תביעה: הנפיקו תעודות השכלה תורנית מזויפות - וגרמו נזק של 260 מיליון שקל למדינה

משרד הביטחון והמשרד לביטחון פנים הגישו היום תביעה בסך של 20 מיליון שקל נגד הרב יצחק אוחנה, מאיר רוזנטל, מאיר רואימי, חיים בן חיים ואהרון גוטסדינר

יסמין גואטה
יסמין גואטה

משרד הביטחון והמשרד לביטחון פנים הגישו היום תביעה בסך של 20 מיליון שקל נגד הרב יצחק אוחנה, מאיר רוזנטל, מאיר רואימי, חיים בן חיים ואהרון גוטסדינר שהורשעו בכך שיצרו תעשייה של הנפקת תעודות ומסמכים במרמה. החמישה סיפקו לכ-1,300 אנשי כוחות הביטחון תעודות השכלה תורנית גבוהה, שאיפשרו להם לקבל הטבות שכר של אלפי שקלים לחודש. על פי התביעה, הנזק הכולל שנגרם למדינה כתוצאה מהפרשה נאמד ביותר מ-265 מיליון שקל.

"מדובר בפרשיית מרמה חמורה, המערבת מספר רב של גורמים בתפקידים ודרגים שונים ועניינה הוצאת כספים שלא כדין ובתרמית מקופת המדינה ואשר גרמה למדינה נזקים של מאות מיליוני שקלים", נכתב בתביעה שהוגשה על ידי עורכת הדין חלי לסר מפרקליטות מחוז ירושלים.

במשך שנים, הכירו כוחות הביטחון בהסמכה לרבנות כשוות ערך לתואר ראשון ובהתאם לכך, נתנו הטבות שכר למוסמכים לרבנות ששירתו כוחות הביטחון. כדי לקבל את ההטבה, נדרשו המוסמכים לרבנות להציג תעודת השכלה תורנית גבוהה.

צילום: אבישג שאר-ישוב

התנאים למתן התעודה נקבעו על ידי הרבנות הראשית: 5 שנות לימוד בישיבה גבוהה לאחר גיל 18, מעבר שלוש בחינות ברבנות הראשית (מתוך סך בחינות ההסמכה שעורכת הרבנות הראשית) ושתי סמיכות לרבנות מרבנים מוכרים.

בסוף שנות ה-90 נפתחו מספר מכללות שהקימו מסלול מיוחד לאנשי כוחות הביטחון. אולם לימים התברר, כי התעודות האלו הונפקו בניגוד לנהלי הרבנות הראשית וכללו נתונים כוזבים. עוד התברר, כי הן הונפקו על סמך אישורי לימודים כוזבים שניתנו על ידי מספר גורמים במכללות השונות. בגין המעשים האלו נפתחה חקירה פלילית שבסופה הורשעו הנתבעים.

נגד הנתבעים ועוד מספר נאשמים נוספים, הוגשו כתבי אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים, שמייחסים לכל אחד מהם קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ולחלקם עבירות נוספות כגון זיוף, מתן עדות כוזבת, שבועת שקר, שוחד ועוד. באפריל 2014 הוכרע דינם של הנתבעים והם הורשעו במרבית העבירות שיוחסו להם. במסגרת הכרעת הדין, הדגיש בית המשפט את חומרת המעשים אותם ביצעו ואת היקף העצום של המרמה. בהמשך נגזר עליהם עונשי מאסר, כל אחד לפי חלקו.

כעת טוענים משרד הביטחון והמשרד לביטחון פנים בעקבות המעשים של הנתבעים נגרם למדינה נזק אדיר על סך של למעלה מ- 265 מליון שקל. אולם מטעמי גבייה ופישוט הדיון, הועמדה התביעה על סכום של 20 מיליון שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker