אילן בן דב ישלם 50 מיליון שקל לקופת הכינוס של טאו

טאו רכשה במאי 2010 מניות סאני מבן דב תמורת 50 מיליון שקל כשניתנה לחברה אופציה למכור לו חזרה את המניות ■ הכסף יועבר לבנק לאומי בכפוף להכרעה שתהיה בהמשך בדבר תוקף השעבודים שלו

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

השופט אילן שילה, מבית המשפט המחוזי מרכז לוד קבע אתמול (ג') כי אילן בן דב, לשעבר בעל השליטה בטאו תשואות, ישלם 50 מיליון שקל לקופת הכינוס של טאו. הרקע היא עסקת בעלי עניין ממאי 2010, במסגרתה רכשה טאו מבן דב מניות של סאני תמורת 50 מיליון שקל (פרמיה של 38% ביחס למחיר השוק באותה העת). כחלק מהעסקה, הקנה בן דב לחברה אופציה עד ספטמבר 2013 (לאחר הארכה) למכור לו חזרה את המניות תמורת הסכום ששילמה עבורן.

כשהתבקש בן דב, באוגוסט 2013, חודש לפני תאריך היעד, לממש בקרוב את האופציה הוא התנגד לכך ולפיכך נאלצה כונסת הנכסים, עו"ד קרן רייכבך סגל ממשרד איתן מהולל שדות, להגיש את הבקשה לחייב אותו לפעול לפי הסכם האופציה.

אילן בן דבצילום: עופר וקנין

טאו, שגייסה מאות מיליוני שקלים באג"ח מהציבור, קרסה ב-2012 והגיעה לחדלות פירעון כשמעבר לחוב לבעלי האג"ח, היה לה גם חוב לבנק לאומי. במארס 2013 מונה עו"ד יוסי שגב למפרק זמני של החברות ובנובמבר 2014, בעקבות בקשה שהגיש בנק לאומי, מונה במקומו עו"ד עמית אשור ממשרדו.

לגופו של עניין, בן דב טען לפגמים בטענת המימוש אשר לטענתו מאפשרים לו שלא לפעול על פי הסכם האופציה. הוא טען למשל כי להסכם אופציה צריך להיות מימוש דווקני ולמנהל המיוחד לא הייתה סמכות לדרוש ממנו את המימוש שכן האופציה משועבדת לבנק. כשהבנק שלח לו הודעת מימוש הוא טען טענות טכניות לפיהן ההודעה לא נשלחה כראוי ולכן אין לה תוקף. בן דב גם טען לטענות קיזוז שכן הוא עצמו, באמצעות חברות בשליטתו, רכש אגרות חוב בהיקף של 105 מיליון שקל.

שילה לא קיבל את טענותיו של בן דב וקבע כי הודעות המימוש ניתנו כדין ולכן עליו לפעול על פי התחייבותו בהסכם האופציה ולרכוש מכונסת הנכסים את מלוא מניות סאני במחיר שנקבע בהסכם. כיום שווי מניות סאני כמיליון שקל כך שכמעט כל הסכום (אשר נושא גם ריבית) יצא מכיסו של בן דב. השופט גם לא קיבל את טענת הקיזוז מכמה טעמים ובין היתר מפני שאין הדדיות שכן בהסכם האופציה מדובר בהתחייבות אישית שלו ואת אגרות החוב רכש באמצעות חברות בשליטתו.

בן דב גם נדרש לשאת בשכר טרחת עורך הדין של הבנק ושל המנהל המיוחד בסך 35 אלף שקל ובשכר טרחת כונסת הנכסים והכנ"ר בסך 30 אלף שקל כל אחד. בנוסף, תקבל הכונסת, בהמשך, חלק מסוים מסכום הגביה שיכול לנוע בין 500 אלף שקל למיליוני שקלים.

היות ותיק הפירוק עדיין מתנהל בבית המשפט וישנה מחלוקת לגבי תוקף השעבודים של בנק לאומי בטאו, 50 מיליון השקל יועברו לבנק לאומי נגד התחייבות לשיפוי. במידה ויוכרע כי הבנק לא זכאי לכספים הם יעברו לנושים הרגילים של החברה, בעקר מחזיקי אגרות החוב.

עורכת הדין קרן רייכבך סגל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker