שקד מאמצת את הרפורמה בלשכת עורכי הדין: ההצעה אושרה בוועדת השרים לחקיקה

מדובר ברפורמה לפיה יבוטל הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין, יבוטלו ועדי המחוזות, ומספר חברי המועצה הארצית יצומצם מ-48 ל-24

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום, יום לפני הבחירות למוסדות וראשות לשכת עורכי הדין,  את הצעת החוק לשינוי מבנה הלשכה לפיה יבוטל הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין, ויו"ר הלשכה יוגדר כיו"ר המועצה - שיהיה גוף בעל סמכויות בלעדיות.

במקביל, יבוטלו ועדי המחוזות, ומספר חברי המועצה הארצית יצומצם מ–48 ל–24, במטרה לייעל את תפקוד המועצה. בנוסף, גביית דמי חבר תיועד אך ורק לכיסוי פעילותה המקצועית של הלשכה. מי שיהיה מעוניין בהשתתפות בפעילויות פנאי ישלם בנפרד.

איילת שקד משלימה את מה שהתחילו קודמיה לתפקיד, שהבינו את גודל המשבר בלשכת עורכי הדין, שהוא תוצאה של יריבויות מתמשכות בין יו"ר הלשכה ליו"ר ועד מחוז ת"א (כיום אלה דורון ברזילי ואפי נוה). התוצאה היא שהגוף שאמור לייצג את האינטרסים של עורכי הדין - משותק.

איילת שקדצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד ב–2013, בסוף תקופת כהונתו של פרופ' יעקב נאמן כשר המשפטים, הוא הורה על הקמת ועדה ציבורית לבחינת התנהלות הלשכה. הוועדה המליצה לנקוט שורה של צעדים אופרטיביים לטיפול "במשבר החריף בדרכי התנהלותה ובתפקודה של הלשכה". היא המליצה על רפורמה כוללת במבנה של מוסדות הלשכה ובדרכי הניהול שלה, וקראה להאיץ את היישום של הרפורמה באמצעות הליכי חקיקה מזורזים.

בהמשך לכך, בספטמבר 2014, הכריזה שרת המשפטים, ציפי לבני, על רפורמה מקיפה בלשכת עורכי הדין, הכוללת שינוי של בחינת ההסמכה, צמצום מספר החברים במועצה הארצית, ביטול הוועד המרכזי של הלשכה, וקיצוץ דמי החבר באופן שבו פעולות בתחומי התרבות והפנאי לא יהוו בסיס לגביית דמי החבר.

הצעת החוק מבקשת להסדיר בעלי תפקידים בחוק, כמו מנכ"ל לשכת עורכי הדין, רואה חשבון, מבקר ויועץ משפטי. לפי ההצעה, תונהג שקיפות לגבי תקציב ומימון בחירות, תתאפשר ביקורת ציבורית וכן ימונה נציב קבילות למתמחים. עניין נוסף נוגע לכך שבבחינות לשכת עורכי הדין יהיו גם שאלות מהדין המהותי. כבר בבחינה האחרונה שהתקיימה באפריל, נוספו במהלך הבחינה בכתב שאלות פתוחות (שמהן היה צריך לבחור אחת), אם כי לא ניתן עליה ציון, אלא התשובה עליה היוותה פרמטר נוסף בידי הבוחנים במבחן הכולל בעל פה. בנוסף לפתרונות אלה, הצעת החוק תיתן סמכות לשרת המשפטים, אם יימצא כשל חמור בתפקוד הלשכה, להורות ללשכה למלא את התפקיד המוטל עליה, או לקבל החלטה על הליכה לבחירות, לפי שיקול דעתה.

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי אמר :"שלוש שנים אני פועל לקידום הרפורמה ותמכתי בועדת פרוקצ'יה כמו בשרת המשפטים הקודמת, ציפי לבני, במאמצים להבריא את הלשכה. הרפורמה החדשה תשחרר את הלשכה משלטון העסקונה ותחזיר את הלשכה אל עורכי הדין.

אני בטוח שלאחר שהשינויים האלה יישומו, אנחנו נקבל לשכה לשכה חזקה, משמעותית בחיי המשפט בישראל, שפועלת ומדברת בקול אחד למען חבריה ולמען הציבור בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker