בעקבות תביעה ייצוגית: נכים יוכלו לנסוע חינם במשך 15 חודשים ברכבת ישראל

שווי ההטבה מוערך בשישה מיליון שקלים והיא תקפה לגבי אנשים המתניידים בפועל בכיסא גלגלים רגיל או ממונע בלבד

אפרת נוימן

בתחילת השבוע נכנס לתוקף הסכם פשרה בתביעה ייצוגית לפיו במשך 15 חודשים ועד ל-2 בנובמבר 2016, נוסעים המתניידים בכיסאות גלגלים ייסעו ברכבת ישראל בחינם, וללא הגבלה, בכל הקווים.

הזכאות היא לנוסעים שמחזיקים בתעודת נכה בתוקף של המוסד לביטוח לאומי או משרד הביטחוןוהם מתניידים בפועל בכיסא גלגלים רגיל או ממונע בלבד (כלומר קלנועית, הליכון, קביים או אמצעי ניידות אחר אינו מקנה זכאות להטבה).

תחנת רכבת בתל אביבצילום: ניר כפרי

על מנת לקבל את ההטבה, נדרש כרטיס רב קו אישי של רכבת ישראל הטעון בהסדר נסיעה ייעודי. את הכרטיס ניתן לקבל ללא תשלום בעמדות הנפקה של הרכבת לאחר שהמבקש יציג תעודת זהות או רישיון נהיגה ותעודה תקפה המאשרת את נכותו, ייתן את הסכמתו להצטלם וימסור את הפרטים הנדרשים. בתום תקופת הפיצוי, יפוג באופן אוטומטי תוקף הכרטיסים.

מדובר בהחלטה מאמצע מאי בהאישרה השופטת נחמה נצר מבית המשפט המחוזי בבאר שבע את הסכם הפשרה בתביעה הייצוגית שהגישו אפרת וקנין ואיגור גונופולסקי - ונתנה לו תוקף של פסק דין. ההטבה נכנסה לתוקף ב-2 ליולי.

הדרך עד לפיצוי הייתה ארוכה. הבקשה לאישור התביעה הייצוגית נגד הרכבת הוגשה עוד בדצמבר 2007 בטענה כי הרכבת הפרה את הוראות חוק ותקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הנעים בכיסאות גלגלים באופן המקפח את זכותם לנגישות. התביעה התמקדה בשלוש הפרות עיקריות: קביעת נוהל פנימי ברכבת ישראל לפיו רק בנוכחות של מנהל התחנה יתואמו נסיעות למוגבלים, אי תיאום נסיעות למוגבלים בימי לחץ (ראשון וחמישי) ואי הורדת נוסע מוגבל בתחנת היעד חרף תיאום נסיעה ואישורה.

באוגוסט 2010 אושרה התביעה כייצוגית ונסללה הדרך להסכם פשרה על פיו שווי ההטבה מוערך בשישה מיליון שקל.

התובעים הייצוגיים קיבלו תשלום של 100 אלף שקל כל אחד ועורכי דינם (משרד גדעון-פנר) קיבלו 400 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום