הקשר בין פרשות ישראל ביתנו ורונאל פישר ומי אמר למי "המאזדות עבדו"

הפרשה הנוכחית אינה ההסתבכות הראשונה של שי ברס: בימים אלה תלוי ועומד נגדו כתב אישום בפרשה מפורסמת אחרת - פרשת רונאל פישר

יסמין גואטה
יסמין גואטה

הפרשה הנוכחית אינה ההסתבכות הראשונה של שי ברס. בימים אלה תלוי ועומד נגדו כתב אישום בפרשה מפורסמת אחרת: פרשת רונאל פישר. בכתב האישום שהוגש נגדו במאי מואשם ברס במתן שוחד לקצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה, באמצעות פישר.
במח"ש טוענים כי ברס מסר לפישר 77 אלף יורו במזומן בתמורה למידע מודיעיני שהיה בידי המשטרה. פישר הבטיח לברס כי בתמורה לכסף הוא יצליח "להרוג את החקירה" נגדו במשטרה, אף שבאותם ימים כלל לא התנהלה חקירה כזאת. כעת נאלץ ברס להתמודד מול חקירה אמיתית, ללא עזרתו של פישר.

הקשר של ברס לפרשת פישר התחיל בשיחה על חברות ממשלתיות שניהלו מלכה ופישר בינואר 2013. מלכה אמר אז לפישר כי בנתיבי ישראל (מעצ) מתנהלת ביקורת פנימית בשל חשד לתשלום חריג ששילם ברס, ששימש אז מנכ"ל החברה - לקבלנים. על פי הנטען, פישר שאל את מלכה האם יש לברס "כסף", וכאשר מלכה השיב בחיוב, הוא אמר לו "אני מביא אותו (כלקוח) עוד הלילה".

רונאל פישר בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

פישר זימן את ברס למשרדו וסיפר לו כי תלויה ועומדת נגדו חקירה במשטרה ויש עליו האזנות סתר, אף שבאותו הזמן כלל לא התנהלה חקירה. על פי כתב האישום, פישר הבטיח לברס כי הוא יוכל להראות לו את מסמכי החקירה ולהציג בפניו את נושאי החקירה, בתמורה לתשלום.

בהמשך זימן פישר את ברס שוב למשרדו, ועל פי הנטען הציג בפניו רשימה בכתב יד עם 15 סעיפים והסביר לו כי אלה הם נושאי החקירה. על פי כתב האישום כללו הסעיפים שתי ידיעות מודיעיניות שהגיעו לידיו של פישר ממלכה. בפגישה נוספת מסר פישר לברס מסמך מודפס שהכיל כביכול נושאים שקשורים לחקירה בעניינו, והבהיר לו כי מדובר במסמך אותנטי מיחידת להב 433. פישר גם שאל את ברס איזה מהנושאים "מפחיד" ואמר כי ביכולתו "להוריד אותם", אבל לכל "הורדה" כזאת יש "מחיר" של עשרות אלפי דולרים.

שי ברס (משמאל) בבית המשפטצילום: ניר קידר

פישר, שניסה לשכנע את ברס בדברים, אמר לו כי אם יביט סביבו הוא יבחין במאזדה שעוקבת אחריו. על פי כתב האישום, פישר מיהר לשכור מאזדה והורה לעדת המדינה לנהוג בה. במקביל הוא התקשר לברס והפנה את תשומת לבו למאזדה שנוסעת בסביבתו.

על פי כתב האישום, באחד הערבים בסביבות 23:00 בלילה נפגשו מלכה ופישר במשרד. פישר אמר למלכה "יש לך פה שקית". כשמלכה שאל מה יש בה, הוא השיב לו: "המאזדות עבדו", כשכוונתו בכך שהתוכנית שלו הצליחה וברס שילם את הכסף. את שטרות היורו שנתן להם ברס הם חילקו באופן שווה אחרי שהפרישו 5,000 יורו לעדת המדינה. כל אחד מהם קיבל בסופו של דבר 36 אלף יורו.

בהמשך אכן נפתחה נגד ברס חקירה סמויה. מלכה מיהר לעדכן את פישר בכך, ועל פי כתב האישום הוא סיפר לברס כי יש נגדו חקירה חדשה, ו"סיפורים חדשים" וכי "העסק הסתבך". במח"ש טוענים כי מלכה הדליף לפישר סקירה סודית, שכוללת בין היתר תקציר של דבר החקירה וסקירת מחקרי התקשורת שהופקו במסגרת החקירה.
על פי כתב האישום של מח"ש, כחלק מההתנהלות הפלילית דאג ברס גם שפישר יקבל תפקיד של יועץ משפטי ב"ריטיינר" במעצ, כחלק מהתמורה ששילם לו בגין המידע שמסר לו. פישר קיבל ממעצ שכר טרחה בהיקף של כ–730 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker