"רונאל פישר הפך לשבר כלי ורזה ב-20 ק"ג - כך נראה איש שיכול לסכן את ביטחון הציבור?"

עוה"ד של פישר הגישו ערר על החלטת בית המשפט המחוזי להאריך את מעצרו עד לתום ההליכים ■ השופט יצחק עמית למח"ש: "חילטתם המון דברים, זה לא אומר שתקבלו, אך אולי ניתן לשעבד בית אחד או שניים?"

יסמין גואטה
יסמין גואטה

אחרי למעלה מחודשיים במעצר הובא הבוקר (ד') עו"ד רונאל פישר לבית המשפט העליון מלווה באנשי השב"ס. פישר הובא לדיון בערר שהגישו סנגוריו על החלטת בית המשפט המחוזי להאריך את מעצרו עד לתום ההליכים.

רונאל פישר בבית המשפט העליוןצילום: אמיל סלמן

בערר שהגישו בתחילת השבוע טענו סנגוריו, פרופ' רון שפירא ועוה"ד קרן שפירא אטינגר, כי פישר הפך לשבר כלי, ירד במשקלו קרוב לעשרים ק"ג מיום מעצרו ולוקח תרופות באופן קבוע. "כל כוחו, כל רכושו, קשריו האישיים ואף בריאותו ניטלו ממנו באחת". הדגישו. המראה של פישר היום בדיון הוכיח את הטענה הזו, לאורך כל הדיון הוא ישב שפוף ולא הרים את מבטו מהקרקע.

"מדובר באדם שעובר מסכת קשה מאוד. הוא שבור בריאותית. משפחתו סובלת קשה. רכושו נלקח ממנו ולחשוב שהוא יכול לסכן את ביטחון הציבור כפי שדורש החוק זה דבר שקשה לי להבין", טענה בדיון שפירא-אטינגר.

השופט יצחק עמית שניהל את הדיון, התייחס לרכוש שמח"ש חילטה ותהה מדוע היא עיקלה רכוש בשווי גבוה הרבה יותר מסכום העבירות של פישר. "ראיתי שחילטתם המון דברים, זה לא אומר שתקבלו, אך אולי ניתן לשעבד בית אחד או שניים?", אמר עמית לנציגי מח"ש שטענו כי לפי החישוב שערכו - היקף השוחד של פישר הוא 2 מיליון שקל.

הארכת מעצר עד תום ההליכים הפליליים נחשבת לאקט נדיר ובתי המשפט ממעטים להורות עליה. במקרה של פישר, בחודש שעבר נענה השופט כרמי מוסק לבקשת המחלקה לחקירות שוטרים - והאריך את מעצרו של פישר עד לתום ההליכים. השופט קבע כי טיב מעשיו מלמד על המסוכנות שלו, וכי קיים חשש שהוא עלול לעבור עבירות דומות. כמו כן, השופט הביע חשש כי פישר ינקוט בפעולות שונות כדי לשבש את ההליך המשפטי.

צילום: אמיל סלמן

בדיון שהתקיים היום, ביקשו סנגוריו לשחרר אותו לביתה של חמותו עם אזיק אלקטרוני. הם טענו כי החשש משיבוש ההליכים לא קיים במקרה הזה. הם ציינו שפישר היה חופשי במשך שנה מאז מעצרו הראשון, ואין ראיות שניסה לשבש את החקירה.

במהלך הדיון בבית המשפט, התייחס עמית לטענת השיבוש ואמר: "הרבה פעמים במקרים כאלה טענת המדינה היא שהשיבוש הוא אינהרנטי, כי פישר עלול ליצור קשר עם חלק מהעדים. אני מתאר לעצמי שעם אלון חסן לא יצור קשר, אך עם אחרים אני מאמין שכן".

עורכת הדין של פישר: "היו פרשות חמורות בהרבה"

באשר למסוכנות של פישר, טענה שפירא-אטינגר כי "פישר אינו עו"ד כבר שבעה חודשים. הוא החזיר את רישיונו. מקור המידע הנטען מחכה לגזר דין (קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה, י.ג). המדינה לא טענה באף שלב, ואין צל ראיה בחומר למקור מידע אחר. בניגוד לתדמית שישנה בתקשורת כאילו מדובר בהרבה פרשות, מדובר במעשים של שנה וחצי שכולם מתרכזים באותו קצין משטרה. מאז לא נעשה דבר דומה. קצין המשטרה עצמו עצור. למיטב ידעתי, הוא אף לא ערער על מעצרו".

שפירא-אטינגר הוסיפה כי "יש לשים את הדברים בפרופורציה. הוגש כתב אישום בהיקף של חצי מיליון שקל - אבל ידענו מקרים חמורים מאלה. אני לא מזלזלת, היו פרשות חמורות בהרבה. באף מקרה המדינה לא העלתה על דעתה לבקש מעצר עד תום ההליכים, במיוחד כשמדובר במי שאינו עובד ציבור".

לדבריה, "הטענה של מח"ש למסוכנות ולכך שימשיך לעבור את אותן עבירות זה ממש אבסורד. מה יעשה כשיצא מכאן? ימשיך לתת שירות? מישהו ישכור את שירותיו? הוא כבר אינו עו"ד. הדבר היחיד שהוא יעשה זה להיות בבית. אם יש כאן פרמיית תקשורת שפישר משלם על חשיפה בלתי נתפסת והסיקור הבלתי נפסק של עניינו - הרי זה כאן. ברור שהוא שקוף. עוקבים אחר עניינו".

מח"ש יוצגה באמצעות עורכות הדין סיוון רוסו, קרן אלטמן וליאורה נהון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker