"מגה ניסתה להיכנס להקפאת הליכים בלי לקרוא לדבר בשמו"

במגה זוכרים את קריסת קלאבמרקט - וחששו שכותרות על הקפאת הליכים ירחיקו לקוחות מהסניפים ויביאו לקריסת הרשת ■ בית המשפט התחשב בכך, וקיבל את הצעת מגה ליצור מצב משפטי יוצא דופן - שבו החזר החובות מוקפא מבלי שתוכרז הקפאת הליכים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יותר מ-50 עורכי דין הצטופפו באולמו של השופט אילן שילה בבית המשפט המחוזי בלוד בשבוע שעבר, בדיון בבקשה הדחופה שהגישה מגה הקורסת לבית המשפט לקיים אסיפות נושים. היתה להם סיבה טובה להיות נוכחים בדיון - לבקשה יש השפעות מרחיקות לכת על גורמים רבים, שבהם בנקים, חברות ביטוח, מאות ספקים ואלפי העובדים של רשת השיווק.

שלא כמו במקרים אחרים שבהם גוף עסקי קורס ומותיר אחריו אדמה חרוכה, בדיון עצמו הדגישה מגה כי היא אינה מבקשת הקפאת הליכים ומינוי בעל תפקיד (כגון נאמן או מפרק) - כפי שבדרך כלל מתבקש בנסיבות כאלה. הרשת ביקשה מבית המשפט להורות על כינוס אסיפת נושים, שבה יוצג מתווה להסדר הבראה שגיבשה יחד עם ועד העובדים של החברה ועם בעלת השליטה, חברת אלון רבוע כחול.

מה גרם למגה להתעקש על מתווה חריג כל כך, ומדוע עורכי הדין של הנושים לא אהבו זאת? שיחות עם חלק מעורכי הדין של הנושים מציירות תמונה שלפיה החשש העיקרי שהוביל את מגה היה תדמיתי - וזאת עקב חשש כי כותרות על "הקפאת הליכים" ירחיקו לקוחות, יפגעו בתזרים המזומנים, ועלולות להוביל לקריסתה הסופית. עורכי הדין של הנושים סברו כי כדי לאפשר הליך חריג כזה, על הבעלים להזרים למגה הרבה יותר מ–60 מיליון השקלים שלהם התחייבו. את ההסבר לכך שמגה אינה מעוניינת בהקפאת הליכים סיפק בא כוחה, עו"ד אמיר ברטוב, עם פתיחת הדיון: מבחינת מגה, העובדה כי אלון רבוע כחול תומכת בה ומסכימה להמשיך לתמוך בה היא משמעותית.

ברטוב הסביר כי חברה כמו מגה - שיש לה מחזור מכירות של יותר מ-4.5 מיליארד שקל בשנה, 180 סניפים ו-6,000 עובדים, ושרוכשת ביותר מ-3 מיליארד שקל בשנה - צריכה להגיע לבית המשפט רק כשאין ברירה אחרת. "העניין התפעולי של רשת כזו הוא קריטי", אמר. "כל ירידה של 1% במכירות וכל שינוי לרעה בתנאי סחר, משמעותם יצירת גירעון משמעותי".

הדיון על פריסת החוב של מגהצילום: ניר קידר

כדי לשכנע את בית המשפט לא להורות על הקפאת הליכים רשמית, השווה ברטוב את המקרה של מגה לזה של קלאבמרקט לפני עשר שנים. "אני אוחז בידי את הבקשה שהגישו הנאמנים של קלאבמרקט כחודש אחרי הקפאת ההליכים", אמר לשופט. בבקשה הזאת ביקשו הנאמנים לאשר את מכירת הרשת לשופרסל. "הנאמנים תיארו את המצב שנוצר עם מינוי בעלי תפקידים חדשים - שהפעולות שנקטו ייצבו את מצבה בפדיון שירד ב–15%", אמר ברטוב, והזהיר: "אם הפדיון במגה יירד בשיעורים דומים - לא תהיה חברה".

לדבריו, במקרה של קלאבמרקט הנאמנים ציינו כי בנוסף לירידה בפדיון כתוצאה משבוע של הקפאת הליכים, נוצרו גם שינויים בתנאי הסחר וקושי להתמודד עם מאות ספקים. "מטרת הבקשה שלנו היא להתרחק מהסיכון הזה", אמר.

השופט שאל: "מה בעצם אתם מבקשים?"

לדברי עורכי הדין שמתמחים בחדלות פירעון, מדובר למעשה בבקשה להקפאת הליכים מבלי לנקוב בשם. "זו פעם ראשונה שאני נתקל בבקשה כזאת. מגה ניסתה ללכת על קצות האצבעות, להיכנס לתחום של הקפאת הליכים מבלי לקרוא לזה הקפאת הליכים", אומר עו"ד ארז חבר, מומחה בתחום, שמייצג את אחת מחברות הביטוח. "במהלך הדיון השופט שאל כמה פעמים את נציגי מגה, 'מה זאת הבקשה? מה בעצם אתם מבקשים?"

עו"ד עמיר ברטובצילום: דודו בכר

מדוע במגה מתעקשים לא להגיע להקפאת הליכים? "אני מניח שיש לכך שתי תשובות", אומר חבר. "אחת מהן לא נאמרה, והיא שבחלק מההסכמים עם הספקים והמשכירים, הקפאת הליכים מוגדרת כאירוע חדלות פירעון, שמאפשר להם להפעיל סנקציות".

הסיבה השנייה נאמרה לדבריו על ידי ברטוב בדיון: החשש שלפיו אם החברה תיכנס להקפאת הליכים, עלול להיווצר מצב שהקונים ידירו את רגליהם, והפדיונות יירדו. כל תוכנית ההבראה מתבססת על כך שהקונים ימשיכו לקנות. כל זעזוע עלול להביא לכך שהפדיונות יירדו. מדובר על עשרות מיליוני שקלים.

בין השאר, מגה ביקשה מבית המשפט לאפשר להנהלת החברה לנהל את החברה בעצמה בתקופה הזאת ולא למנות בעל תפקיד, כנהוג במקרים של הקפאת הליכים. "הניהול מאוד מורכב, ואי־אפשר שהוא יתבצע על ידי גורמים שלא מכירים את נבכי אלפי פרטי הפעולות הנדרשות מדי יום כדי לנהל את החברה", אמר ברטוב בדיון.

"כשחברה כזאת קורסת - נוצר הדף"

גם עורך דין של ספק גדול של מגה - שמומחה בתחום חדלות פירעון, אך לא רצה להזדהות - מסכים עם חבר: "מגה לא רצו לתת לבקשה את הכותרת הקפאת הליכים מסיבות יח"צניות ומסיבות של עיתונות". אותו עורך דין נכח בעצמו בדיון, כמייצג ספק שטוען כי מגה חייבת לו כספים. לדבריו, המשמעות של הסעדים שמגה ביקשה היא בפועל הקפאת הליכים.

לדברי אותו עורך דין, השופט איפשר למנות בעל תפקיד בתמורה לכך שחברת אלון רבוע כחול תעמיד ערבות אישית להתחייבויות של מגה: "הדיון התחיל בדברים של מגה, שטענה כי הסיבות למצבה הכלכלי לא קשורות אליה. התפנית נוצרה כשהשופט הבין שנמשכו דיווידנדים מהחברה, ובעלי המניות מציעים להזרים רק 60 מיליון שקל ולהתחיל הליך שהוא דה פקטו הקפאת הליכים". לדבריו, "זה הרי נזיד עדשים. זה מספיק לכמה ימים ויוצר חשיפה עצומה לספקים. לכן השופט רמז לחברה האם שהיא צריכה לקחת אחריות, ואם הם מאמינים ברשת הם צריכים לתמוך בה בכתפיים רחבות יותר מ-60 מיליון שקל".

ארז חברצילום: עופר וקנין

עורך הדין הדגיש: "החברה האם לא עושה טובה לאף אחד כשהיא לוקחת אחריות. היא זו שנהנתה מדיווידנד של מאות מיליוני שקלים לאורך השנים, היא זו שמשכה דמי שכירות בסכומים מופרזים לרבוע כחול נדל"ן, ויש לה עניין לכבות את השריפה הזאת - כי יש לה אחריות. זה לא צחוק". הוא הוסיף כי "הסטטיסטיקה אומרת שעל כל חברה כזו שקורסת, נוצר הדף שגורם לעסקים נוספים לקרוס. ואכן, בבית המשפט היו גם עסקים קטנים שהמשבר במגה מוביל אותם לפשיטת רגל. קרע את הלב לראות אותם".

בסיום הדיון אישר בית המשפט מודל שהציעה מגה לתקופת הביניים. לפי המודל, מגה תעצור את כל תשלומי העבר למעט שכר עבודה וכוח אדם. כל הכספים שיתקבלו בחשבונות של החברה בבנקים ישמשו לפעילות השוטפת של החברה, ולא להקטנת חובותיה לבנקים. משכירי הנכסים למגה יקבלו תשלום דמי שכירות למשך שבועיים, למעט החברה האחות אלון רבוע כחול נדל"ן, מכיוון שבמקרה שלה שולמו דמי השכירות עד 15 ביולי.

באשר ל-80 הספקים הגדולים, מגה תשלח להם מסגרת שבועית של רכישות מאושרות. ספק שסניף מסוים יבקש ממנו אספקה שחורגת מההזמנות שאושרו מלכתחילה, יצטרך לבקש אישור נוסף ממגה, ולא יוכל לספק סחורה מעבר למסגרת שאושרה. התשלום לספקים עבור האספקה ישולם פעם אחת בשבוע, עבור הסחורה שסופקה באותו שבוע. החברה האם תהיה אחראית על כל ספק שלא קיבל ממגה תשלום עבור תקופת הביניים, והיא זו שתצטרך לשלם לו את הסכום, שיצטרף למימון הגירעון וייחשב הוצאות הבראה - וזאת מעבר לסכום של 60 מיליון שקל שכבר התחייבה להעביר.

לדברי חבר, המתווה הוא למעשה איצטלה של הקפאת הליכים בלי לקרוא לילד בשמו. "למעשה אמרו לנושים - תמתינו ואל תנקטו הליכים נגד החברה, ובהליך מהיר ביותר נתנו למגה אפשרות לכנס אסיפות נושים. ואז, בתקווה שלא יהיו תזוזות בתזרים המזומנים של מגה, ישאלו את הנושים אם הם מוכנים להצביע על הסדר, שעל פניו יכול להיות יותר טוב מכל הסדר אחר שיבוא".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker