ערן מלכה מבקש להשתחרר למעצר בית עם אזיק אלקטרוני

סנגוריו של קצין המשטרה החשוד בפרשת רונאל פישר, מבקשים לשחררו בעקבות החלטת בית המשפט העליון בנוגע לפישר עצמו, וטוענים: "מלכה פרש מהמשטרה ואינו חשוף עוד למידע הקשור לפעילותה. להבדיל מפישר, הוא לא שמר על שתיקה בחקירתו"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחרי שבית המשפט העליון הורה על שחרורו של רונאל פישר למעצר בית, גם קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה מבקש מבית המשפט להורות על שחרורו. מלכה נתון במעצר כבר יותר מ–70 ימים. בחודש שעבר הורה בית המשפט המחוזי על הארכת מעצרו עד לתום ההליכים והוא לא עירער על ההחלטה.

בעקבות החלטת בית המשפט העליון מהשבוע שעבר הגישו הבוקר סנגוריו של מלכה, עוה"ד עופר ברטל ודב גלעד כהן לבית המשפט בקשה דחופה לעיון חוזר בה טענו כי יש לשחרר גם את מלכה למעצר בית תחת איזוק אלקטרוני. "מלכה פרש משירות המשטרה ואינו חשוף עוד למידע הקשור לפעילותה. להבדיל מפישר, הוא לא שמר על שתיקה בחקירתו". כתבו בבקשה.

ערן מלכה בהארכת מעצרוצילום: אמיל סלמן

במקביל, החליט אתמול השופט משה סובל מבית המשפט המחוזי להעביר את התיק של מלכה לשופט אחר שיגזור את עונשו. סובל אמור היה לדון במאוחד בעניינם של מלכה ופישר וכן בעניינם של יתר הנאשמים — רות דוד, יאיר ביטון, שי ברס והאחים אביב ויוסי נחמיאס. ואולם אתמול קבע סובל כי הדברים שמלכה עשוי לטעון במסגרת הטיעונים לעונש בעניינו עלולים להקשות עליו לבחון את גרסתו בכל הנוגע לשאר הנאשמים.

מלכה הודה והורשע על פי הודאתו בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. הנאשמים האחרים בפרשה כפרו באישומים ועדיין לא הגישו את תשובתם לכתב האישום. לכן, מכאן צפוי המשפט להתפצל לשניים. באשר לכל הנאשמים למעט מלכה יתנהל הליך של הוכחות, בו מח"ש תביא עדים שיחקרו בבית המשפט. עבור מלכה, שהודה, השלב הבא הוא טיעונים לעונש ולאחריהם יינתן גזר הדין בעניינו. הטענה המרכזית של מלכה להקלה בעונשו היא העובדה שהוא לדבריו נגרר במעשיו אחרי פישר.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר, ביקש סנגורו של יאיר ביטון, להעביר את הדיון בעניין גזירת עונשו של מלכה לשופט אחר. סנגוריו של פישר תמכו בבקשה הזו. בתגובה שהגישו הם טענו כי הגרסה של מח"ש בכתב האישום מבוססת על גרסתו של מלכה, שמשמש עד מדינה לאירועים. ואולם גרסה זו שונה מהגרסה של פישר.

הם טענו כי בגזר הדין של מלכה יהיה על השופט להכריע בטענתו המרכזית להקלה בעונש, שלפיה הוא נגרר למעשים אחרי פישר, שפיתה אותו לכך. ולטענתם, ההכרעה בטענה זו על סמך שמיעת מלכה - עלולה להקשות מאוחר יותר על השופט היושב בדין לדון בפתיחות מלאה בטענותיו של פישר במשפטו שלו. "בנסיבות אלה קיימת הצדקה להעברת הדיון בעניינו של מלכה לשופט אחר וזאת לא במסגרת טענת פסלות, אלא משיקולי יעילות של בית המשפט". כתבו בתגובה שהגישו לבית המשפט. מנגד מח"ש וסנגוריו של מלכה התנגדו לכך.

השופט סובל בחן אם קיימת אפשרות כי כתוצאה מדברים שיאמרו על ידו בגזר הדין של מלכה תיווצר עילה לפסלותו מלשבת בדין במשפטם של יתר הנאשמים והשיב לשאלה זו בחיוב.

"לאור נסיבותיו הקונקרטיות של כתב האישום בתיק זה, אין בידי בשלב זה להוציא מכלל אפשרות כי בגזר הדין של מלכה אדרש לאמירות המתייחסות לחומרת המעשים בהם הודה והורשע, לזיקה בין חלקו של מלכה, לקשרים בין מלכה לנאשמים האחרים ולקביעת מתחם ענישה העשוי לחול גם על העובדות והעבירות בהן מואשמים נאשמים אחרים במיוחד פישר", כתב השופט.

הוא הוסיף כי "מאחר שמלכה צפוי להעיד כעד מדינה נגד נאשמים אחרים בתיק, ולנוכח טענתם באשר לחוסר האמינות ולמניעים פסולים של מלכה — גזירת דינו של מלכה על בסיס הודאתו והדברים אותם עשוי הוא להשמיע במסגרת הטיעונים לעונש, עלולה להציב אותי בפני קושי ניכר לעת בחינת גרסתו ושאלת מהימנותו במסגרת משפטם של יתר הנאשמים. אם כך יקרה, תגבר חובתי להימנע בבוא היום מבירור אשמתם של הנאשמים שלא הודו".

סובל נדרש להחליט אם לוותר על הדיון בתיק של מלכה או על הדיון בתיק של יתר הנאשמים. "בבואי לבחור בין שתי חלופות אלה ולהחליט מיהו הנאשם שאמנע עצמי מדיון בעניינו, אין מנוס מהעדפת הפתרון שיש בו למזער את הנזק ברמה הניהולית־מערכתית, בבחינת הרע במיעוטו". הדגיש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker