שנה אחרי המעצר של בכירי גינדי: המשטרה סגרה את התיק נגדם

המשטרה: להעמיד לדין את עו"ד רועי בר והקבלנים מישאל ורוני יצחקי ■ עו"ד בר, המעורב גם בפרשת פישר, חשוד בקבלת שוחד וטובות הנאה ■ המשטרה: לא נמצאה תשתית ראייתית נגד מנור גינדי ואורי לוי מגינדי השקעות, הקבלן איציק אמסלם וראש עיריית רחובות, רחמים מלול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את עו"ד רועי בר בקבלת שוחד ואת הקבלנים מישאל ורוני יצחקי בקבלת דבר במרמה. על פי החשד בר פעל בניגוד עניינים וקיבל מהקבלנים טובות הנאה בתמורה לניצול תפקידו כיועץ המשפטי של עיריית ראשון לציון. המשטרה קובעת כי אין תשתית ראייתית מספקת להעמיד לדין את הקבלנים מנור גינדי ואורי לוי מגינדי השקעות, ואיציק אמסלם. המלצת המשטרה נוגעת למספר פרויקטים קבלניים שנחקרו: פרויקט "white" ופרויקט "אתר הנופש המטרופוליטני" בראשון לציון.

הפרשה התפוצצה בפברואר 2014 כאשר המשטרה עצרה את הקבלנים ואת עו"ד בר בתום חקירה סמויה וממושכת. לאחר שהחקירה הפכה לגלויה, בוצעו חיפושים וחקירות של למעלה מ-130 מעורבים, חלקם באזהרה ותוך תפיסת רכוש וחשבונות בנק לצורך בקשת חילוט בשווי המוערך בלמעלה מ-8 מיליון שקל. בר מעורב גם בפרשת רונאל פישר, על פי החשד פישר הציע לו באמצעות גורם שלישי, 2 מיליון שקל כדי לסגור את התיק הפלילי נגדו.

עו"ד רועי ברצילום: עופר וקנין

המשטרה קובעת כי ממצאי החקירה מבססים חשד לכך שבר פעל בניגוד עניינים במסגרת תפקידו כיועץ משפטי חיצוני המספק שירותים לעיריית ראשל"צ, לועדות העירייה ולמשרדי העירייה השונים, בכך שייצג כעו"ד פרטי קבלנים ויזמים שענייניהם נדונו בועדות אלה. עוד מעלים ממצאי החקירה כי עו"ד בר קיבל שוחד מיזם נדל"ן ומקבלנים שזכו במסגרת מכרז בפרויקטים לבניה בעיר, זאת בתמורה לכך שפעל מתוקף תפקידו על מנת לקדם את בקשותיהם להקלות בוועדה לתכנון ובניה, להקלות בתשלומי מסים והיטלים וכיו"ב. 

במסגרת חקירה זו, נחקרה באזהרה גם היועצת המשפטית של עיריית ראשל"צ, בגין חשד כי ידעה על ניגוד העניינים הנוגע לעו"ד בר, לא מנעה את מעורבותו בהליכים הרלוונטיים ואף סייעה לו.

בעניין זה אומרים במשטרה כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות קבלת שוחד על ידי בר וכן כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות מתן שוחד על ידי חלק מהקבלנים. כמו כן נקבע כי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים על ידי היועצת המשפטית של העירייה.

פרויקט "חצרות המושבה" ברחובות

על פי המשטרה, ממצאי החקירה מבססים חשד כי במסגרת תפקידו כיועץ משפטי חיצוני המספק שירות לעיריית רחובות, פעל עו"ד בר בכדי לקדם הליכים בועדה לתכנון ובניה בעיר, עבור קבוצת קבלנים המצויים עמו בקרבה משפחתית ובקשרים עסקיים. הקבלנים המעורבים בפרויקט זה הם מישאל ורוני יצחקי. בר נשוי לאחותו של רוני.

ממצאי החקירה העלו כי לאחר שהקבלנים המקורבים הנזכרים, זכו במסגרת מכרז בבניית פרויקט בעיר, היה בר מעורב במו"מ שקיימו מול העירייה בהקשר לפרויקט והשתתף בהליכים הנוגעים להם, זאת תוך ניגוד עניינים והסתרת הקשר האישי והעסקי עמם בפני חלק מהגורמים בעירייה.

במסגרת החקירה נחקר באזהרה ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, בחשד לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה. חקירתו התנהלה זאת לאור חשד כי ידע על ניגוד העניינים הנוגע לעו"ד בר ולקבלנים שבנו בעירו, ואף כי פעל לשיבוש חקירת המשטרה בעניין. כמו כן נחקרה באזהרה יועמ"ש עיריית רחובות, בגין חשד לביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים, לאור חשד כי ידעה על ניגוד העניינים בנוגע לעו"ד בר בהקשר לקבלנים הרלוונטיים ולא מנעה את מעורבותו בהליכים הנוגעים להם.

במשטרה אומרים כי בהקשר זה התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירה של מרמה והפרת אמונים על ידי עו"ד רועי בר ועו"ד נוספת ממשרדו, וכי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות קבלת דבר במרמה על ידי הקבלנים המקורבים.

באשר לראש עיריית רחובות, מלול ויועצת המשפטית של העירייה נקבע כי לא התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע העבירות בהן נחשדו ראש עיריית רחובות והיועצת המשפטית של העירייה. תיק החקירה כולו יועבר בימים הקרובים למחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה שליוותה את החקירה.

עו"ד רחל תורן, באת כוחו של ראש העיר, רחמים מלול מסרה כי היא מברכת על המלצת המשטרה ואיננה מופתעת ממנה: "מלול שהינו ראש עיריה מסור ומוערך היה ונותר ללא רבב. המלצת המשטרה רק חוזרת ומבססת את טענותיו למן הרגע הראשון כי מאז ומעולם פעל אך ורק בהתאם לחוק. אנחנו מודים למשטרה שביצעה את עבודתה נאמנה ובדקה את הטענות". 

סניגוריו של עו"ד רועי בר, פרופ' דוד ליבאי, עו"ד דנה וייס ועו"ד ליאור אפשטיין, מסרו שהם מברכים על גמר חקירת המשטרה בעניינו.

חקירתו של עו"ד בר עמדה בעצמה לחקירה של מח"ש. מדובר בחקירה שהחלה בניהולו של השוטר המורשע רפ"ק ערן מלכה, לאחר שנעשה ניסיון כושל מצידו של רונאל פישר לקבל שוחד מעו"ד בר.

סניגוריו של בר ציינו שכידוע, המלצות המשטרה אינן מחייבות את הפרקליטות והם ימתינו להחלטת פרקליטות המדינה, מתוך אמונה שהפרקליטות תשתכנע שהמלצות המשטרה מוטעות ואין מקום להעמיד את עו"ד בר לדין.

"עו"ד בר הוא אחד מעורכי-הדין המומחים והמובילים בתחומו, ששירת משך שנים במסירות את המגזר הציבורי. אנו סבורים שהחשדות נגדו נובעים מפרשנות שגויה שניתנה לשירות משפטי מצוין שהעניק למספר רשויות מקומיות, בשקיפות ובהתאם לחוק". 

עוה"ד נתי שמחוני ויואב סננס, ממשרד הרצוג, פוקס, נאמן ושות', המייצגים את מר איציק אמסלם מסרו כי  ״משחר החקירה, לא היה בנו ספק כי לא דבק כל רבב בהתנהלותו של מר איציק אמסלם. אין לנו אלא לברך על ההחלטה המושכלת של רשויות האכיפה ואת דבר סגירתו של התיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker