בעקבות הפרסום ב-TheMarker: ישראל קנדה דיווחה על העונשים שקיבלו בכיריה

על המנכ"ל קובי רוזן וסמנכ"ל הכספים גיא קנדה הוטלה על ידי הוועדה לאכיפה מנהלית אחריות על כך שכלל פרט מטעה בדיווח המיידי. רוזן ישלם קנס של 250 אלף שקל ונאסר עליו לכהן במשך תשעה חודשים כמנכ"ל

אפרת נוימן

חברת ישראל קנדה (לשעבר פנגאיה נדל"ן) פירסמה הבוקר את החלטת ועדת האכיפה המנהלית בנוגע לבעלי השליטה ברק רוזן ואסף טוכמאייר וסמנכ"ל הכספים גיא קנדה שניתנה ברוב של שניים מול אחת. על רוזן וקנדה הוטלה אחריות להפרת פרט מטעה בדיווח המידי אך לגבי טוכמאייר נקבע כי לא קמה לו אחריות בהעדר תשתית ראייתית מספקת.

החלטה זו אמנם ניתנה כבר ב-16 ליוני אך טרם פורסמה מכיוון שרשות ניירות ערך נדרשה להמתין 60 יום. הפרסום ב-TheMarker אתמול, בעקבותיו ניתן הדיווח של החברה, היה בעקבות בקשה שהגיש רוזן לבית המשפט המחוזי בתל אביב (והתקבלה) לעכב את ביצוע ההחלטה בשל כוונתו להגיש עתירה מנהלית.

צילום: מוטי קמחיצילום: מוטי קמחי

הרקע לסיפור הוא קרקע בצפון תל אביב שרכשו רוזן וטוכמאייר באמצעות חברה בבעלותם לאחר שדירקטוריון החברה השתכנע לוותר על העסקה. לאחר שבעניין זה אושרה ב-2013 בקשה לתביעה ייצוגית נגד החברה, החלה הרשות בבדיקה מנהלית כשהשאלה שעלתה היא האם הפרטים שהובאו בפני הדירקטוריון היו מטעים.

על פי החלטת הרוב שנתנו השופטת בדימוס ברכה אופיר-תום וד"ר מאיר סוקולר, הוטלה על רוזן, מייסד ומנכ"ל חברת ישראל קנדה, אחריות להפרת פרט מטעה בדיווח המידי והוטל עליו עיצום כספי של 250 אלף שקל. בנוסף, נקבע כי נאסר עליו לכהן כנושא משרה בכיר בגוף מפוקח למשך תשעה חודשים, כלומר הוא לא יוכל להמשיך ולכהן כמנכ"ל ישראל קנדה. לבקשתו, ביצוע ההחלטה עוכב עד להכרעה בעתירה מנהלית שהוא מתכנן להגיש.

הוועדה קבעה לגבי רוזן כי "הוא היה מודע היטב למהות העסקה ולכדאיותה לחברה ולעצמו, אך העדיף להציגה בישיבת הדירקטוריון, ובדו"ח המיידי, כעסקה בעייתית שעניינה בקרקע ספקולטיבית. משמעותית בעינינו בנקודה זו לגביו היא, השמטת מיקומה היוקרתי של הקרקע מן הדו"ח המיידי, ואי גילוי העובדה שבמועד ישיבת הדירקטוריון, כבר עסקו בעלי השליטה בשיווקן של יחידות קרקע לרוכשים".

לגבי טוכמאייר, יו"ר הדירקטוריון, עלתה השאלה האם על אף ששמו התנוסס על גבי הדו"ח בחתימה אלקטרונית, כנושא משרה בחברה, הוא לא ידע ולא אמור היה לדעת על כך. הועדה קבעה כי בהעדר תשתית ראייתית מספקת, לא קמה לו אחריות להפרת הפרט המטעה. 

גם על קנדה הוטלה אחריות להפרת פרט מטעה בדיווח המיידי. הוטל עליו עיצום כספי של 150 אלף שקל ומניעת כהונה על תנאי (במשך שנתיים) כנושא משרה בכיר בגוף מפוקח למשך ארבעה חודשים. גם קנדה מתכנן להגיש עתירה מנהלית כנגד החלטת הועדה.

לפי דעת המיעוט של ד"ר לאה פסרמן-יוזפוב, אשר לא התקבלה, יש לחייב את רוזן וטוכמאייר בהפרה של פרט מטעה בדו"ח אבל לא את קנדה ויוטל עליהם עיצום כספי זהה של 250 אלף שקל ומניעת כהונה כנושא משרה בגוף מפוקח למשך חצי שנה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker