ייצוגית נגד אפריקה ישראל: בעלי תפקידים כשלו כמנהלים, כמפקחים, כמבקרים וכאחראים

לפני כשבועיים הודיעה אפריקה תעשיות כי לאורך מספר שנים בוצע בנגב קרמיקה רישום מוטעה של סעיפים וגידול מלאכותי בסעיפי המלאי ■ התובע הייצוגי: במשך שנים הוצגו מצגים מטעים בנסיבות חמורות המעידים על כשל עמוק בתפקודם של הנתבעים

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יוליאן בנדל, פנסיונר של בזק ובעל מניות בחברת אפריקה ישראל, הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לתביעה ייצוגית נגד החברה ובעלי תפקידים בה, ובהם בעל השליטה לב לבייב והמנכ"ל לשעבר של אפריקה תעשיות ונגב אבי מוטולה, בטענה כי במשך שנים הוצגו מצגים מטעים בנסיבות חמורות המעידים על כשל עמוק בתפקודם של הנתבעים.

לפי הבקשה, אשר הוגשה באמצעות עורכי הדין אמיר שאשא וליאור צמח, אפריקה הודתה כי דו"חותיה הכספיים לשנים 2014-2012 היו פגומים ומטעים וכללו פרטים מהותיים שגויים, ועד שרשות ניירות ערך התערבה, נמנעה אפריקה השקעות מלמסור דיווח מיידי כלשהו או הודעות ועדכונים על המשמעויות של הליקויים שהתגלו בחברות הבת ועל השפעתם בדו"חות. החברה הבת אפריקה תעשיות (שתי החברות הן ברשימת הנתבעים הארוכה) מסרה מספר דיווחים החל מחודש מארס השנה.

"אף שהדיווחים החלקיים שנמסרו בהדרגה, מגלים טפח ומסתירים טפחיים, ניתן ללמוד מהם על קשת רחבה של נושאים שבהם נפלו ליקויים מהותיים, לרבות כשלים ברישום הכנסות, בניהול המלא, ברישום היתרות ועוד. במסגרת תיקון הדו"חות הסתבר כי לא מדובר בתיקון סעיף או פריט איזוטרי בודד בדו"חות הכספיים, אלא בתיקון של סעיפים ופריטים רבים ומרכזיים בדו"חות, בסכומים נכבדים, המגיעים כדי עשרות מיליוני שקלים".

לב לבייבצילום: עופר וקנין

המבקש טוען כי הנסיבות החריגות והחמורות של הפרשה מלמדות כי המשיבים "כשלו כשל קולוסאלי במילוי תפקידיהם כמנהלים, כמפקחים, כמבקרים וכאחראים" להתנהלות תקינה של אפריקה ישראל והחברות בשליטתה. זאת לאור משך הזמן הארוך בו נמשכו אי הסדרים, כמות הסעיפים, הפריטים והנושאים שבהם נפלו ליקויים, היקף הכספים של הפרטים המטעים והליקויים ותגובת השוק.

אומדן הנזק הוא 72 מיליון שקל כשהבקשה נתמכת בחוות דעת של פרופסור ירון זליכה. 

בין 23 הנתבעים גם משרד רואי החשבון המבקר, סומך חייקין, מבקרי הפנים של אפריקה, הדירקטורים בחברות ובהם נדב גרינשפון, איתן הבר, גיורא עופר, ציפי סמט, איתן רף, רמי גוזמן, אייל יניב, איזי כהן, מנכ"ל אפריקה תעשיות אברהם נובוגרוצקי, וסמנכ"ל הכספים של אפריקה תעשיות אלון הרפז. 

במהלך חודש מארס הודיעה אפריקה תעשיות על פיטורו של המנכ"ל מוטולה, וזאת ימים אחדים לאחר שדיווחה על הפסד עמוק של 66 מיליון שקל (לפני מס). מעט לאחר הפיטורים, לחברה הגיע מידע שהעלה חשש לאי סדרים ברישום ההכנסות בנגב קרמיקה. לפי הדיווח הראשוני אז, אי הסדרים הביאו לרישום עודף הכנסות של 14 מיליון שקל בדו"חות הכספיים (במארס התברר שאי הסדרים הם בהיקפים נרחבים בהרבה). 

בסוף מאי דיווחה החברה כי בבדיקה, שנערכה על ידי גורם חיצוני, נמצא רישום לקוי של הכנסות בחברת נגב בהיקף של עשרות מיליוני שקלים; שהמנכ"ל המפוטר, אבי מוטולה, ביצע לכאורה משיכות אישיות של כספים בהיקף של כ-2 מיליון שקל, ושמנהלים נוספים בחברה היו מעורבים בפרשה.

בבדיקה נמצא כי לאורך מספר שנים ועד לתום שנת 2014, בוצע בנגב קרמיקה רישום מוטעה של הכנסות ושל סעיף הלקוחות בדו"חות הכספיים, וכן נרשם גידול מלאכותי בסעיפי המלאי. זאת, בנוסף לאי סדרים שהתגלו ברישום ההכנסות של אחת מחברות הבנות של נגב קרמיקה. על רקע הרישום הלקוי, אפריקה תעשיות מסרה כי תיאלץ לבצע הפחתת הון של 49-50 מיליון שקל (ההון מיוחס לבעלי המניות), ותפרסם מחדש את דו"חותיה הכספיים. 

בבדיקה נמצאו עוד ממצאים, המעידים לכאורה על מעילה שביצע מוטולה בכספי החברה, עוד בתפקידו הקודם כמנכ"ל נגב קרמיקה.

מדוברת קבוצת אפריקה ישראל נמסר כי "התביעה הגיעה לידי הקבוצה רק היום וטרם עלה בידה לקרוא אותה, לא כל שכן ללמוד את הטענות המועלות בה. לפיכך, נוכל להתייחס לאמור בתביעה לאחר שנלמד את תכנה.

"יחד עם זאת, די בעיון בדברים המתוארים לעיל, בכדי לבסס פגמים מהותיים בתביעה; התביעה הוגשה על ידי מחזיק במניות אפריקה השקעות, המבקש באופן תמוה לייצג אף את בעלי מניות חברת תעשיות, כאשר ברור (ולא בכדי) כי לא נמצא בעל מניות בחברת אפריקה תעשיות המעוניין להגיש את התביעה האמורה.

"נציין כי בשונה מחברת אפריקה תעשיות, הרי שאפריקה השקעות מעולם לא הודתה כי דוחותיה הכספיים כללו פרטים מהותיים שגויים, ואף ההצגה מחדש של דוחות אפריקה השקעות לא נבעה מהיקפה הכספי של הטעות אלא מנסיבות המקרה המיוחדות.

״תמוהה במיוחד העובדה כי התובע בחר במומחה, פרופ' זליכה, המצוי בימים אלו בסכסוך אישי עם חברת אפריקה השקעות, וזאת לאחר שבית המשפט המחוזי דחה את תביעתו כנגד אפריקה השקעות, בהיקף של 11.6 מיליון שקל במלואה, דבר המבסס פגם ממשי באובייקטיביות חוות הדעת.

"עוד לגופו של עניין, לאחר שנסיבות המקרה נחקרו על ידי מספר גורמים, עולה, כי הטעות בדוחות נבעה מפעולות מתוחכמות שננקטו על ידי גורמים בכירים בקבוצת נגב, שהיו מופקדים על קביעת הבקרות ויישומן, לאחר שהוסוו לאורך שנים ובמגוון אמצעים, במספר רב של סעיפים בדוחות הכספיים, שילוב גורמים שלא אפשר את איתור הטעות באמצעים נאותים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker