כך ניסה פושט רגל להסתיר זכייה של רבע מיליון שקל בחיש גד

בית המשפט קיבל את טענת הנאמן כי פושט הרגל מכר את הכרטיס לצד ג' כדי להסתיר את הזכיה

יסמין גואטה
יסמין גואטה

פושט רגל בן 73 גירד כרטיס חיש גד וזכה ב-250 אלף שקל. הנאמן טען בבית המשפט כי פושט הרגל מכר את הכרטיס לצד ג' כדי להסתיר את הזכייה. מנגד טען פושט הרגל כי כל עניין הפיס הוא המצאה של מלצרית בבית האבות עמה היה לו קשר רומנטי. בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את עמדת הנאמן וביטל את הליכי פשיטת הרגל.

פושט הרגל ניהל בעבר עסק בתחום התכשיטנות עם בנו. לאחר שהעסק הזה כשל הוא נקלע לחוב של 600 אלף שקל. בית המשפט הכריז עליו פושט רגל, מינה נאמן לנכסיו והטיל עליו לשלם 200 שקל בחודש.

לאחר מספר שנים הוא הגיש לבית המשפט בקשה למתן צו הפטר שמהווה למעשה את סיומם של הליכי פשיטת הרגל נגדו. צו זה ניתן אם החייב מצליח לשכנע את בית המשפט כי הוא שילם לנושים את כל מה שביכולתו לשלם ואין עוד טעם לנהל נגדו הליכי פשיטת רגל. הצו קובע כי החובות של פושט הרגל hימחקו וכך גם ההגבלות שהוטלו עליו. החייב הציע לשלם לקופת הכינוס 50 אלף שקל. הוא טען כי הוא מתגורר בבית אבות עירוני ברמת גן, דבר המעיד על מצבו הכלכלי הירוד ועל כך שנותר בחוסר כל ומחוסר דיור.

אולם מנגד, הנאמן שמינה לו בית המשפט וכונס הנכסים הרשמי התנגדו למתן צו הפטר בטענה שהחייב מסתיר מידע, מעלים רכוש ויוצר חובות חדשים. לדבריהם, בחקירות שטח שניהלו התברר כי פושט הרגל מכר את כרטיס הזכייה שלו בפיס לצד שלישי על מנת להסוות את כספי הפרס. כמו כן התברר כי הוא יצא מהארץ מספר פעמים ללא אישור בית המשפט ואף יצר חובות חדשים אגב נסיעתו. עוד נטען כי חוקרת מטעם הכנ"ר ערכה בדיקה בנוגע למקום מגוריו של החייב והתברר לה כי הוא לא מתגורר דרך קבע בבית האבות, אלא יוצא ומבלה וחוזר לשם לעיתים.

צילום: דודו בכר

פושט הרגל הכחיש את הטענה כי זכה בפיס. לטענתו, הנאמן לא הצליח לאתר את הכספים או למצוא קשר בינו לבין כספי הזכייה והוא מנסה ליצור רושם שמדובר בחייב שהינו מהמר כפייתי, אך אין הדברים כך. בכל הנוגע לנסיעות לחו"ל, טען כי אלו מומנו על ידי בני משפחתו.

השופטת חנה פלינר דחתה את בקשתו של פושט הרגל להפטר ואף הורתה על ביטול הליך פשיטת הרגל בשל ניצולו לרעה. בנוגע ליציאות של פושט הרגל מהארץ היא הדגישה "תהא הסיבה ליציאה מהארץ אשר תהא, חייב אינו יכול לעשות דין עצמי ולצאת מהארץ בלא היתר מטעם הנאמן, הכנ"ר ובית המשפט". באשר למחלוקת בנוגע לזכייה בפיס ציינה: "מונחות בפניי שתי גרסאות, האחת של החייב והשנייה של הנאמן שמסתמך על חקירות שביצע וכן על מסמך ממפעל הפיס. עליי למעשה להכריע בין האפשרות שמדובר בעלילה עקב רומן עם מלצרית כטענת החייב לבין הגרסה של הנאמן". בסופו של דבר קבעה השופטת כי "במכלול השיקולים, תרחיש מכירת הכרטיס לצד שלישי כדי לקבל את כספי הזכייה, הנתמך בראיות, הינו הגיוני וסביר יותר מתרחיש העלילה שנזכר על ידי החייב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker