ביהמ"ש העליון הפחית שמונה חודשים ממאסרו של איש יחסי הציבור צביקה רבין

רבין מרצה בימים אלו עונש מאסר בכלא חרמון לאחר שהורשע בביצוע 48 עבירות של שימוש במידע פנים

יסמין גואטה
יסמין גואטה

בית המשפט העליון קיבל היום (ב) באופן חלקי את ערעורו של איש יחסי הציבור ומנכ"ל חברת קוואן תקשורת, צביקה רבין והפחית 8 חודשים ממאסרו. רבין מרצה בימים אלו עונש מאסר בכלא חרמון לאחר שהורשע בביצוע 48 עבירות של שימוש במידע פנים לפי חוק ניירות ערך. בית המשפט העליון הפחית גם שלושה חודשים ממאסרו של הנאשם השני בתיק, עו"ד גיא פן. השופטים דחו את הערעור של רבין על הרשעתו בעבירות רבות של שימוש במידע פנים, וכן על גובה הקנסות שנגזרו עליו.

רבין הוא המייסד והמנכ"ל של קוואן, העוסקת במתן שירותי תקשורת, יחסי ציבור, קשרי משקיעים, וטיפול במשברים לחברות בישראל ומחוצה לה. בין לקוחותיה של קוואן נמנו בעת הרלוונטית החברות הציבוריות אבוג'ן, אלווריון, אלדין וחברות נוספות. במסגרת תפקידיו בקוואן הוא שימש, בין היתר, כאחראי על קשרי המשקיעים ועמד בקשר מתמיד עם החברות שנמנו על לקוחות קוואן, הוא נהג להיפגש עם מנהלי חברות אלו והיה מעורה בהתפתחויות ובמהלכים עסקיים מהותיים שהתרחשו בחברות לקוחות קוואן.

באפריל שנה שעברה גזר עליו שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב עונש של 30 חודשי מאסר וקנס של 600 אלף שקל. על עו"ד גיא פן שהורשע יחד עם רבין ב-136 עבירות של שימוש במידע פנים גזר כבוב 15 חודשי מאסר וקנס של 1.5 מיליון שקל.

צביקה רביןצילום: דניאל צ'צ'יק

כבוב הדגיש בגזר הדין את חומרת המעשים של השניים: "מדובר בפרשה חסרת תקדים של שימוש במידע פנים על ידי איש פנים ועל ידי מי שקיבל ממנו מידע. שימוש כה נרחב ושיטתי של מידע פנים, על חשבון ציבור המשקיעים, דורש ענישה חמורה - כך קבע המחוקק בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים".

בערעור שהגיש רבין לבית המשפט העליון הוא טען, באמצעות עורכי הדין בעז בן צור, עודד גזית ואלירם בקל, כי יש לזכותו מחלק מהעבירות בהן הוא הורשע. חלק מרכזי נוסף בהודעת הערעור שלו התייחס לעונש שנגזר עליו. עורכי דינו טענו, כי בית המשפט המחוזי החמיר את הענישה הנוהגת - פי שלושה, ולכן העונש לא סביר, וחורג לחומרה מענישה קודמת, ומפסיקת בית המשפט העליון שקובעת כי החמרה בענישה תהיה הדרגתית.

בפסק דין מפורט המשתרע על פני 85 עמודים, קיבל בית המשפט העליון בדעת רוב את ערעורו של רבין ככל שהוא מתייחס לעונש שהושת על רבין. בית המשפט קבע, כי הפחתת עונשו של רבין מתחייבת הן נוכח "עקרון ההדרגתיות בענישה" והן נוכח "עקרון אחידות הענישה".

בית המשפט הבהיר בהקשר זה כי "כפי שציין רבין, העבירות בוצעו על ידו לפני שיצאה האזהרה מפיו של בית משפט זה במסגרת פסק הדין בעניין קדץ בעליון. אמנם המחוקק איפשר הטלה של עונש מאסר בפועל בעקבות הרשעה לפי סעיף 52ג לחוק, ואולם אין להתעלם מהעובדה שבעת שרבין ביצע את העבירות המתוארות - בתי המשפט לא נהגו למצות את הדין עם נידונים בדרך של השתת עונשים מהסוג האמור. שיקול זה מצדיק הקלה מסוימת בעונשו של רבין, מעבר לזו שכבר באה לידי ביטוי בגזר דינו של בית המשפט המחוזי".

ולמרות זאת, הודגש כי הטעם הזה מוביל להפחתה מתונה בלבד של עונש המאסר, שכן על פי בית המשפט, עדיין יש להשית על רבין עונש גבוה באופן ניכר מזה שהושת על קדץ. "וזאת מאחר שהנסיבות כאן חמורות בהרבה מאלה שהובררו בעניינו של קדץ. במקרה של רבין מדובר בשימוש במידע פנים הנוגע למספר חברות ומתייחס למספר אירועים בחייהן של אותן החברות, כאשר אירועים אלה נפרסו על פני כשנה כמו כן היקף הרכישות שבוצעו על ידי רבין והרווח שהופק מהן עולים באופן ניכר על אלה שנדונו בעניינו של קדץ. לבסוף, בשונה מקדץ, רבין לא רק רכש בעצמו ניירות ערך בהתבסס על מידע הפנים שהיה ברשותו, אלא אף העביר לפן אינפורמציה אסורה, שהובילה את האחרון לבצע רכישות בהיקפים משמעותיים עוד יותר, וזאת תוך שרבין ידע או לכל הפחות היה עליו להניח כי פן צפוי לנצל את המידע לתועלתו האישית".

באשר להכרעת הדין, השופט חנן מלצר סבר, בדעת מיעוט, כי יש לבטל אף את הרשעתו של רבין בשלושה מהאישומים אולם השופטים יצחק עמית ונעם סולברג סברו כי יש להותיר ההרשעה על כנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker