תביעה

שווארמה דבוש ועוד עסקים נגד הרכבת הקלה: "עבודות כריית המנהרות יביאו אסון כלכלי"

בתביעה שהוגשה נגד חברת נ.ת.ע טוענים 23 בתי עסק בתל אביב כי במהלך ביצוע העבודות, ייגרמו להם נזקים ודאיים כתוצאה ממטרדים, מניעת נגישות לעסקים והעדר נראות

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בימים הקרובים צפויה חברת נ.ת.ע הממשלתית להתחיל בעבודות הכרייה של מנהרות הרכבת הקלה בגוש דן וחפירת התחנות התת קרקעיות. העבודות האלה יביאו לשיבוש התנועה בכמה מהאזורים הסואנים בישראל ויפגעו גם בהכנסות של בתי העסק על הצירים האלה.

23 בתי עסק שמרוכזים סביב התחנות ברחובות קרליבך ואלנבי הגישו אתמול (ה') לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה נגד נ.ת.ע בה ביקשו מתן צו מניעה. בין הנתבעים גם משרד התחבורה, משרד הפנים, עיריית תל אביב והוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב.

עבודות תשתית לרכבת הקלה במרכז תל אביב בחודש שעבר צילום: אייל טואג

"כשהכאוס יתחולל, אלפי בתי עסק וביניהם בתי העסק של התובעים, שחזיתותיהם פונות לרחוב ולאתר העבודות, יתקשו לקבל ולשווק סחורות, תמנע גישה מלקוחות ברכב או ברגל, העסק יפעל במרכזו של אתר עבודות, העסקים יוסתרו בקירות מגן סביב העבודות, מדרכות ומעברים יסגרו. על פי ניסיון העבר מפרויקט הרכבת הקלה בירושלים, עלולים רבים מהעסקים להיסגר ולהמיט אסון כלכלי על בעליהם". נכתב בתביעה.

לטענת בתי העסק, ביניהם גם אוליב קרליבך, דבוש, שני בר, הטאבון תל אביב, סופר דניאליס, טבע קסטל, מסעדת דקא ומפגש הסטייק במהלך ביצוע העבודות, יגרמו להם נזקים ודאיים, כתוצאה ממטרדים, מניעת נגישות לעסקים, העדר נראות והעובדה, כי העסקים שלהם ימצאו בפועל באתר עבודות משך שנים ארוכות.

"כיצד תשפיע חסימת התנועה על העסקים בסביבה? כדי לנסות לענות על כך, אפשר להסתמך על הקמת הרכבת הקלה בירושלים. עבודות הרכבת הקלה החלו במחצית שנת 2008, לאחר עיכובים משך כשמונה שנים ונמשכו כ-3 שנים. במהלך תקופת העבודות רק בודדים מבתי העסק בתחום האוכל שרדו ואילו יתרתם סבלו מנזקים קשים שהביאו לירידה ממוצעת בהכנסות וברווח הגולמי בשיעורים של כ-30%. גורלם של חלק ניכר מהעסקים שפעלו ברחוב לפני העבודות על הרכבת הקלה, היה מר". נכתב בתביעה.

לטענת בתי העסק "הנתבעות לא דאגו כנדרש וכפי שהתבקש מהן בנסיבות אלו, לעדכן את התובעים בפרטים ובהחלטות נשוא עבודות הרכבת הקלה ובעיקר לא דאגו למצוא פתרונות לכל אחד מעסקיהם, דבר אשר לא עולה על הדעת לאור העובדה שהעבודות צפויות להביא לכיליון בתי העסק של התובעים".

באמצעות עורכי הדין שחר הררי ועודד פלג טוענים בתי העסק כי הנתבעות לא הסתפקו בהימנעות מיצירת פתרונות פרטניים לכל אחד מהעסקים שיפחיתו את המטרדים והנגישות לעסקיהם, אלא גם לא דאגו לייחד להם קרן פיצויים כפי שהיה ראוי לעשות, במיוחד במסגרת פרויקט שתקציבו עומד על כ-15 מיליארד שקל. לדבריהם "בנסיבות אלו, יש ליתן צווי מניעה וצווי עשה, אשר ימנעו את קיומו של המטרד ויפחיתו או יאיינו את הנזק שיגרמו העבודות, בין בדרך של העברת עסקי התובעים ממקומם, על חשבון הנתבעות או מי מהן, או בדרך של מציאת פתרונות הנדסיים ותשלומים שוטפים להטבת נזקי התובעים שימשיכו להפעיל את עסקיהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker