איילת שקד עושה סדר בלשכת עורכי הדין: "פגיעה אנושה ביכולת התפקוד שלה"

שרת המשפטים איילת שקד מבקשת להשלים את מה שהתחילו קודמיה לתפקיד על רקע המשבר בלשכת עורכי הדין ■ לפי ההצעה, יבוטלו ועדי המחוזות והוועד המרכזי, יצומצם מספר חברי הוועדה הארצית ויקוצצו דמי החבר ■ שקד: "חשוב להחזיר את אמון הציבור"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שרת המשפטים איילת שקד תעלה היום להצבעה בוועדת השרים לחקיקה בראשותה הצעת חוק לשינוי מבנה לשכת עורכי הדין. לפי ההצעה יבוטל הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין, ויו"ר הלשכה יוגדר כיו"ר המועצה - שיהיה גוף בעל סמכויות בלעדיות. במקביל, יבוטלו ועדי המחוזות, ומספר חברי המועצה הארצית יצומצם מ–48 ל–24, במטרה לייעל את תפקוד המועצה. בנוסף, גביית דמי חבר תיועד אך ורק לכיסוי פעילותה המקצועית של הלשכה. מי שיהיה מעוניין בהשתתפות בפעילויות פנאי ישלם בנפרד.

שקד מבקשת להשלים את מה שהתחילו קודמיה לתפקיד, שהבינו את גודל המשבר בלשכת עורכי הדין, שהוא תוצאה של יריבויות מתמשכות בין יו"ר הלשכה ליו"ר ועד מחוז ת"א (כיום אלה דורון ברזילי ואפי נוה). התוצאה היא שהגוף שאמור לייצג את האינטרסים של עורכי הדין - משותק.

עוד ב–2013, בסוף תקופת כהונתו של פרופ' יעקב נאמן כשר המשפטים, הוא הורה על הקמת ועדה ציבורית לבחינת התנהלות הלשכה. הוועדה המליצה לנקוט שורה של צעדים אופרטיביים לטיפול "במשבר החריף בדרכי התנהלותה ובתפקודה של הלשכה". היא המליצה על רפורמה כוללת במבנה של מוסדות הלשכה ובדרכי הניהול שלה, וקראה להאיץ את היישום של הרפורמה באמצעות הליכי חקיקה מזורזים.

איילת שקדצילום: אוליבייה פיטוסי

בהמשך לכך, בספטמבר 2014, הכריזה שרת המשפטים, ציפי לבני, על רפורמה מקיפה בלשכת עורכי הדין, שאותה לא הספיקה להשלים, הכוללת שינוי של בחינת ההסמכה, צמצום מספר החברים במועצה הארצית, ביטול הוועד המרכזי של הלשכה, וקיצוץ דמי החבר באופן שבו פעולות בתחומי התרבות והפנאי לא יהוו בסיס לגביית דמי החבר.

סדר, משילות, שקיפות וניקוי המערכת

עוד מוצע להסדיר בעלי תפקידים בחוק, כמו מנכ"ל לשכת עורכי הדין, רואה חשבון, מבקר ויועץ משפטי. לפי ההצעה, תונהג שקיפות לגבי תקציב ומימון בחירות, תתאפשר ביקורת ציבורית וכן ימונה נציב קבילות למתמחים. עניין נוסף נוגע לכך שבבחינות לשכת עורכי הדין יהיו גם שאלות מהדין המהותי. כבר בבחינה האחרונה שהתקיימה באפריל, נוספו במהלך הבחינה בכתב שאלות פתוחות (שמהן היה צריך לבחור אחת), אם כי לא ניתן עליה ציון, אלא התשובה עליה היוותה פרמטר נוסף בידי הבוחנים במבחן הכולל בעל פה. בנוסף לפתרונות אלה, הצעת החוק תיתן סמכות לשרת המשפטים, אם יימצא כשל חמור בתפקוד הלשכה, להורות ללשכה למלא את התפקיד המוטל עליה, או לקבל החלטה על הליכה לבחירות, לפי שיקול דעתה.

שקד אמרה: "החוק בא לעשות סדר בלשכת עורכי הדין, להגביר משילות, לעודד שקיפות ולנקות את המערכת. הפוליטיקה הפנימית והצורה שבה מתנהלת הלשכה פוגעות באופן אנוש ביכולת התפקוד שלה ובביצוע תפקידיה - הן כלפי עורכי הדין והן כלפי הציבור. אני מגישה את הצעת החוק הזאת דווקא לפני הבחירות ללשכה, כשברור שהעניין אינו פרסונלי. חשוב להחזיר את אמון הציבור, וחשוב מזה, את אמונם של עורכי הדין, בגוף שאמור לייצג אותם".

צילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker