נחשפה רשת האקרים בינלאומית שפיתחה "בית חרושת לנשקי סייבר"; שלושה ישראלים נעצרו

במסגרת חקירה שנערכה ב-18 מדינות בעולם נעצרו אתמול 28 חשודים שמתוכם שלושה ישראלים ■ העצורים חשודים כי הפעילו פורום מחתרתי בשם DARKCODE.COM ששימש למתקפות סייבר

יסמין גואטה
יסמין גואטה
סייבר במשטרת ישראל
סייבר במשטרת ישראלצילום: דוברות המשטרה

חקירה מסועפת של 18 מדינות ברחבי העולם, בהן ישראל, בהובלת ה-FBI האמריקאי הובילה אתמול לסדרת מעצרים מסביב לעולם. אתמול בשעה 6:00 בבוקר שעון ישראל - המועד שנקבע בין כל גופי האכיפה, ביניהם גם יחידת הסייבר של משטרת ישראל - בוצעו 37 חיפושים ברחבי העולם ונעצרו 28 חשודים, מתוכם שלושה ישראלים. החשד: הפעלה והשתתפות בפורום האקרים פלילי ומחתרתי בשם DARKCODE.COM שגרם לנזקים כלכליים משמעותיים בארץ ובעולם.

האתר המחתרתי הוקם בשנת 2008 ובמשך שנים היה מחוץ לתחום לרשויות האכיפה. הדרך היחידה להצטרף אליו היתה בשיטת "חבר מביא חבר". האקר חדש יכל להצטרף רק לאחר ששניים מחברי האתר המליצו עליו והעידו כי הוא שייך לקהילה. בשלב הבא הוא נדרש לשלוח קורות חיים או תיק עבודות שמפרט את הפריצות שביצע או מראה פרטים מוכמנים מתוך הפריצות הללו.

קרדיט: חטיבת דובר המשטרה

האתר איגד האקרים מרחבי העולם, שעל פי החשד פיתחו יחד בית חרושת לייצור נשקי סייבר. האתר ריכז הרבה ידע, ושימש להאקרים פלטפורמה לביצוע עבירות סייבר. כמו כן הוא איפשר לעברייני הסייבר שיתופי פעולה בתחומים פליליים, בין היתר ביצוע מתקפות סייבר, חדירות למחשבים, סחיטה של אתרי אינטרנט, סחר בכרטיסי אשראי והחדרת וירוסים.

שיתוף הפעולה היה בינלאומי, ללא הבדלי שפה, חברי האתר התנהלו באנגלית, ברוב המקרים מבלי לדעת מי ההאקר שנמצא מולם. מעבר לתמיכה הטכנית שנתנו חברי הפורום אחד לשני - האתר גם איפשר להם לסחור בנשקי סייבר, התשלום נעשה בחלק מהמקרים באמצעות ביטקוין.

דף הכניסה לפורום לאחר השבתתו. צילום מסך

המבצע הבינלאומי המורכב שהביא לגל המעצרים אתמול נוהל על ידי ה-FBI  שערך תיאומים בין כל המדינות שהשתתפו במבצע ביניהן למשל גם הודו, סרביה ומקדוניה. ביחידת הסייבר של משטרת ישראל הוקם חדר בו הוצג פורטל בינלאומי וייעודי בו הוצגו שמות החשודים ברחבי העולם, ברגע שבוצע מעצר של חשוד שמו נצבע באדום.

שלושת ההאקרים הישראלים, בשנות העשרים לחייהם הובאו אתמול (ג) להארכת מעצר בבית המשפט השלום בראשון לציון ושמם נאסר בפרסום. שניים מהם, אחים תושבי חולון חשודים בפרסום או מסירה של דבר שהושג תוך פגיעה בפרטיות בחוק המחשבים, פגיעה בפרטיות, קבלת נכסים שהושגו בפשע, שיבוש פעולת מחשב, מחיקה או שינוי חומר מחשב, חדירה למחשב כדי לעבור עבירה.

ההאקר השלישי, תושב אום אל פאחם חשוד בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, איסור פעולה ברכוש למטרות טרור, שיבוש פעולת מחשב, מחיקה או שינוי חומר מחשב, העברת מידע כוזב במחשב, חדירה לחומר מחשב. בנוסף לכך הוא חשוד בכך שחלק מהכספים שהושגו על ידו הועברו לגורמים שמזוהים עם פעילות טרור. בית המשפט האריך את מעצרם של השלושה עד ליום א'.

עו"ד ערן ראו שמייצג את אחד החשודים מסר בתגובה: "מרשי מכחיש כל קשר לחשדות, הוא משתף פעולה עם החוקרים. הוא הופתע מהמעצר הזה ואני צופה שהוא ישוחרר ממנו כבר בימים הקרובים".

רס"ר אביטל גיגי מיחידת הסייבר הארצית להב 433 מסבירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker