הרכב של שבעה שופטים יכריע בדיון נוסף בעניין פס"ד הירשזון

בפסק הדין נקבע בדעת רוב כי במקרים מסוימים ניתן לקזז הפסדים חדשים כנגד רווחים משנים קודמות ■ המדינה טענה בבקשה כי מיליארדים עלולים להיגרע

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

הרכב של שבעה שופטי עליון יכריע בדיון הנוסף בעניין פס"ד הירשזון אשר עוסק בשאלה האם ניתן לקזז הפסדים "לאחור", כנגד הכנסות שהופקו בשנות מס שקדמו לשנת ההפסד - כך קבעה היום (ה') נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור.

מדובר בפסק דין תקדימי שניתן בפברואר השנה שכונה "רעידת אדמה בעולם המסים", לאחר שהרכב של שלושה שופטי עליון קבע בדעת רוב בעניין ערעורם של אברהם הירשזון, שר האוצר לשעבר, ואילנה דמארי (שני מקרים נפרדים שערעורם אוחד) - כי ניתן במקרים המתאימים, כשהצדק מכתיב זאת, לקזז הפסדים חדשים כנגד רווחים משנים קודמות.

הירשזון ודמארי גנבו כל אחד כספים, ולאחר שהורשעו תשלומי הגניבה הושבו לקורבנות העבירה. בשני המקרים הוציא מס הכנסה שומה המתייחסת לשנות המס שבהן בוצעו הגניבות והוטל עליהן מס הכנסה. בערעורים נטען כי אין לראות בכספי הגניבה לאחר שהושבו הכנסה חייבת במס, ואם כן יראו אותם כך, צריך לאפשר לקזז אותם כהפסד - גם אם הכספים הושבו מאוחר יותר.

צילום: מוטי קמחי

לפי פסק הדין של השופט אליקים רובינשטיין - שאל דעתו הצטרף השופט נעם סולברג - במקרים המתאימים וכדי למנוע עיוות מס, אפשר לקזז הפסדים לאחור. למרות שהשבת הכספים היתה בשנה מאוחרת יותר, ובדיני מס כל שנה נבחנת בפני עצמה קבע רובינשטיין כי אף שהדין אינו מאפשר קיזוז הפסדים אחורה "נראה כי במקרים מסוימים ניתן לאפשר קיזוז הפסדים באופן רטרואקטיבי כנגד הכנסה משנים שקודמות לשנת ההפסד".

מנגד, התיר רובינשטיין קיזוז רק של מחצית מסכום ההשבה, "כדי להביא לידי ביטוי את העובדה החמורה ש(המערערים) החזיקו למשך זמן רב בכספים גנובים ונהגו בהם מנהג בעלים, עד שנתפסו במעילתם". השופט ניל הנדל היה בדעת מיעוט, בקבעו כי לא ניתן לקזז לאחור את כספי ההשבה. רובינשטיין אמנם ריכך את דבריו לאחר שקרא את פסק דינו של שופט המיעוט, כדי לא לפתוח פתח לכל נישום לדרוש קיזוז של הפסדים לאחור אך עדיין מדובר בהצפה צפויה של רשות המסים בפניות של נישומים שיבקשו לקזז לאחור הפסדים.

בבקשה לדיון נוסף צוין כי "פסק הדין תואר כ'רעידת אדמה' במשפט המס הישראלי - ולא בכדי. השינוי שחולל פסק הדין בשיטת המס הישראלית הוא שינוי קרדינלי. זאת, שכן הסדר קיזוז ההפסדים הינו הסדר מרכזי בכל שיטת מס - אחד מ"עמודי התווך" של השיטה... די בכך שמדובר בהלכה חדשה וחשובה העומדת בסתירה להלכות קודמות על מנת לבסס הצדקה לקיום דיון נוסף ואולם לגבי פסק הדין נשוא העתירה הנוכחית ההצדקה לקיומו של דיון נוסף מבוססת אף יותר - שכן זהו מקרה מובהק של 'הלכה קשה'.

"אם תוצאתו המעשית של פסק הדין היא שפסק הדין מתיר קיזוז לאחור רק לגבי גנבים ורק לגבי מחצית מהשבת הגניבה וזאת משיקולי צדק – אזי מיד מתעוררת השאלה הבאה (והיא כבר מתעוררת בפועל בפניות רבות של נישומים): אם לגנבים מותר לקזז-לאחור מחצית מהפסדיהם משיקולי צדק – הרי שקל וחומר שנישומים תמי-לב ושומרי-חוק צריכים להיות זכאים לקזז את הפסדיהם לאחור ואף את מלוא הפסדיהם".

עו"ד זיו שרון, המייצג את הירשזון, מסר בתגובה: "אנחנו מצפים שפסק דינו המנומק של ביהמ"ש העליון ייוותר על כנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker