פרשת השוחד של סימנס: רשות ני"ע מצאה תשתית ראייתית נגד בכירי חברת החשמל

דוד קון, יונה שוויצר, צבי אייל, חיים בר-נר, יאשה חאין ודוד אלמקיס חשודים בקבלת שוחד של מיליוני שקלים מסימנס. גם חברת סימנס ישראל וחברת סימנס העולמית חשודות במתן שוחד ונגד גורמים נוספים נמשכת החקירה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות ניירות ערך הודיעה הבוקר כי תיק החקירה בפרשת סימנס-חברת החשמל עבר לפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) עם החלטה של הרשות כי נמצאה תשתית ראייתית למעורבותם של החשודים המרכזיים בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות הלבנת הון. ההחלטה אם להגיש כתב אישום נתונה לשיקול דעת הפרקליטות.

החשודים המרכזיים בתיק אשר נעצרו בדצמבר 2014 כשעל פי החשד, קיבלו שוחד של מיליוני שקלים מחברת סימנס בעודם מכהנים כעובדי ציבור בכירים בחברת החשמל הם, בין היתר, דוד קון אשר כיהן כמשנה למנכ"ל החברה, יו"ר ועדת מכרזים וסמנכ"ל ייצור והולכה, יונה שוויצר אשר כיהן כמנהל אגף התכנון ההנדסי, צבי אייל אשר כיהן כמנהל מחלקה באגף התכנון, חיים בר-נר אשר כיהן כסגן מנהל אגף לתכנון הנדסי ומנהל מחלקה, יעקב (יאשה) חאין אשר כיהן כסגן מנהל אגף הייצור (והודיע במפתיע על התפטרותו  בדצמבר 2014) ודוד אלמקיס אשר כיהן כסגן מנהל אגף תכנון. כמו כן חשודות חברת סימנס ישראל וחברת סימנס העולמית במתן שוחד, וכן חשודים בתיק גורמים נוספים אשר בעניינם החקירה נמשכת.

יאשה חאין
יאשה חאיןצילום: תומר אפלבאום

החקירה הגלויה בתיק החלה במאי 2009 בעקבות חקירה סמויה של מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך ובהמשך לתיק החקירה במסגרתו הורשע השופט לשעבר דן כהן, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים.

עניינה של החקירה נוגע לחשד למעורבותם של עובדי ציבור בכירים בחברת החשמל וכן גורמים נוספים הקשורים אליהם, בביצוע עבירות של קבלת שוחד בהיקף של כ-20 מיליוני דולרים, אשר ניתן ע"י חברת סימנס, אחת מהחברות הראשיות והגדולות בעולם בתחום הנדסת האלקטרוניקה והחשמל, ובין היתר נמנית על אחד מספקיה המרכזיים והמובילים של חברת החשמל. על פי החשד, כספי השוחד האמורים מהווים חלק מתשלומי השוחד ששילמה סימנס ברחבי העולם בהיקף של כ-1.4 מיליארד דולר לטובת קידום עסקיה.

על פי החשד, השוחד ניתן במסגרת מכרז של חברת החשמל לרכישת טורבינות גז במחזור משולב וכן בקשר למכרזים נוספים ולפעילותה של חברת סימנס מול חברת החשמל בשנים 2005-2000, והועבר באמצעות אורן אהרונסון, אשר כיהן בתקופה הרלבנטית כמנהל חטיבת האנרגיה והתעשייה בחברת סימנס ישראל ובהמשך כמנכ"ל סימנס ישראל, ובאמצעות שלמה דניאל, גיסו של אהרונסון, תוך שימוש בחשבונות שונים הנמצאים בחו"ל.

החקירה נוהלה ע"י מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך ולוותה ע"י פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). לפי רשות ניירות ערך "מדובר בתיק מורכב בו פעלו החשודים בתחכום רב תוך הסוואת מסלול העברת כספי השוחד דרך חשבונות בנק במקומות שונים בעולם. התיק כולל חומר ראיות רב ובמהלכו נגבו עדויות רבות ממעורבים ועדים, בהם נושאי משרה בכירים בחברת החשמל. כמו כן בוצעו חיפושים רבים ונאספו ראיות משמעותיות התומכות בחשדות המיוחסים למעורבים השונים".

פרקליטו של חאין, עוה"ד דב גלעד כהן ממשרד ברטל-כהן, מסר: "טרם קיבלנו כתב חשדות מן הפרקליטות, וממילא מרשי מכחיש את החשדות הנושנים המיוחסים לו".

פרקליטיו של אלמקייס, עדי ברקאי וששי גז, מסרו: כי "בכל שנותיו בחברת החשמל, ד״ר אלמקייס פעל בתום לב, לטובת חברת החשמל, לטובת הצרכנים, ולטובתם בלבד. צר לנו על ההחלטה, שהיא בבחינת גרימת עוול לד״ר אלמקייס, ואנו סמוכים ובטוחים כי עבודת הפרקליטות תמצא עד מהרה כי לא נפל כל פגם בהתנהלותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker