קרטל ספרי הלימוד: חברות ההפצה תיאמו מכרזים - וההורים שילמו יותר

תביעה ייצוגית בסך 130 מיליון שקל נגד חברות ההפצה הגדולות ■ לפי חקירת רשות ההגבלים העסקיים חברות ההפצה תיאמו מחירים ומכרזים של משרד החינוך לרכישת ספרי לימוד

יסמין גואטה
יסמין גואטה

בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך 130 מליון שקל הוגשה אתמול (ד') נגד שש חברות ההפצה הגדולות ונושאי משרה בכירים בהם. התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בלוד על ידי עמותת ארגון ההורים הארצי למערכת החינוך בעקבות חקירת רשות ההגבלים העסקיים בעניין.

על פי חקירת רשות ההגבלים העסקיים, חברות ההפצה תיאמו ביניהן מכרזים של משרד החינוך לרכישה מרוכזת של ספרי לימוד על ידי בתי ספר ובתיאום מחירים. במאי 2013 נעצרו שבעה בכירים בחברות ההפצה ובאחרונה פרסמה רשות ההגבלים העסקיים את החלטתה להגיש כתבי אישום נגד המעורבים בפרשה.

חנות ספרי לימוד בתל אביב
חנות ספרי לימוד בתל אביבצילום: ניר כפרי

במכתבי השימוע שנשלחו לחשודים נכתב כי מדובר בחשדות שכוללים את היותם של "צדדים להסדר שהגבילו את עצמם באופן העלול למנוע או להפחית את התחרות בעסקים, בינם לבין הצדדים האחרים להסדר או חלקם. ההסדר כלל כבילות הנוגעות למחיר שיידרש שיוצע או שישולם, לרווח שיופק, לחלוקת שוק - כולו או חלקו - לפי מקום העיסוק ולפי האנשים שאתם יעסקו".

על פי הבקשה לאישור התביעה הייצוגית, חברות ההפצה והבעלים שלהן "סיכלו לפחות שבעה מכרזים לרכישת ספרי לימוד שהיו מיועדים לתוכנית השאלת ספרי הלימוד ולמסלול הרכישה המרוכזת. המכרזים נכשלו, והמזמינים, כגון רשויות מקומיות, משרד החינוך, החברה למשק וכלכלה נאלצו לרכוש את ספרי הלימוד במחירים יקרים יותר ובכמות קטנה יותר".

כפועל יוצא מכך, נטען בבקשה שהוגשה על ידי עורכי הדין אורי ברעם, יעקב סבו, אורי קידר ואורי כהנא; "נאלצו ההורים במדינת ישראל לשלם יותר עבור ספרי לימוד לילדיהם, מאשר הם היו משלמים אילולא הקרטל. הורים שילדיהם השתתפו בתוכנית השאלת ספרים קיבלו פחות ספרים בסל, ונאלצו לשלם יותר עבור יתרת הספרים שאינם בסל. הורים אחרים נאלצו לרכוש ספרי לימוד במחיר מלא במקום לרכוש אותם בתכנית רכישה מרוכזת בהנחה משמעותית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker