העליון על נפגעי הרכבת הקלה: "ניתן לצפות שיהיו קשובים לנזקים הפוטנציאליים"

העליון דחה את הערעור הדחוף שהגישו בעלי העסקים, על החלטת המחוזי אתמול שלא לעכב את פתיחת העבודות

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

מיד לאחר שבית המשפט המחוזי בתל אביב דחה אתמול (ד') את למתן צו שיעכב את פתיחת עבודות , מיהרו שממוקמים על הנתיב המתוכנן של הרכבת להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון. השופטת אסתר חיות דחתה היום את הבקשה, אך בסיכום החלטתה הפנתה מסר ברור לנת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים). "ניתן לצפות שיוזמי הפרויקט יהיו מודעים וקשובים לנזקים הפוטנציאליים שעומדים להיגרם לבעלי העסקים. הצעת בית המשפט למתווה המיועד היא לנטר ולצמצם נזקים אלה ככל הניתן", כתבה השופטת.

בדבריה התכוונה חיות למתווה המוסכם שהציע אתמול השופט יונה אטדגי במהלך הדיון. אטדגי הציע לנת"ע להקים גוף מוסכם שיהיה בקשר עם בעלי העסקים כדי לתת הם פתרונות ספציפיים. הוא סבר כי יש צורך במינוי מהנדס מוסכם שייתן פתרונות טכניים, וכן יועץ ארגוני או עסקי שייעץ לבעלי העסקים כיצד להתארגן בתקופת העבודות. בעלי העסקים הסכימו לכך, בתנאי שימונה גם רואה חשבון שיאמוד את הנזקים. ואולם נת"ע סירבה לכך.

עבודות תשתית להקמת הרכבת הקלה ברחוב המסגר בתל אביב צילום: אסף שילה / ישראל סאן

הדיון בבית המשפט המחוזי התקיים בעקבות תביעה דחופה שהגישו בעלי העסקים, שבה טענו באמצעות עורכי הדין שחר הררי, עודד פלג, מירב תהילה ואור קוטלר כי נת"ע והמדינה לא דאגו למצוא להם פתרונות שיפחיתו את המטרדים והנגישות לעסקיהם, וגם לא דאגו לייחד להם קרן פיצויים כפי שהיה ראוי לעשות, במיוחד במסגרת פרויקט שתקציבו עומד על כ-15 מיליארד שקל.

בסופו של הדיון, ולאחר שנת"ע סירבה למתווה המוסכם, דחה אטדגי את הבקשה למתן צו-מניעה. הוא הדגיש כי "עם כל ההתחשבות בנזקים שעלולים להיגרם לבעלי העסקים מביצוע העבודות, אולי עד כדי קריסת חלקם, כטענתם, מדובר בסופו של דבר בנזק כספי שניתן יהיה לפיצוי במידת הצורך". לדבריו, לא ניתן לשקול נזק אפשרי זה לעומת הנזק העצום שעלול להיגרם מעיכוב העבודות לאחר שנת"ע וכל הגורמים הכרוכים בכך נערכו לתחילתן. "אין צורך לפרט ולשער במה קשורה תחילת ביצוע העבודות ברמה הלוגיסטית, הטכנית, הכלכלית וכו'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker