ליכט הטיף לאתיקה, אנשי העסקים כעסו

אם יצליח ליכט להגן על המתווה שזכה לברכת החברות דלק ונובל, הוא יצבור נקודות משמעותיות בדרך לכס היועץ המשפטי לממשלה

עידו באום

עו"ד אבי ליכט, בגיבוי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, הוא מהרגולטורים המשפיעים ביותר על המשק. בהרצאה במרכז פישר לממשל תאגידי באוניברסיטת תל אביב בשבוע שעבר הוא נכנס לגוב האריות. מולו ישבו בכירי המגזר העסקי ועורכי דינם. כמקהלה יוונית תקפו אותו: הרגולציה מבריחה משקיעים.

ליכט הציב לשומעיו מהמגזר העסקי מראה שהציגה כיצד התנהלותם נראית מצד הציבור ומצד הרגולטורים: חוסר גבולות, חוסר בושה, חמדנות. הוא קרא למגזר העסקי לעשות חשבון נפש. דבריו התקבלו בבוז. בנימוס, אבל בבוז.

במרכז האולם היה כמובן פיל ענק. בעצם, לא פיל. לווייתן. ליכט פתח את דבריו בכך שלא ידבר על מתווה ההסדר עם חברות הגז. "זה הנושא שמדיר שינה מעיני בימים האחרונים", הודה, והסביר שמיד בתום דבריו ירוץ לסיים את המשא ומתן עם חברות הגז.

אבי ליכטצילום: אוליבייה פיטוסי

ליכט לא חייב דבר למגזר העסקי. לעומת זאת, אם הוא נושא את עיניו לכהונת היועץ המשפטי לממשלה לאחר פרישתו של וינשטיין, האדם שעליו להרשים הוא בנימין נתניהו. לכן, מבחנו היה גיבוש מתווה גז לשביעות רצון נתניהו, ומבחנו הבא יהיה הגנה על מתווה זה במסלול החתחתים המשפטי שעוד צפוי לו. אם יצליח ליכט להגן על המתווה שזכה לברכת החברות דלק ונובל, הוא יצבור נקודות משמעותיות בדרך לכס היועץ.

זה יהיה חבל מאוד. מדובר במתווה אנטי־תחרותי, מתווה שהממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילה - שזכה לגיבוי מליכט בעבר - שולל אותו, מתווה שנסגר בחדרי חדרים ולא הובא לדיון פרלמנטרי או ציבורי ראוי. עד כה הצטיין ליכט כשומר סף בהגנה על האינטרס הציבורי. לעומת זאת, אם יזכה בכס היועץ על גבי מתווה הגז, הוא יתקשה להסיר מהכיסא את התווית המטרידה שהודבקה לכיסא של וינשטיין: "פרקליטו של נתניהו".

האם זהו ליכט שלחם להעברת חוק הריכוזיות, להמשך שידורי ערוץ 10 ולחקיקה להגבלת שכר הבכירים בחברות הציבוריות? האם זהו ליכט שאמר לבכירי המגזר העסקי בשבוע שעבר שעליהם לזכות מחדש באמון הרגולטורים? האם זה ליכט שהזהיר שאיומים על רגולטורים משיגים את התוצאה ההפוכה? (עיינו ערך "הגז יישאר בבטן האדמה").

ליכט ביקש מבכירי המגזר העסקי לקחת אחריות על עצמם, על חבריהם, לנהוג איפוק ומידתיות. לא חייבים לנצל כל פרצה בחוק, לא חייבים למשוך שכר מופרז כי אפשר, לא חייבים לעשות עסקות בעלי שליטה מופרכות גם אם אין מי שיבלום אותן.

ליכט לא דיבר כמשפטן. זו היתה הרצאה על אתיקה בעסקים. אחריה התנהל שיח חירשים. אם נתניהו נכנע למונופול הגז, למה ששאר בכירי המשק יקבלו מליכט שיעור באתיקה?

סיפור של יוזם האירוע, אבי פישר, מנכ"ל כלל תעשיות שבשליטת המיליארדר לן בלווטניק, ממחיש ששד הרגולציה כנראה לא נורא. לדברי פישר, כאשר בחן בלווטניק את רכישת כלל תעשיות מקונצרן אי.די.בי עבר חוק הריכוזיות, ביקשו אנשיו מפישר הסבר לגבי החוק והוא ניער אותם ואמר "סמכו עלי". פישר מספר כי לאחר שהבינו את משמעויות חוק הריכוזיות אמרו לו אנשי בלווטניק "אילו היינו יודעים..." וכאן החווה פישר בראשו ובידו, כרוצה לומר שבלווטניק לא היה נכנס להשקעה בישראל.

העובדות מעידות אחרת. בלווטניק לא רק שלא נרתע מהשקעות נוספות אלא רכש באחרונה עם שותפים את השליטה בערוץ 10, גוף מפוקח מאוד שמחייב אישורים לפי חוק הריכוזיות. בלווטניק לא נרתע מהרגולציה. ובעצם גם חברות הגז לא בורחות, למרות הכל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker