ציון קינן העיד בבית המשפט: "איימו לרצוח אותי, האדם שאיים ירה באשתו"

(עדכון) עו"ד ברק כהן: "באתי למסעדה ואמרתי לך 'מה שלומך ציון הגנב' ואז נכנסת פנימה שאלתי אותך למה נכנסת פנימה ואז אמרת כי 'אתה אידיוט'. לא נראית מוטרד" ■ קינן: "זה לא רק מטריד, זה מטריד ומאיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, גם מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, הגיע לבית המשפט כדי לבקש צו הרחקה מעו"ד ברק כהן, שעומד בראש קבוצת הפעילים "באים לבנקאים". קינן התייצב הערב באולמה של השופטת אפרת בוסני בבית המשפט השלום בתל אביב לצורך דיון בבקשה שהגיש בה טען כי יש לאסור על כהן להטריד אותו ואת בני משפחתו.

"מזה תקופה ממושכת מטריד כהן את קינן ואת בני משפחתו, מתנכל להם, מציק להם, מסית נגדם ופוגע באופן חמור ביותר בשלוות חייהם. קינן אינו יכול להבליג עוד, הגיעה העת לשים קץ למסכת ההצקות וההטרדות ולהשיב לו ולבני משפחתו את שלוות חייהם", נכתב בבקשה שהגישו עורכי דינו לבית המשפט. לדבריהם, "על בית המשפט לעשות שימוש בסמכותו ולתת את הצו בשים לב לדפוס הפעולה של כהן, לאיומיו המפורשים להמשיך ולהטריד את קינן ובני משפחתו ולחשש הכבד כי אם מעשי ההטרדה ימשכו תיגרם פגיעה פיזית בקינן".

מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן יוצא מבית המשפטצילום: ניר קידר

בתצהיר שצירף לבקשה הודה קינן כי "במהלך התקופה הזו הבלגתי על מעשי ההצקה וההטרדה. קיוויתי כי תגובה מאופקת כזו תגרום להפסקת המעשים. אלא שהתקווה הזו התבררה כתקוות שווא". עוד הוא הוסיף כי "בעקבות פוסט שפורסם לפני פחות משנה בפייסבוק, התקבלו איומים ברצח על חיי מאז אני נאלץ להתמודד עם מאבטחים". ואולם, האיומים האלו אינם קשורים לבאים לבנקאים ובאחרונה גם הוגש כתב אישום נגד האדם שחשוד בהם.

לדיון הערב הגיעו כמה עשרות פעילים חברתיים שליוו את קינן בדרכו לאולם בית המשפט וקראו לעברו "גנב". קינן העיד על דוכן העדים והשיב על שאלותיו של כהן. החלטת בית המשפט בעניין טרם ניתנה. להלן תמלול מתוך הדיון: 

כהן: "אתה זוכר שאני נתקלתי בך בשתי הזדמנויות, כשאתה ישבת עם יאיר סרוסי במסעדה?"

קרדיט: ערן לרנר

קינן: "אכן ישבתי עם יושב ראש הבנק והופיע מר ברק כהן עם קללות וצעקות שמיד בעל המסעדה ראה את זה, עקב הצעקות והקללות כהן יצא מהמסעדה. אני לא יודע מה קרה אחרי זה עם בעל המסעדה, הוא גרם לנזק והכפשת שמי ושם היושב ראש, חשוב לי לומר שהאירועים הללו לא החלו במסעדה, אני כאן אחרי כמה חודשים שלמעשה הבלגתי. אני 37 שנה בבנק, ראיתי אירועים, פגשתי אירועים למיניהם, שעו"ד ברק מגיע לבית העסק של הבן שלי לפני חודשיים עם עוד חבורה נוספת ומכריז 'אבא שלך גנב', 'תצא בן של גנב'. הזעיקו משטרה, אני לא הייתי אבל הבנתי שהוא התעמת עם המשטרה אחר כך.

"אני הגעתי לכאן לא בגללי ולא בגלל אותן צעקות, אלא בגלל משפחתי והילדים. הטענה שנסעתי והוא נסע בתום לב אחרי היא לא נכונה. הוא עקב אחרי ושם כל מיני תצפיתנים למיניהם שעוקבים אחרי. אני הגעתי לכאן כי אני חושש למשפחתי אני חושש שזה יגיע למצב של אלימות. מספיק איך שהגעתי לכאן עם הקללות וההסתה. אני מסתובב עם מאבטחים כי מישהו איים להרוג אותי, האדם עצור, הוא למעשה גם ירה באשתו והיו עוד אירועים".

כהן: "אני באתי למסעדה ואמרתי לך 'מה שלומך ציון הגנב' ואז נכנסת פנימה שאלתי אותך למה נכנסת פנימה ואז אמרת כי 'אתה אידיוט'. לא נראית מוטרד, התמודדת עם הסיטואציה".

קינן: "אם אדם שיושב ואוכל עם יושב ראש הבנק, ומגיע אדם ומחזיק מכשיר ומצלם וצועק צעקות, שובר ואומר מה שאומר ואחרי זה שואל למה אתה הולך, זה תענוג גדול לשמוע, זה לא רק מטריד, זה מטריד ומאיים".

כהן: "נניח שיושבים עכשיו 200,000 איש בבית ואומרים ציון קינן ... מה שמפריע לך שהם אומרים את זה במקום שלהם או שאתה שומע את זה, מה שמפריע זה לא התוכן אלא שאתה שומע את זה. אני אנסח מחדש, האם אתה מודע, חושב, מכיר טענות שבציבור שאומרות את הדברים שאני אומר או שאני היחיד, בלי קשר אליי, עוד אנשים?"

מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, בבית המשפטצילום: ניר קידר

קינן: אני 37 שנה בבנק בתפקידים שונים. אני מודה שמה שמביא אותי לכאן זה כל אותה הסתה שאתה מביא 'לא פחות מגזר דין מוות' וזה אומר שזה הילדים, המשפחה ואני. זאת הסיבה שאני נמצא כאן לבקש סעד מביהמ"ש, אני לא עוסק בפסיכולוגיה, 37 שנים בתפקידים שונים. מה שמביא  אותי לכאן זאת הסתה".

כהן: "אני עומד כאן אחד ויחד איתי עומדים 8 מיליון יושבי הארץ. קינן והמנכ"לים של הבנקים האחרים צריכים להגיד כל יום תודה שמי שמנהל נגדם מאבק אזרחי זה אני ולא אנשים אחרים, אני מכיר את הדין, אני מחויב לדין, ואני בלי טובות של אנשים, מעולם לא הייתי מעורב באלימות ואדם לידי לא יכול להיות מעורב באלימות. האווירה הציבורית לא קשורה לדברים שיוצאים מפי, אני לא מחולל אווירה ציבורית אבל יש אווירה ציבורית שהיא תולדה של הפעילות של קינן שאנשים תופסים שאני מבטא את הדברים בלי לפחד מהם, אני לא מפחד מהם. בתודעה הכללית הזאת הרגשות שהוא מיחס לי זה רק רגשות שהם כבר ממילא קיימות".

"כיניתי אותו גנב. הוא לא הכחיש עד היום את הטענה"

ביום שישי האחרון קיבל בית המשפט השלום בתל אביב את בקשתה של רוסק עמינח והורה על מתן צו הרחקה למשך חצי שנה לפעילים החברתיים של "באים לבנקאים" ועו"ד ברק כהן בראשם. השופטת טל לוי מתחה ביקורת נוקבת על הפעילות של הקבוצה וחייבה אותה בהוצאות משפט של 6,000 שקל. "המעשים עולים באופן מובהק כהטרדה מאיימת". הדגישה.

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, בבית המשפטצילום: עופר וקנין

קינן ורוסק עמינח מתמודדים כבר למעלה מחצי שנה עם מחאה חברתית של קבוצת הפעילים "באים לבנקאים", שנוהגים להגיע לבתיהם של בנקאים בכירים בשעות הערב, ולמחות מול ביתם באמצעות מגפון. הם גם מתעדים את פעולות המחאה ומפרסמים את הסרטונים בעמוד פייסבוק מיוחד תחת הכותרת "באים לבנקאים".

מבחינת רוסק עמינח השיא היה כשהפעילים החלו להטריד גם את בנותיה הקטינות. כך למשל הופצו כרוזים בבית ספרה של הבת בהם נכתב כי היא אינה אשמה שאמא שלה פושעת. בבקשה שהגישה לבית המשפט היא פירטה אירועים בהם חברי הקבוצה הטרידו את בנותיה הקטינות. בתצהיר שהגישה בשבוע שעבר לבית המשפט היא כתבה: "בחודשים האחרונים, מאוקטובר לערך, נתונה משפחתי ובמיוחד בנותיי למתקפה חסרת רסן של קבוצה המתכנה 'באים לבנקאים'".

ברק כהן מסר בתגובה: "בשתי הזדמנויות נתקלתי במרחב הציבורי עם ציון קינן וכיניתי אותו גנב. הוא לא הכחיש עד היום את הטענה או תבע בקשר אליה. מי שלא מסוגל לשמוע את האמת מבקש להרחיק את הקולות הקוראים אותה. הפעילות שוללת אלימות ומסתפקת בבוז כלפי המיעוט שעושק אותנו, ובהם ציון קינן. הפעילות כמובן תימשך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker