עונש ברף הנמוך: שלוש שנות מאסר לעו"ד שמואל שינפלד שגנב מלקוחותיו 2 מיליון שקל

עו"ד שינפלד אשר הודה במעשים המיוחסים שלו והביע חרטה חויב גם בקנס ובהחזר הכספים; לדבריו, הוא הגיע למצב עקב ניהול כושל של משרד עריכת הדין אותו ניהל

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית משפט שלום בעכו גזר אתמול שלוש שנות מאסר על עורך דין שמואל שינפלד, בן 66, לשעבר שופט צבאי, אשר הודה בכך שבין השנים 2012-2014 גנב מלקוחות כ-2 מיליון שקל (על סכומים אלה הוא לא דיווח למס הכנסה). בנוסף, נגזרו עליו שלוש שנות מאסר על תנאי, קנס של 100 אלף שקל או שמונה חודשי מאסר והוא חויב להשיב את כספי הגניבה.

באחד ממקרי הגניבה, טיפל שינפלד במכירת דירה של לקוחה. בהמשך בוטלה עסקת המכר והלקוחה החזירה לרוכשים באמצעות שיינפלד 1.1 מיליון שקל בשני צ'קים, בין היתר לשם סילוק משכנתא שהרוכשים נטלו. אולם שיינפלד, במקום לגרום לפירעון המשכנתא הפקיד את הצ'קים בחשבונו ומשך חלק מהכספים לשימושו העצמי. משהחלה הלקוחה לדרוש החזר הכספים לידה, הוא מסר לה הצ'ק של 400 אלף שקל, אשר לא כובד על ידי הבנק. בסופו של דבר הוא גנב ממנה 650 אלף שקל.

גם במקרים נוספים, הוא ביצע עסקות מכר עבור לקוחות וכשהועברו לידיו כספים, הוא עשה בהם שימוש פרטי. 

שינפלד אמר במעמד גזר הדין כי הוא מביע חרטה מלאה על כל העבירות בהן הורשע. "הושעיתי מהלשכה למשך 16 שנה. למעשה אני נענש פעמיים. רציתי לחזור על החרטה", אמר. לדבריו, הוא הגיע למצב זה עקב ניהול כושל של משרד עריכת הדין אותו ניהל והוא שלל את השמועות לפיהם הוא הסתבך במעשים עקב מעשי הימורים.

השופט זיאד סאלח קבע כי אכן מעשיו ומעלליו של הנאשם, כפי שתוארו בשני כתבי אישום שהוגשו נגדו חמורים וקשים. "הוא, לאורך כשלוש שנים, ייצג לקוחות בעניין מכירת/רכישת דירות או נכסי דלא ניידי אחרים, נטל כספים אשר הופקדו בידו בנאמנות, לרגל היותו עו"ד, בסכומים גבוהים, כאשר מן הסתם אותם לקוחות עמלו  קשות על מנת לחסוך אותם ולעיתים הם כל רכושם עלי אדמות ובמקום למוסרם לייעודם המקורי, היינו החזרתם או העברתם לידי המוכרים/רוכשים או לידי רשויות, הוא נטל ללא רשות ותוך כדי מעילה באמון שניתן בו ועשה בהם שימוש לצרכיו הפרטיים, כאשר בינתיים אותם כספים נעלמו, לא ניתן לאתרם והסיכויים שבעליהם יקבלו אותם חזרה הינם אפסיים".

השופט ציין לחומרה את ריבוי המקרים אך מנגד אמר כי הוא לוקח בחשבון שלא בטוח ששיינפלד תכנן מראש את גניבת הכספים וכי היה מודע לכך שלא יצליח להחזיר את הכספים הנגזלים לידי בעליהם. "ברור כי לא מדובר בגניבה בהסתר הסטנדרטית כאשר כל בר דעת היה אמור לצפות כי מעשי הגניבה יתגלו די מהר, הרי מדובר בכספים שנמסרו לייעוד מסוים וכאשר בחלוף מס' חודשים, לכל היותר שנה או קצת, אותם בעלים היו נוכחים לדעת כי אכן כספם נגזל".

השופט הוסיף כי "מדובר באדם "טוב" אליבא כל מכריו, תרם לחברה ולמדינה "ביד נדיבה" הוא כבן שישים ושש שנים ונותר היום "לבד" וחסר כל. לפיכך יש לגזור את דינו ברף הנמוך של מתחמי הענישה תוך כדי חפיפה מרבית בין  עונשי המאסר שנקבעו. אף כי התרשמתי כי אמצעיו הכספיים של הנאשם הינם דלים ואולי לא קיימים, עדיין יש לפסוק לחובת הנאשם קנס מדוד, הואיל ומדובר בעבירות כלכליות מובהקות שאינם מאפשרים פסיחה על ענישה "כלכלית" בצורת קנס.

"כן יש לחייב את הנאשם להשיב למתלוננים את כספי הגזילה חרף מצבו הכלכלי הקשה וזאת לתכלית של "חיסכון" מהמתלוננים, גם מהנאשם עצמו, את ההליכים האזרחיים וההוצאות אשר בצדן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker