הפתרון לייעול ההליכים בביהמ"ש? אגרה של 100-60 שקל על בקשות ביניים

כיום משולמת אגרה עבור פתיחת תיק בלבד ■ ההערכה היא כי בקשות הביניים מהוות גורם משמעותי בהתארכות חיי תיק ממוצע בבתי משפט

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הצעת תקציב המדינה לשנים 2016-2015 שהגיש השבוע האוצר, מתייחסת גם לייעול מערכת בתי המשפט בהיבט של אגרות. כיום משולמת אגרה עבור פתיחת תיק בלבד. במלים אחרות, על מנת להגיש תביעה, צריך מימון ולפי הצעת התקציב "מצב זה מייצר הטיה לטובת צדדים בעלי אמצעים כלכליים ולרעת פרטים ומנועי אמצעים" שכן יש אנשים שנמנעים מהגשת תביעה בשל העלויות הכספיות הנדרשות עוד בטרם נכנסו בשערי בית המשפט.

ההצעה היא להפחית מצד אחד את האגרה על פתיחת תיק ובמקביל להטיל אגרות על כל בקשות הביניים בתיק בגובה של 60 שקל בתיקים הנידונים בבתי משפט שלום ו-100 שקל על התיקים בבתי משפט מחוזי.

צילום: מוטי קמחי

הצורך בהכנסת תמריצים שמביאים לעודף התדיינות, היתה אחת המסקנות שעלתה בוועדה שהוקמה לייעול ההליכים השיפוטיים בבתי המשפט.

דיון בנושא אגרות על בקשות ביניים התקיים כבר בדצמבר 2011 בוועדת החוקה, חוק ומשפט. בשלב זה ממוצע בקשות הביניים לדיון בהליך אזרחי עמד על 3.2 בקשות - אך בשלב זה נדחתה הטלת האגרות. כיום, כך נכתב בהצעת התקציב, מדובר כבר ב-3.7 בקשות בבתי המשפט השלום וכ-5 בקשות בממוצע בבית משפט מחוזי.

ההערכה היא כי בקשות הביניים מהוות גורם משמעותי בהתארכות חיי תיק ממוצע בבתי משפט - בין 25%-50% מאורך חיי התיק - כך שהאגרות יביאו להפחתה בכמות הבקשות, בהעלאת הנגישות לבתי המשפט ובקבלת הכרעה מהירה יותר בתיקים.

להטלת האגרות על בקשות ביניים יהיו 22 חריגים ובהם בקשה לתיקון טעות סופר בהחלטה או בפרוטוקול, בקשת רשות להתגונן בסדר דין מקוצר, הליך ביניים במסגרת הליך פירוק או פשיטת רגל, בקשה לעיון בתיק בית משפט, בהקשה להזמנת עדים, בקשה לשחרור מייצוג, בקשה למתן החלטה ובקשה לפסלות שופט.

ההצעה עדיין דורשת השלמה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (חקיקה) בעניין הפחתת האגרה המשולמת עבור פתיחת תיק, רשימת החריגים, ומספר הבקשות בכל תיק שעליהן לא תוטל אגרה.

גובה האגרה על פתיחת תיק תלוי בסוג התביעה אותה מבקשים להגיש. כאשר מגישים לבית המשפט תביעה כספית עד לסך של כ-24 מיליון שקל, האגרה היא כיום בגובה 2.5% מהסכום הנתבע, ולא פחות מ-755 שקל. בתביעה שסכומה עולה על כ-24 מיליון שקל, יש לשלם 1% בגין כל שקל נוסף מסכום התביעה. מחצית מהסכום ישולם עם פתיחת התיק והמחצית השנייה עד עשרים יום לפני דיון הוכחות בתיק. עבור תביעות נזקי גוף התעריף שונה - 6,815 שקל בשלום ו-42,596 שקל במחוזי - אם כי בשלב הראשון על מנת להקל על התובע ישולם סכום קטן בלבד כמקדמה. גם הגשת ערעורים כרוכים בתשלום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker