קרטל מאפיות הלחם: הרשעה בנסיבות מחמירות למנכ"לים של מאפיות ברמן ודוידוביץ': "נזק משמעותי לציבור הצרכנים"

העונש המקסימלי על העבירות: עד 5 שנות מאסר ■ השופט עודד שחם: "העלאת המחירים נוגעת למוצר בסיסי וחיוני, ובוצעה במקומות המאופיינים באוכלוסיה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קרטל מאפיות הלחם: בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע הבוקר (ה') את יהודה שניידמן, מנכ"ל מאפיית ברמן, ושייקה דוידוביץ', מנכ"ל מאפיות דוידוביץ', בעבירות של הסדר כובל בנסיבות מחמירות. השניים הודו בינואר 2014 בכך שהסכימו להימנע מתחרות ולפעול מול קמעונאים להעלאת מחירי הלחם האחיד, אולם טענו כי לא מדובר בנסיבות מחמירות. השופט עודד שחם דחה את טענותיהם, וקבע כי במקרה זה התקיימו נסיבות מחמירות לפי חוק ההגבלים העסקיים, כלומר היתה עלולה להיגרם פגיעה משמעותית בתחרות.

"בהקשר זה הוכחה הנסיבה המחמירה, אשר עניינה חלקם ומעמדם של הנאשמים אשר חלשו במועדים הרלוונטיים על יותר מ-90% משוק הלחם המפוקח", הדגיש השופט. לדבריו, הוכח כי בכל אחת מן ההסכמות, הן ההסכמה על העלאת המחירים והן ההסכמה על הימנעות מתחרות על לקוחות קיימים, היה קיים נזק משמעותי, בפועל ובכוח. "המחיר הועלה בפועל בשיעור ניכר, במספר רב של חנויות. נגרם נזק כספי משמעותי בפועל לציבור הצרכנים". עוד הדגיש השופט כי הנזק לצרכנים מתחדד במקרה זה נוכח העובדה "שהעלאת המחירים נוגעת למוצר בסיסי וחיוני, ובוצעה במקומות המאופיינים באוכלוסיה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך".

שייקה דוידוביץ', מנכ"ל מאפיות דוידוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

באוגוסט 2012 הגישה רשות ההגבלים העסקיים כתב אישום נגד מאפיות אנג'ל, אורנים, ברמן, דוידוביץ', אחדות, אלומות, מרחבית, דגנית עין בר, מנהליהן ונושאי משרה בכירים נוספים בהן. על פי כתב האישום, בשלהי חודש פברואר 2010 הסכימו ירון אנג'ל, מנכ"ל מאפיית אנג'ל, יהודה שניידמן, מנכ"ל מאפיית ברמן, יוחנן אהרונסון, מנכ"ל מאפיית מרחבית ויו"ר מאפיית דגנית עין בר ושייקה דוידוביץ', מנכ"ל מאפיות דוידוביץ', אחדות ואלומות, להימנע מתחרות על אספקת מוצרי המאפיות על ידי חלוקת הלקוחות בין המאפיות.

בנוסף, הוסכם ביניהם כי המאפיות יפעלו מול הקמעונאים להעלאת מחירי הלחם האחיד והחלות לצרכן. להסכמות אלו היו שותפים גם נושאי משרה בכירים אחרים במאפיות השונות. ההסכמות גובשו, בין היתר, בישיבות משותפות במקומות שונים בארץ. שיטת העבודה של הנאשמים התבססה על פגישות במשרד עורכי דין מרכזי בתל אביב, תחנות דלק ובתי קפה, בהרכבים משתנים. במפגשים אלו הוחלט על כמה טכניקות של קרטל שכלל חלוקת שוק וקביעת כללי אי תחרות ועל פעולה משותפת שנועדה להעלות מחירים של לחם בפיקוח. עיקר הראיות בתיק מבוסס על האזנות סתר שנעשו במשך כשלושה חודשים, מתחילת פברואר ועד לסוף אפריל 2010.

 יהודה שניידמן, מנכ"ל מאפיית ברמן
יהודה שניידמן, מנכ"ל מאפיית ברמןצילום: אוליבייה פיטוסי

במהלך הדיונים בבית המשפט הודו נושאי המשרה בברמן ודוידוביץ' בהסדר כובל. המחלוקת בין הצדדים היתה האם העבירות התקיימו בנסיבות מחמירות. המשמעות של הקביעה הזו נוגעת לעונש - עונש מקסימלי של 5 שנות מאסר או 3 שנות מאסר. השאלה הרלוונטית בהקשר זה היא האם עלולה היתה להיגרם פגיעה משמעותית בתחרות כתוצאה מהקרטל. 

רשות ההגבלים טענה כי הנאשמים היו צד להסדר כובל בנסיבות מחמירות, נוכח חלקן ומעמדן של המאפיות ביצור מוצרי לחם בפיקוח, ריבוי הנפגעים מההסדר והנזק הפוטנציאלי שגרם, חיוניות הלחם בפיקוח, ריבוי הצדדים להסדר, תחכומו של ההסדר שיצר קרטל בכמה טכניקות המהוות עבירה על איסורי ליבה של חוק ההגבלים.

רשות ההגבלים העסקיים יוצגה על ידי סגן היועץ המשפטי, עו"ד אסף מוזס. קבוצת דוידוביץ' יוצגה על ידי עוה"ד איריס ניב-סבאג, גל הררי גולדמן ואלון ביכלר. יהודה שניידרמן, מנכ"ל ברמן, יוצג על ידי עו"ד ירון קוסטליץ. מאפיית ברמן יוצגה על ידי עו"ד תמר תורג'מן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker