אישומים נוספים בפרשת רונאל פישר: נסיון לשחד בכיר במשטרה והצעת עבודה לפרקליט

על פי החשד, פישר ורות דוד קשרו קשר כדי למנוע מעו"ד נסים מרום מהפרקליטות לטפל בתיק נגד יאיר ביטון ולכן הציעו לו משרה בחברת נתיבי ישראל ■ עוה"ד של פישר: "המדינה מגרדת את תחתית החבית של הטיעונים המשפטיים"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המחלקה לחקירות שוטרים מתקנת בפעם השנייה את כתב האישום נגד רונאל פישר ורות דוד. בסוף השבוע האחרון הגישה מח"ש לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום מתוקן בו שלושה אישומים נוספים.

אישום אחד נוגע להצעת העבודה לפרקליט נסים מרום שליווה את החקירה הסמויה שהתנהלה נגד יאיר ביטון, אישום שני מתייחס לניסיון לשחד את ראש אגף התנועה במשטרה, ניצב ירון בארי ואישום שלישי שמייחס לפישר גם עבירות מס – לפי האישום הזה פישר גרף לכיסו סך של 2.8 מיליון שקל במזומן.

עו"ד רונאל פישר בדיון בבית המשפט העליון צילום: אמיל סלמן

מרום, הוא פרקליט ותיק בפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי). היום הוא עומד בראש צוות של 11 פרקליטים שמנהלים את פרשה 512. כשנכנס לתפקידו בפרקליטות בשנת 1997 דוד היתה הממונה הישירה שלו. כשהיא מונתה בשנת 2002 לפרקליטת מחוז ת"א היא המשיכה ללוות אותו מבחינה מקצועית עד לפרישתה בשנת 2010. בשנת 2012 שימש מרום כפרקליט המלווה של החקירה הסמויה שניהלה המשטרה נגד חברת ב.יאיר. במרכז החקירה הזו היה חשד כי החברה שימשה להלבנת כספים של ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל. המעצרים בפרשה הזו תוכננו ל-7 במאי 2014.

על פי כתב האישום, פישר ודוד קשרו קשר כדי לגרום לכך שמרום יפסיק לטפל בתיק, זאת "בעקבות תובנה אליה הגיעה דוד לפיה מרום היה הכוח המוביל". דוד ופישר סיכמו, על פי הנטען, להציע למרום תפקיד של יועץ משפטי בחברת נתיבי ישראל, מתוך הבנה כי עזיבתו תעכב את המשך החקירה ותפגע באפקטיביות הטיפול בתיק.

כך, בשעת לילה מאוחרת ב-28 באפריל שלחה דוד למרום הודעת טקסט שזו לשונה: "היי ניסים, אני רוצה לבדוק אתך האם זה מעניין אותך להיות יועץ משפטי בחברת נתיבי ישראל, דבר איתי". ביום למחרת, הם ניהלו שיחת טלפון ודוד סיפרה למרום כי בחברת נתיבי ישראל מחפשים יועץ משפטי, וכי מנכ"ל החברה, שי ברס מקורב מאד לפישר. היא גם הוסיפה כי אמור להתקיים מכרז בקרוב ויש ליצור הזדמנות בה המנכ"ל ייפגש איתו ויתרשם ממנו. "במהלך השיחה הזו דוד האדירה את התפקיד והדגישה כי מדובר בתפקיד בכיר החולש על עשרות יועצים משפטיים". נכתב.

במח"ש מדגישים בניסוח דיפלומטי כי מרום לא ידע על כך שפישר ודוד קשורים לביטון ולכן מסר לדוד "לפי תומו" את הסכמתו העקרונית להתמודד על התפקיד. על פי כתב האישום, רק ביום המחרת, נוכח מרום לראשונה על סמך חומר החקירה כי פישר נפגש עם ביטון וכי ישנו קשר בין השניים, ואז "התעורר בלבו ספק שמא ההצעה שהופנתה אליו מדוד אינה תמימה לגמרי והוא סיפר על כך לראש לממונים עליו".

ב-1 במאי התקשרה דוד למרום, אולם על פי כתב האישום הוא לא השיב לה וכתב לה במסרון כי אין ביכולתו לדבר, מאחר והבין כי מטרתה לתאם את המפגש. בשלב הזה, כדי שיוכל להימנע מהמפגש מבלי שהדבר יעורר חשד, הוא התקשר למשרדו של פישר, עידכן כי הוא יוצא למילואים ותיאם מועד לפגישה לתאריך 11 במאי. הפגישה הזו נקבעה על דעתו של ראש צוות החקירה, מתוך כוונה שהיא תתקיים רק לאחר מעצרו של ביטון.

רות דודצילום: אוליבייה פיטוסי

"יש למצוא בעיה בלב ולאשפז כי ברביעי בבוקר הוא מקבל דפיקות בדלת"

אולם, בבוקרו של ה-7 במאי כתב קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה הודעת וואטסאפ לעדת המדינה: "יש למצוא בעיה בלב ולאשפז כי ברביעי בבוקר הוא מקבל דפיקות בדלת". על פי מח"ש בהודעה הזו הדליף מלכה את מועד מעצרו הצפוי של ביטון וייעץ לדאוג לכך שביטון יתאשפז כדי שלא ניתן יהיה לעצור אותו. על פי הנטען, עוד באותו יום, בשעות הצהריים התקשרה עדת המדינה למרום וביקשה ממנו להגיע באופן מיידי למשרד לפגישה עם פישר ודוד לצורך הגשת מסמכי מועמדות לתפקיד. היא הסבירה כי הדבר דחוף, שכן הקדימו את המועד האחרון להגשת מסמכי המועמדות ל-7 במאי. מרום השיב לה כי הוא במילואים. במח"ש טוענים כי פישר ודוד הורו לעדת המדינה לזמן את מרום בדחיפות כדי ליצור מפגש בינו לבין ביטון שהיה באותו הזמן במשרד.

האישום שמתייחס לבארי נוגע לתקופה בה כיהן כראש אגף משאבי אנוש במשטרה. באותה תקופה ייצג פישר שוטרים שהתנהלה נגדם חקירה פלילית במח"ש וייצג אותם בפני גורמי המשטרה האמונים על נקיטת צעדים מנהליים, ובכלל זאת גם בפני ניצב בארי. על פי כתב האישום, פישר פעל כדי לשחד את בארי כדי שהוא יסייע לו במהלך קבלת החלטות לגבי השוטרים שייצג.

על פי כתב האישום "במהלך חודש יוני, 2013, פעלו בארי ורעייתו לפי תומם על מנת לגייס תרומות לילדים מפנימיית רננים". כשפישר שמע על כך הוא תרם מיד 3,000 שקל וגם הורה למזכירתו, עדת המדינה לגייס כספים נוספים לאירוע. "מטרתו של פישר בעשותו כן היתה לגרום קורת רוח לניצב בארי וליצור עמו מערכת יחסים המושתתת על בסיס של מחויבות הדדית. פישר התבטא בפני מלכה כי: "ירון בארי אין אתו עניינים של מעטפות - זה לא עובד ככה, זה קצת יותר עדין".

ערן מלכהצילום: אמיל סלמן

על פי הנטען, במסגרת גיוס התרומות, פנתה עדת המדינה למספר לקוחות המשרד ובקשה מהם להרים תרומה, היא אמרה להם כי הדבר "חשוב לרונאל" והלקוחות נעתרו מיד לבקשה, כך למשל יאיר ביטון תרם 8,000 שקל וחברת ת.ע.ן בבעלות האחים נחמיאס תרמה 2,000 שקל. "במסגרת מאמציו של פישר לגיוס התרומות, ולריצויו של ניצב בארי, ביקש מעדת המדינה לוודא כי ניצב בארי מודע לתרומות שתרם ושעלה בידו לגייס".

עוד נטען כי באחת הפגישות בין פישר לבארי במשרדו של פישר, שוחח פישר עם בארי על שוטר ששימש בתפקיד מנהל תחנה ונחקר במח"ש בחשד לביצוע עבירות מין, אולם על פי מח"ש, ניצב בארי הפסיק את השיחה ואמר כי הדבר אינו נוח לו. "פישר ניסה לתת שוחד לניצב בארי בעד פעולה שקשורה בתפקידו, בלי שבארי היה מודע למניעיו של פישר, ולכך שהתרומות ניתנות כשוחד עבורו".

עורכת דינו של פישר, ד״ר קרן שפירא-אטינגר מסרה בתגובה: "במאמץ להעמיס אישומים על כתב האישום נגד פישר, המדינה מגרדת את תחתית החבית של הטיעונים המשפטיים, ומוצאת שם טענות מופרכות לגמרי. גם לדעת המדינה התרומה לעמותה, שלאשתו של בארי היה עניין בה, לא היתה יוזמה של רונאל פישר, אלא תגובה לבקשה של בארי.

"אף על פי כן, בארי עצמו – לא זו בלבד שלא הואשם בשוחד, אלא אפילו לא נחקר כחשוד בעבירה הזאת, ובצדק. אלא שאותה מסקנה צריכה היתה לחול לגבי פישר, וביתר שאת. לפי ההיגיון של כתב האישום חלק גדול מאד של התרומות למטרות ציבוריות בישראל, שיש בהן איזה שהוא יתרון תדמיתי לתורם, נחשבות כשוחד. אנחנו מבקשים לברך את ניסים מרום, על כך שמדינת ישראל כותבת במסמך רשמי שאילו היה פורש לשוק הפרטי לא היתה המדינה מסוגלת להמשיך ולטפל בתיק של חברת ב. יאיר. אנחנו מאחלים למדינה שהדבר לא יקרה, שאם יפרוש חלילה מרום לשוק הפרטי תיפול עטרת ראשנו וניוותר יתומים", אמרה ד"ר שפירא-אטינגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker