ראש העיר כינה את המאהבת שלו "באלי" - וקרא רחוב על שמה

כתב אישום חמור נגד ראש העיר אור יהודה, דוד יוסף, מייחס לו 25 אישומים: גניבה, בעילה אסורה בהסכמה, מעשים מגונים לעובדות תוך ניצול יחסי מרות, ועוד ■ סניגורו: "מדובר בסיפור דמיוני ומופרך"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בינואר האחרון נחנך רחוב חדש באזור התעשייה באור יהודה - רחוב באלי. השם של הרחוב הזה היה תעלומה בקרב התושבים, השלט בכניסה לרחוב לא סיפק הסברים. אחרי שהשם המוזר עורר תהיות והרמות גבה של התושבים הסבירה העירייה לציבור כי הרחוב נקרא על שמו של המחנך ונגן הבנג'ו ניסים באלי, תושב העיר.

ואולם כתב האישום החמור שהוגש היום (ג') נגד ראש עיריית אור יהודה מספק את המקור האמיתי של השם הלא שגרתי לרחוב. "באלי" הוא כינוי החיבה שנתן ראש העיר, דוד יוסף לצעירה בשנות העשרים לחייה, תושבת העיר, עמה ניהל קשר אינטימי הדוק. במהלך תקופת הקשר ביניהם הוא נהג לומר לה כי "ייתן לה את החיים שלו וכי יקרא רחוב על שמה".

סמטת באלי, אור יהודה צילום: מוטי מילרוד

ולא רק רחוב על שמה, במהלך תקופת הקשר ובמסגרת רצונו להיטיב איתה הוא גם נתן לה מתנות והטבות רבות - בין היתר מחשב נייד מסוג טושיבה ששוויו 4,500 שקל - מתוך תקציב שי לתלמידי כיתות יב', ביטול דו"ח חנייה שקיבלה בזמן ששהתה עמו בעירייה וביטול דו"ח חנייה בסך 500 שקל שניתן לאחותה. בין היתר, על פי כתב האישום,  נתן לה גם כספים וצ'קים שנמסרו לו לצורך מתן מלגות לסטודנטים תושבי העיר.

במשך מספר שנים פעלה בעיריית אור יהודה ועדת שמות סטטוטורית, שהמליצה על שמות לרחובות, ובמשך השנים הגיעו פניות מתושבי העיר שביקשו להנציח את מקורביהם, תושבי העיר. ואולם לאחר שיוסף נבחר בשנית בשנת 2013 הוא החליט לבטל את ועדת השמות, ומאז בחירת השמות בעירייה בוצעה על ידי הצבעה של חברי מועצת העיר.

על פי כתב האישום, ביוני 2013 כינס יוסף ישיבת מועצת עיר והציע מספר שמות לאזור תעשייה חדש. כל השמות שהציע נבחרו מיד ברוב קולות, ללא דיון מהותי. השמות שהציע היו: רחוב שירת הזמיר, רחוב משה גניש, רחוב אופק וגם רחוב באלי. יוסף לא הסביר מדוע בחר בשמות אלו וגם לא נשאל על כך.

הסיפור הזה הוא חלק מאישום אחד בלבד מתוך כתב אישום חמור בין 25 סעיפי אישום שהגישה היום פרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב. כתב האישום מייחס ליוסף שורה ארוכה של עבירות ובהן גניבה בידי עובד ציבור, בעילה אסורה בהסכמה, מעשה מגונה ללא הסכמה, מעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות, מעשה מגונה תוך שימוש בכוח, עבירות על החוק למניעת הטרדה מינית, עבירות מרמה והפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח המשרה, ועבירות שיבוש הליכי משפט וחקירה.

 על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד רחלי חזן-פלדמן ובאישור פרקליט המדינה החל מחודש מאי 2007 ועד לחודש יוני 2015, במשך למעלה משתי קדנציות, כיהן יוסף כראש העיר אור יהודה. במהלך התקופה הזו הוא "ניהל את העירייה ביד רמה והטיל חתתו על עובדי העירייה, לרבות עובדות העירייה. בין היתר דרש מעובדי העירייה לציית ללא תנאי לדרישותיו. כאשר מי מהעובדים לא נעתר לדרישותיו, הוא דאג לבוא עמו חשבון, על ידי כך שביצע כלפיו פעולות נקמניות במסגרתן סילק, פיטר, ביטל פרויקטים, ושלל תקציבים, כדי לפגוע בעובד שהמרה את פיו.

ראש העיר אור יהודה דוד יוסף בבית המשפט השלום בראשון לציוןצילום: תומר אפלבאום

יוסף, כך נטען, אף הצהיר על עצמו כאדם נקמן אשר בא חשבון עם מי שפועל נגדו, או לא סר למרותו. עוד נטען בכתב האישום כי "במהלך התקופה ניסה יוסף לקיים, באופן שיטתי, קשרים מיניים עם נשים רבות, במצב משפחתי ובגילאים שונים ומגוונים, אותן פגש במהלך עבודתו". על פי הנטען יוסף ניסה לגרום לנשים האמורות לקיים אתו יחסי מין בדרכים שונות. "הנאשם, סמוך לאחר שפגש במהלך עבודתו נשים שנשאו חן בעיניו, ומבלי שאותן נשים הביעו רצונן להיות בקשר עמו, היה מלטף אותן במקומות שונים בגופן או שהיה מנשקן על שפתיהן, לרבות, תוך ניסיון להחדיר לשונו לפיהן, או שהיה נצמד לגופן, או שהיה פונה אליהן בביטויים בוטים שונים המתייחסים למיניותן". נכתב בכתב האישום.

על פי הפרקליטות, יוסף עשה זאת פעמים רבות בלשכתו בעירייה, וגם במקומות שונים נוספים. הוא עשה זאת על פי הנטען על אף שנשים רבות לא הסכימו לביצוע המעשים האלו ופעמים רבות אף ניסו להניא אותו מלהמשיך במעשיו. "הנאשם, ניצל באופן שיטתי, את מעמדו ואת מרותו כראש עירייה, כדי לבצע המעשים האמורים בעובדות העירייה, או בנשים שעבדו במוסדות שונים, הקשורים אירגונית לעירייה, או כפופים לה, זאת על מנת לגרום לאותן נשים לקיים עמו קשרים אינטימיים, לרבות קיום קשרים מיניים".

עוד על פי כתב האישום, יוסף ידע והבין כי לאור מעמדו כראש עירייה שיכול לחרוץ את עתידן המקצועי של הנשים, ולאור התנהלותו הכוחנית, נשים רבות יחששו להתעמת עמו, ולכן לא יורו לו לחדול ממעשיו האמורים, וחלקן ישלים בלית ברירה עם גחמותיו המיניות, וחלקן אף ייעתר להן מסיבות שונות. ואכן "במסגרת זו, מספר נשים נעתרו למעשיו ואף שיתפו עמו פעולה. חלק מהנשים איתן ניסה הנאשם לקיים יחסי מין, היו נשים חד הוריות, או נשים בעלות שכר נמוך נשואות שהיו להן משברים בחיי הנישואין".

כדי לגרום לנשים העובדות עימו לקיים עמו קשרים אינטימיים, ניצל יוסף על פי הנטען את מעמדו ותפקידו, וביצע שורה של מעשי מרמה והפרת אמונים, תוך שפעל במספר דרכים. כך למשל הוא נהג להיטיב עם הנשים שנעתרו לו, על ידי כך שגנב בעצמו, או באמצעות אחרים שמילאו את הוראותיו, נכסים שהגיעו אליו מכוח תפקידו כראש העיר, או לעירייה, לרבות מחשבים אישיים, שוברי שי, וכן טובות הנאה אחרות שנרכשו מתקציב העירייה או שנועדו לצורך פעילות העירייה. יוסף מואשם בכך שחילק רבים מהכספים הללו למקורביו, לבני משפחתו ולעושי דברו בעירייה.

בנוסף, על פי כתב האישום הוא הורה על שיפוץ מפואר של לשכות הנשים שנעתרו לדרישותיו, או נשים אותן רצה לרומם, זאת מתקציב העירייה ופעמים רבות על חשבון תקציבים שנועדו לצרכים אחרים. יוסף גם נהג להזמין את הנשים לסעוד איתו במסעדות שונות, וגם נהג לצרף אותן לטיולים בהם השתתפו מקורביו או גורמים שונים בעירייה, או לטיולי גיבוש של עובדי העירייה במימון העירייה. כמו כן, לעיתים קידם נשים שנעתרו לו ונמצאו בקרבתו, וזאת על אף שלעיתים הקידום לא תאם את כישוריהן, יכולותיהן, או דרישות התפקידים אותם קיבלו, תוך שהוא מפטר או מעביר מתפקידם עובדים אחרים, ללא כל הצדקה עניינית.

במקביל להגשת כתב האישום, מבקשת הפרקליטות מבית המשפט להורות על הארכת התנאים המגבילים שהוטלו על יוסף עם שחרורו ממעצר.

סנגורו של דוד יוסף, עו"ד אבי אודיז: "כתב האישום הוא כמו צ'ק ואת הכיסוי לצ'ק הזה בודקים בחומר הראיות. על פניו כתב האישום הזה מנופח ולוקה בפופוליזם שמגיע עד לחוסר הגיון מוחלט, למשל האישום השביעי על רחוב באלי - מדובר בסיפור דמיוני ומופרך. המשטרה ידעה היטב שעל הקיר מאחורי כיסא ראש העיר ישנה תמונה גדולה של מודעת אבל על פטירתו של מר ניסים באלי שהיה מורה ספורט אגדי באור יהודה במשך עשרות שנים, אהוב בכל העיר ובמלאת שנה לפטירתו החליט ראש העיר לקרוא רחוב על שמו. הניסיון לרמוז כאילו מדובר בשם על שם, כינוי של מאהבת, הוא ניסיון זול לייצר כותרת ותו לא. כך ישנם עוד כמה אישומים כאלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker