בית המשפט העליון קבע כי ערן מלכה יישאר במעצר: "שיטתיות, תכסיסנות ותעוזה"

השופט נעם סולברג: להבדיל מרונאל פישר - ששוחרר למעצר בית - מלכה הודה בכל העובדות המיוחסות לו בכתב האישום והורשע בדין

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט העליון דחה היום (א') את ערעורו של קצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה, וקבע כי יישאר במעצר עד תום ההליכים זאת למרות ששותפו לדבר העבירות, רונאל פישר, שוחרר למעצר בית. השופט, נעם סולברג, שכתב את פסק הדין בעניינו של מלכה, התייחס להחלטתו של השופט, יצחק עמית, שהחליט על שחרורו של פישר והדגיש כי היא היתה הכרעה גבולית, שתוצאתה אינה פשוטה או מובהקת.

לדבריו: "זהו טבעם של מקרי גבול, שהאחד יכול להימצא מעברו האחד, והאחר מעברו השני, ואף כי קרב זה אל זה – התוצאה שונה. יסודה באיזון עדין בין האינטרסים הציבוריים המוגנים על ידי עילות המעצר, מחד גיסא, לבין חזקת החפות העומדת לנאשם, מאידך גיסא, המחייבת זהירות רבה בכל הנוגע להצרת זכותו הבסיסית לחירות".

ערן מלכה בעת הארכת מעצרו, מאיצילום: אמיל סלמן

הוא הסביר כי להבדיל מפישר, מלכה הודה בכל העובדות המיוחסות לו בכתב האישום, והורשע בדין. "בעקבות ההרשעה, שוב לא עומדת לזכותו חזקת החפות. הראיות שלחובתו, אינן עוד 'לכאורה' והן עברו את כור ההיתוך של הכרעת הדין".

מלכה נתון במעצר מאז מעצרו ב-29 באפריל. ביוני הוא הודה והורשע בעבירות של קבלת שוחד מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט במסגרת הסדר טיעון שערך עם המחלקה לחקירת שוטרים. לאחר שהודה בעבירות, הורה בית המשפט המחוזי בירושלים על הארכת מעצרו עד לתום ההליכים והוא לא ערער על ההחלטה, אולם אחרי שראה שבית המשפט העליון הורה עלשחרורו של פישר למעצר בית, גם הוא ביקש להשתחרר. סנגוריו של מלכה, עורכי הדין עופר ברטל ודב גלעד כהן, הגישו לבית המשפט בקשה דחופה לעיון חוזר בה טענו כי יש לשחרר גם את מלכה למעצר בית תחת איזוק אלקטרוני.

לאחר שסגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, יעקב צבן, דחה את הבקשה הזו הגישו ברטל וכהן ערעור לבית המשפט העליון בו טענו כי "אין להלום את המצב האבסורדי שבו פישר, 'מחולל' העבירות, ה'רוח החיה' שמאחורי המעשים, נאשם בעל תמריץ ברור לשיבוש הליכים, שבחר בדרך ההכחשה והשתיקה – משוחרר ל'מעצר בית'; בשעה שמלכה, מצידו, נותר להינמק בתאו, בבית המעצר, בבידוד, הגם ששיתף פעולה באופן מלא".

ואולם, סולברג לא קיבל את הטענות. לדבריו "אין צורך להכביר מילים על אודות חומרת המעשים המיוחסים לפישר ולמלכה בכתב האישום. על פני הדברים, מסוכנותם 'זועקת', ועילות מעצר נוספות מתחדדות אף הן, בשים לב לשיטתיות, לתכסיסנות ולתעוזה שהפגינו השניים, בעודם משבשים מהלכי משפט מן היסוד, בבוז מוחלט כלפי שלטון החוק, תוך פגיעה חמורה ברשויות האכיפה, כשתאוות בצע חסרת מעצורים מנחה את פעולותיהם".

לדבריו, מסקנה זו מתחזקת לנוכח תסקיר המעצר השלילי שהוגש מטעם שירות המבחן בעניינו של מלכה. שירות המבחן נמנע מלהמליץ על שחרורו של מלכה לחלופת מעצר, בהצביעוֹ על סיכון להישנותה של התנהלות אינטרסנטית ופורצת גבולות מצִדו. למרות שצוין כי רעייתו והוריו, שהוצעו כמפקחים, הם אנשים נורמטיביים ואחראיים, בעלי יכולות גבוהות, המבינים את מהות התפקיד המצופה מהם למלא, הובע חשש כבד כי מלכה ניחן בכושר לתמרן אותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker