חוב של כ-200 אלף שקל וב.מ.וו חדשה: האם זה המניע מאחורי "באים לבנקאים"?

עו"ד ברק כהן, שקיבל לאחרונה צו הרחקה ממנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח חייב לבנק 182 אלף שקל ■ כהן: "לא הסכמתי לאיומים" ■ בנק לאומי: "זהו המשך מסע התחמקות מתשלום חובות לבנק בגין הלוואה לרכישת רכב יוקרה"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

עו"ד ברק כהן, הפעיל החברתי אשר הוצא נגדו לאחרונה צו הרחקה על ידי מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן – שקוע בחובות של 224 אלף שקל. כך עולה מתיקי הוצאה לפועל שנפתחו נגדו (נתונים אלה נכונים לאוקטובר 2014).

עיקר החוב - 182 אלף שקל - הוא לבנק לאומי. הנתון הזה מעניין לאור העובדה שלאחרונה הגישה רוסק עמינח בקשה בהולה למתן צו למניעת הטרדה מאיימת נגד כהן, ופעילים חברתיים נוספים כשלטענתה מאז אוקטובר היא ומשפחתה נתונים למתקפת של קבוצת "באים לבנקאים".

ברק כהן צילום: אייל טואג

בדצמבר 2014 נשלחה לכהן על ידי עורך דין שמייצג את בנק לאומי טיוטת הסדר פשרה עמו ועם אביו הרצל כהן לפיה ישלם האב את חובו של הבן בסך 75 אלף שקל ולאחר מכן יעוכבו ההליכים אשר ננקטו נגד הבן בתיק ההוצל"פ. כהן טוען שההסכם לא נחתם מכיוון שהוא סירב להפסיק את פעילותו נגד רוסק עמינח. לדבריו: "אני לא מנהל את המאבק כדי לקבל טובת הנאה אישית אלא להפך, המאבק קיים כי לא הסכמתי לאיומים". 

לטענת הבנק, עם זאת, טיוטת הסכם הפשרה הועברה לכהן ולאביו שלא בידיעת הבנק  (כמו כל הסכם שלא מובא לידיעת הבנק עד שהוא סגור), ממילא לא היו מאשרים אותה בשל הנהנתנות שהפגינו ברק ואביו ובכל מקרה האב לא הסכים לשלם חוב זה. ״מדובר בטענות מופרכות שמועלות בידי אדם שבית המשפט כבר אמר את דברו באשר להתנהלותו הבלתי חוקית, וזאת בצורה החריפה ביותר, בשלוש החלטות נפרדות. זהו המשך מסע ההתחמקות של ברק כהן מתשלום חובותיו לבנק בגין הלוואה לרכישת רכב יוקרה, הלוואה שאותה הוא מסרב להחזיר״, נמסר מבנק לאומי.

ב.מ.וו ב-210 אלף שקל

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, בבית המשפט צילום: עופר וקנין

נגד כהן נפתחו מאז שנת 2000, 11 תיקי הוצאה לפועל, מתוכם ארבעה נסגרו. חובות נוספים קטנים יותר מעבר ללאומי למרכז הבינתחומי (בו הוא למד משפטים), לעיריית תל אביב ולביטוח ישיר.

אחד מתיקי ההוצאה לפועל שנסגר נוגע לרכישת רכב יוקרה. כהן רכש מחברת קמור מכונית ב.מ. וו במחיר של כ-210 אלף שקל. הרכב עלה על הכביש בתחילת 2010 ולצורך הרכישה, קיבל כהן מבנק לאומי הלוואה של 150 אלף שקל לתקופה של 60 חודשים .

במאי 2013 נפתח תיק הוצאה לפועל למימוש הרכב בגין יתרת ההלוואה בסך 76 אלף שקל ומונה כונס נכסים מטעם הבנק לזכויותיו של כהן ברכב. בינואר 2014 אושרה על ידי רשם ההוצאה לפועל מכירת הרכב תמורת 94 אלף שקל.

בחודשים האחרונים נאלצו מנכ"לי הבנקים להתמודד עם מחאה לא שגרתית של כהן ושל קבוצת פעילים חברתיים נוספים שהקימו את הפרויקט "באים לבנקאים". הפעילים הגיעו לבתיהם של הבנקאים בשעות הערב, ומחו מול ביתם באמצעות מגפון. כהן גם נהג לתעד את פעולות המחאה שלו והוא פרסם את הסרטונים בעמוד פייסבוק מיוחד תחת הכותרת "באים לבנקאים".

מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן יוצא מבית המשפטצילום: ניר קידר

במקרה של רוסק עמינח, בית המשפט הורה על מתן צו הרחקה למשך חצי שנה לפעילים החברתיים של "באים לבנקאים" וכהן בראשם. השופטת טל לוי מתחה ביקורת נוקבת על הפעילות של הקבוצה וחייבה אותה בהוצאות משפט של 6,000 שקל. "המעשים עולים באופן מובהק כהטרדה מאיימת". הדגישה בהחלטה.

במקרה של קינן, ניתן צו גורף יותר ונקבע כי נאסר על כהן "להטריד את קינן ובני משפחתו, בכך דרך ובכל מקום בין במישרין ובין בעקיפין וכן בין בעצמו וכן באמצעות אחרים, ובכלל זה על דרך של פרסום מכל מין וסוג שהוא, במדיה כתובה, ברשת האינטרנט או ברשת חברתית". הצו יעמוד בתוקפו עד דצמבר כשבנוסף נאסר על כהן להתקרב לקינן ולבנו ברדיוס של 200 מטר והוא חויב בהוצאות משפט של 4,500 שקל.

ברק כהן מסר בתגובה לנאמר בידיעה: "רקפת רוסק עמינח ומנהלי הבנקים נמצאים במצוקה אדירה בעקבות מאבק אזרחי לא אלים שכולל קריאות במגאפון. הציבור תומך בהמשך המאבק נגדם באופן הזה, והם מבוהלים מכך. בעצמי כתבתי על כך שהמאבק בבנקאים החל מרדיפת בנק לאומי את בת הזוג שלי בגלל חוב שלי. אגב, מעניין איך חוב בעו"ש בסך 60 אלף שקל הופך בתוך שנה ל-182 אלף שקל. בכל מקרה, את הפרצוף שרקפת גרמה לבת הזוג שלי כאשר רדפה אותה, ראיתי שוב אבל הפעם על פניה של רקפת עצמה. הפעם היא בכתה. הפעילות כמובן, תימשך וביתר שאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker