליון שקל.

בנוסף, התברר כי האחים הסתירו במחסן הצמוד לדירת מגוריה של אמם המנוחה ברמת אביב, מסמכים של החברות שפעלו באמצעותן, שמבדיקתם התברר כי הנפיקו חשבוניות בסכומים של כ-350 מיליון שקל, בעוד שבפועל הם דיווחו לרשות המסים על עסקאות בסך של כ-50 מיליון שקל בלבד. מור הורשע גם בהעלמת הכנסות בסכום של כמיליון שקל, בגין השכרת נכסים שונים.

השניים הורשעו בשורה של עבירות מס, כגון: הוצאת חשבוניות פיקטיביות, ניכוי מס תשומות שלא כדין, דרישת הוצאות כוזבות בדוחות מס הכנסה, השמטת הכנסות מהשכרת נכסים וכן בעבירות של סחיטה באיומים ושיבוש מהלכי משפט. לפי כתב האישום, בשנים 2012-2007 ביצעו הנאשמים את עבירות המס המיוחסות להם תוך שימוש, בין היתר, בחברות שונות הרשומות על שמם ועל שם אנשי קש אחרים.

בנוסף, הם הורשעו גם בעבירות של סחיטה באיומים לאחר שאיימו לפגוע ברני אידן, ראש המועצה האזורית עמק חפר ובדניאל אלעל, מפקח בנייה במועצה, שפעלו לאכיפת צו הריסה מינהלי, שהוצא למבנה במושב בורגתא, ששבירו (מור) ביצע בו עבודות בנייה ללא היתר כדין. שבירו (מור) איים על דניאל אלעל ואמר לו "הפעם ויתרנו לך, פעם הבאה תקבל ישר כדור בראש".

עוה"ד רבקה פיינר ועילית פאלוך מהמחלקה המשפטית ברשות המסים, ייצגו את המדינה בתיק בנוגע לעבירות המס ועו"ד כנרת מור מפרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי) ייצגה את המדינה בעבירות על חוק העונשין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום