כש-50 אלף שקל הופכים ל-950 אלף שקל: מה קיבלה האישה מה"אקזיט" של הגרוש?

זמן קצר אחרי שבני זוג חתמו על הסכם גירושין, החברה שבן הזוג החזיק במניותיה עשתה "אקזיט" ושווי המניות קפץ פי 20 ■ הבעל כנראה ידע על המו"מ המתנהל, והסתיר את המידע מאישתו ■ ביהמ"ש נדרש להכריע: למי שייך הכסף?

קרן בק פוגל, אריאל דרור

מה הן אופציות, מה הן מניות, ומה ערכן בשוק? שאלה זו עלתה בפס"ד שניתן לאחרונה בביהמ"ש לענייני משפחה בפתח תקוה, אשר עסק במקרה בו בני זוג חתמו על הסכם גירושין לחלוקת נכסיהם. ההסכם נתן מענה גם לחלוקת האופציות והמניות שהיו רשומות על שם בן הזוג בחברה, מאחר ואלו נצברו במהלך הנישואין ועל כן שייכות במשותף גם לאישה. זמן קצר לאחר חתימת ההסכם ביצעה החברה שבן הזוג החזיק במניותיה "אקזיט" שהקפיץ את שווי המניות מ-50 אלף שקל ל-950 אלף שקל.

האישה הגישה תביעה לקבלת מחצית השווי האמיתי של המניות, ע"י ביטול הסעיף הרלונטי בהסכם או מתן פיצוי. הבעל מצידו טען כי כלל לא ידע אודות עסקה זו, ולא הסתיר ממנה דבר. לפיכך, ביהמ"ש בחן השאלה, האם האישה זכאית לבטל או לשנות את ההסכם לאחר שנחתם?

צילום: Bloomberg

אופציות ומניות הן נכס, וכמו כל נכס יש להן שווי אשר ניתן להערכה. אלא שבדיני תאגידים, אנו נתקלים פעמים רבות בקושי רב להעריך מניות ואופציות, שכן שווי זה נגזר מערכה של החברה, אשר קשה לכמתו. העניין חמור אף יותר בחברות סטארט-אפ או היי טק שאינן חברות יצרניות, אין להן נכסי נדל"ן או מלאי, וכל שוויון חבוי בתוך רעיון עסקי, תוכנה או המצאה טכנולוגית.

שווי זה קשה מאוד להערכה, ולרוב נקבע בעת קיומה של עסקה, כאשר חברה אחרת המבינה בתחום הספציפי מחליטה לרכוש את החברה. מחיר העסקה לרוב קובע גם את שווי החברה הנרכשת. לעיתים קרובות, חברה "אינה שווה דבר" עד שהיא מצליחה לשכנע אחרים להשקיע בה.

ככלל, בתי המשפט אינם נוהגים לבטל סעיפים בודדים בהסכמי גירושין, מאחר והסכם מסוג זה נערך בד"כ לאחר מחשבה רבה, תוך שכלול מספר איזונים, ונתפס כמקשה אחת. ביטול סעיף בודד, או סעיפים בודדים - עלול להפוך את ההסכם ללא כדאי עבור צד אחד.

כך למשל, יתכן ואישה הסכימה למזונות נמוכים מאחר ובמסגרת ההסכם היא קבלה משמורת מלאה. באם הבעל יגיש תביעה לביטול סעיף המשמורת - יכולה היא לומר, ובצדק, כי לא הייתה חותמת על ההסכם אם הייתה יודעת שהמשמורת עלולה להישלל ממנה. בנוסף, לעיתים, ישנם מספר סעיפים שלובים זה בזה, בנוגע לסדר פעולות שיש לבצע. כאשר ההסכם כבר החל לצאת לפועל, לא ניתן, מבחינה טכנית, לבטל סעיפים שלובים.

בעיה נוספת קשורה לדיני החוזים, אשר קובעים כי אי כדאיות של עסקה לא מהווה עילה לביטול חוזה בגינה. לדוגמה, נניח ובמסגרת ההסכם האישה ויתרה על חלקה בפנסיה של הבעל, מכל סיבה שהיא. לאחר מכן, מגישה היא תביעה לביטול סעיף זה, בטענה שלפי החוק - היא זכאית למחצית הפנסיה.

ביהמ"ש, בסבירות גבוהה, לא יבטל את הסעיף/ההסכם, מאחר והיה על האישה לבחון המצב לפני החתימה, מה גם שיכול להיות שהיא ויתרה על הפנסיה מאחר וקבלה הטבות אחרות. לא ניתן לבטל הסכם רק מאחר והתגלה, בדיעבד, כי הוא אינו כדאי דיו, שכן מדובר במדרון חלקלק של אי קיום חוזים ופגיעה בוודאות הכלכלית של הצדדים.

עו"ד אריאל דרורצילום: אורי גרון

עם זאת, קיימים בדיני החוזים אמצעים אחרים לבטל חוזה בשל העובדה כי נפל פגם בכריתתו - קרי, ששיקול הדעת בעת המו"מ לכריתת החוזה היה נגוע בהטעיה, כפיה, עושק, חוסר תום לב וכו'. במקרה כזה, ביהמ"ש בחן את עובדות המקרה וקבע כי בעת חתימת ההסכם ידע הבעל בסבירות גבוהה כי עתיד להיערך אקזיט - והעלים זאת מהאישה.

עסקאות בסדרי גודל כאלה, אמנם עוטות חשאיות גבוהה מאוד ואינן וודאיות עד לסיומן, אך הן נרקמות זמן רב מאוד בין החברה הרוכשת לנרכשת, והבעל היה בין  בעלי המניות אשר ככל הנראה ידעו על המו"מ המתנהל בקשר לעסקה. ההסתרה מצד הבעל עומדת בדרישות חוק החוזים לצורך קיום עילת הטעיה, ומהווה עילה לביטול חוזה. ביהמ"ש אף קבע כי הבעל לא עמד בחובת הגילוי הנאות וחובת האמון, הנדרשים בעת ניהול הליך גישור, וסביר שבאם היה מגלה את עובדות התנהלות המו"מ, הליך הגישור היה נדחה עד לסיום המו"מ, או שסעיף האופציות והמניות היה נותר לדיון מאוחר יותר.

עו"ד קרן בק

מאחר ובמקרה הנידון, לא ניתן לבטל כליל את ההסכם שכן חלקו כבר החל להתבצע, ביהמ"ש קבע כי האישה תקבל מחצית מהמניות והאופציות, בניכוי מיסים ובהתחשב בסכום שכבר שולם לה.

מדובר לדעתנו, בפס"ד אמיץ, שעושה צדק של ממש. פס"ד מקיים את האבחנה הנכונה בין אי רצון לבטל הסכם כולל, מחד, לבין הצורך בעשיית צדק לאור ההטעיה המוכחת שביצע הבעל. חשוב לזכור, כי רכוש שנצבר במהלך הנישואין, אף אם הוא רשום ע"ש צד אחד בלבד הרי מהווה חלק ממסת הרכוש המשותף, ואין כל סיבה לוותר עליו, גם אם שוויו קשה להערכה.

עו"ד אריאל דרור הוא מומחה בדיני משפחה ועו"ד קרן בק פוגל מומחית במשפט מסחרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker