חברת גז מארה"ב תובעת את ישראל ב-25 מיליון שקל

התובעים, המיוצגים על ידי עו"ד מרק צל, הם חברה השייכת לאשכול חברות בשם גרינברג פטרוליום ונשיא החברה ואחד ממייסדיה, ד"ר ג'ק גרינברג

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת אנרגיה אמריקאית תובעת את ישראל על סך 25 מיליון שקל, בטענה כי בקשות שהגישה ב-2000 וב-2006 לקבלת היתר מוקדם לחיפוש נפט וגז טבעי בים התיכון נדחו על הסף מנימוקים לא קשורים, או שהוטלו על הבקשות מגבלות ותנאים לא ריאליים שהפכו את המיזם ללא כדאי.

התובעים, המיוצגים על ידי עו"ד מרק צל, הם חברה השייכת לאשכול חברות בשם גרינברג פטרוליום ונשיא החברה ואחד ממייסדיה, ד"ר ג'ק גרינברג. הנתבעים הם הגופים האחראים על משק הנפט במדינה: שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, הממונה על ענייני הנפט במשרד התשתיות והמועצה המייעצת לעניין חוק הנפט. לפי כתב התביעה, שהוגש באפריל לבית המשפט המחוזי בירושלים, במארס 2000 הוגשה הבקשה הראשונה להיתר מוקדם לחיפוש נפט, כש"התובעים היו החלוצים שהאמינו ביכולותיה האנרגטיות של ישראל בכל הקשור לים התיכון המזרחי, והשקיעו את מיטב כספם וכישרונם. אך מומחיותם וניסיונותיהם של התובעים לא הועילו, ונראה היה כבר אז שרק לחבורה מצומצמת של בעלי הון יש כרטיס כניסה למשקי הנפט והגז הטבעי בישראל". הבקשה נדחתה בנימוק שאין לתובעים ניסיון בקידוחי נפט בעומקים של יותר מ-500 מטר.

ב-2006 הוגשה בקשה שנייה, שהתקבלה לטענת התובעים באופן חלקי ובנימוק שגוי, בשלילת זכות השימוע ובאפליה ביחס לחברות אחרות. "הנתבעים הטילו מגבלות רבות ולא סבירות, שהפכו את יוזמת התובעים ללא שווה".

אסדת קידוח תמר
מתקן קידוח גזצילום: אבי בר אלי

טענה נוספת שמעלים התובעים היא שמשרד התשתיות לא החזיר להם את המפות ושאר החומרים המקצועיים שנמסרו לו כחלק מהבקשות לקבלת היתרי קידוח, וחומרים אלה נמסרו לחברות אחרות שהגישו בקשה, כיוונו את אותן חברות לאזורי קידוח פוטנציאליים על בסיס הנתונים של גרינברג, ובכך סייעו להן 
למצוא גז בקלות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker