מח"ש מבקשת להשאיר את פישר במעצר עד תום ההליכים: "חסר גבולות באופן קיצוני"

סנגורו של רונאל פישר: מח"ש מסתירה עסקה סמויה עם ערן מלכה ■ במח"ש ידרשו עונש של 10-7 שנות מאסר למלכה שהודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של קבלת שוחד מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט

יסמין גואטה
יסמין גואטה

המחלקה לחקירת שוטרים מבקשת להאריך את מעצרו של רונאל פישר עד לתום ההליכים "מדובר באדם חסר גבולות באופן קיצוני והתלונות עוד ממשיכות לזרום אלינו. החקירה ממשיכה להתנהל וטרם נאמרה המילה האחרונה", אמרה היום נציגת מח"ש, עוה"ד קרן אלטמן שמנהלת את התיק מטעם מח"ש יחד עם עוה"ד ליאורה נהון. לדבריה, על פי תסקיר שירות המבחן של פישר, לא ניתן בשום אופן לשחרר אותו לחלופת מעצר. בית המשפט צפוי למסור את החלטתו בעוד שבוע.

"פישר הוכיח יכולות מניפולטיביות ברמה הגבוהה ביותר. רמס ערכים מקודשים של חיסיון עו"ד לקוח ורמס את התשתית של מקצוע עריכת הדין בשל תאוות בצע. איננו רואים דרך לתת אמון באיש הזה. אין דרך להבטיח את תכליות המעצר אלא בדרך של מעצר של ממש מאחורי סורג ובריח". הוסיפה אלטמן.

עורכת דינו של פישר, קרן שפירא אטינגר, התנגדה להארכת המעצר: "אם פישר יצא לרחוב, איך הוא יוכל לסכן מישהו ממדינת ישראל? איך? במה?". אטינגר ציינה כי חומר הראיות לא מצביע על שיבוש חקירה שנעשה מצידו של פישר מאז מעצרו הראשון ביולי 2014. "הוא היה יכול לעזוב את הארץ ולא עשה את זה" הדגישה. לדבריה, מלכה כבר הורשע וקיבל הבטחה כלכלית בתמורה לעדותו. "לרונאל פישר אין תנאים טובים יותר להציע למלכה- לכן החשש שישבש את העדויות של מלכה נגדו הוא מופרך".

עו"ד רונאל פישר, על ספסל הנאשמים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

שפירא אטינגר תהתה כיצד אף אחד מהחשודים בפרשת השחיתות בפרשת ישראל ביתנו או בפרשות שחיתות אחרות לא נתון במעצר עד תום ההליכים. לדבריה "במקרה הזה הפגיעה הנטענת היא במערכת האכיפה והמשפט ולא במערכות אחרות, וכאן מתבטא עיקר הזעם". היא הוסיפה כי קצינת המבחן שערכה את התסקיר של פישר הגיעה בלי לתאם איתו. בשעת הפגישה השבועית היחידה שלו עם ילדיו. פישר לא יכל לצאת לפגישה עם ילדיו. הקצינה הסבירה לו כי אם יקום לראות את ילדיו לא יהיה תסקיר.

באשר למלכה, שהורשע היום על בסיס ההודאה שלו הבהירו במח"ש כי בכוונתם לדרוש עונש בטווח של בין 7 ל-10 שנות מאסר. "בכוונתנו לטעון לרף הגבוה של העונש. אנחנו רואים זאת לא רק כגמול אלא כאלמנט מניעתי מבחינתנו להחליש את עצמת המסוכנות שנשקפת ממנו". הדגישה נציגת מח"ש בדיון וביקשה מבית המשפט להותיר את מלכה במעצר עד לגזר דינו, אז ישוחרר לשבועיים שבתומם יתייצב לרצות את עונשו.

סנגוריו של מלכה, עוה"ד עופר ברטל ודב גלעד כהן התנגדו לבקשת המעצר. ברטל הסביר כי מלכה נתון בהפרדה משאר האסירים, מאחר שעסק בפרשות החמורות ביותר של עולם הפשע  וזקוק להגנה. "הוא מצוי בצינוק במשך 23 שעות ביממה, למעט שעה אחת הוא יוצא לחצר ובה מכניסים את כל העצירים פנימה". לדבריו, במקרה זה אין עילת שיבוש מאחר ומלכה הודה בכתב האישום. "הוא הודה לא רק לגבי עצמו אלא לגבי כל מה שהוא יודע. הוא יצא מהחלום שהיה שבוי בו במשך כל אותן שנתיים". הוא הוסיף כי מלכה התהלך חופשי במשך עשרה חודשים ואם היה רוצה לשבש את החקירה או למכור מידע יכל לעשות זאת מזמן.

ברטל טען כי המעורבות של מלכה כי היא פחותה משל פישר. "מלכה הוציא מידע מהמשטרה זה הכל, מי שעשה את כל שאר ההצגה ואת כל הפעולות בגינן התקבלו הכספים זה לא ערן. אין ספק שרונאל הוא אדם כשרוני וכריזמטי. במשך מספר שנים קצר הוא צבר לקוחות מרשימים. ערן מלכה כשל בלי ספק אבל צריך להבדיל בין מי שיזם ומסובב- בין מי שחטא למי שהחטיא. בפעם הראשונה שערן קיבל שוחד רונאל השקה אותו וויסקי וביקש ממישהי לפתות אותו". הוא הוסיף כי "במסיבות שרונאל ערך היו שמנה וסלתה של המדינה אין ספק שהאדם הזה כשרוני מאוד אנו רואים את זה בכך שהוא טווה כורים סביב כל אחד מהקורבנות. ערן הוא לא היחיד שנפל בפח, הוא החטיא גם פרקליטת מחוז לשעבר. הוא משפיע השפעה רצינית על אנשים סביבו".

קודם לכן, בפתח הדיון בהקראת כתב האישום, טען עו"ד רון שפירא, סנגורו של פישר, כי המחלקה לחקירת שוטרים מסתירה מפישר עסקה סמויה שנערכה עם עד המדינה, קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה. לדבריו, צוות ההגנה של פישר טרם קיבל את כל חומר החקירה למרות צו מפורש של בית המשפט. שפירא טען כי חלק מהחומרים שצוות ההגנה לא קיבלו נוגע לדברים שאמר מלכה בחדרי החקירה.

ערן מלכה (באמצע) היום בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

"ממה שאנחנו יודעים היה מו"מ רצוף בין מלכה למדינת ישראל מזה שבועות ארוכים. הוא גם סיפר על זה בהודעות שלו במהלך החקירה. אנחנו גם יודעים שהיתה פגישה עם ראש מח"ש במשרדו לפני הגשת כתב האישום. לא רק שלא קיבלנו את חומר החקירה אלא שהוא מוסתר מאיתנו כדי להסתיר עסקה סמויה שנעשתה עם עד המדינה עוד לפני הגשת כתב האישום", אמר שפירא.

שפירא טען כי למרות שמח"ש הודיעו על ההסדר שנערך עם מלכה רק עכשיו, בפועל מדובר בעסקה שהתגבשה כבר לפני שבועות ארוכים. הראיה לכך לדבריו היא שכבר בכתב האישום שהוגש כולל בקשת חילוט נגד פישר בלבד בעוד כנגד מלכה לא ננקטו כל סנקציות כלכליות.

בבית המשפט המחוזי בירושלים נפתח הבוקר (ד) משפטם הפלילי של עו"ד רונאל פישר, קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה ופרקליטת מחוז ת"א לשעבר, עו"ד רות דוד. כתב האישום כולל גם מעורבים נוספים בפרשה ביניהם: יאיר ביטון, מנכ"ל חברת ב.יאיר, שי ברס, לשעבר מנכ"ל נתיבי ישראל והאחים יוסף ואביב נחמיאס.

בית המשפט הרשיע את ערן מלכה בעבירות של קבלת שוחד מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. מלכה הודה בעבירות המיוחסות לו בהסדר טיעון שערך עם המחלקה לחקירת שוטרים.

בפתח הדיון היום הגישה נציגת המחלקה לחקירות שוטרים כתב אישום מתוקן ממנו הוסרו אישומים ספורים שנוגעים למלכה. היא הוסיפה כי בתיק חלו התפתחויות נוספות לאחר הגשת כתב האישום בעקבות דברים שאמר מלכה בחדר החקירה  אחרי שהפך השבוע ליד מדינה. "אנחנו נבחן את הדברים ובסיומם, ככל שיהיה מקום לתקן שוב את כתב האישום הדבר יעשה". מלכה הוא הנאשם היחיד שהודה בעבירות המיוחסות לו. שאר הנאשמים כפרו בחשדות.

לפישר ולמלכה מיוחסות עבירות של לקיחת ומתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט ועוד, כל אחד לפי חלקו. המחלקה לחקירות שוטרים מבקשת לעצור אותם עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. לדוד מיוחסות עבירות של שיבוש הליכי משפט וקבלת נכסים שהושגו בפשע.

רות דוד (שנייה מימין), היום בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

על פי החשד, לאורך תקופה ארוכה חלק מלכה פרטים רגישים מתוך חקירות סמויות עם פישר שמכר את המידע הזה תמורת כסף. לצורך העברת החומרים יצר מלכה, על פי החשד כתובת אי-מייל שכונתה "אלפוניו-7" דרכה נהג לשלוח למחשבו של פישר את החומרים, ובמקביל הורה לעדת המדינה באמצעות הודעת "וואטסאפ": "כנסי ל-7".  עדת המדינה היתה מדפיסה את החומרים מתיבת האלפוניו 7 ומעבירה אותם לידיו של פישר או מניחה אותם עבורו במגירה ייעודית לכך במשרדו.

פישר מתואר בכתב האישום כאדם מרושת היטב בקהלים שונים. על פי הנטען הוא ניצל את מעמדו הציבורי, קשריו הענפים וכישוריו כדי לסחור במידע ובתוך כך שיבש חקירות סמויות ורגישות ביותר, באמצעות מניפולציות מתוחכמות ומצגים, המערבים אמת ובדיה, אל מול גורמים שונים.

במח"ש טוענים כי לאחר שמעלליהם החלו להיחשף ונפתחה נגדם חקירת מח"ש, השניים פעלו באופן נמרץ לשבש אף את חקירתם שלהם במח"ש, ואף הצליחו בשלב המוקדם של החקירה באופן חלקי - אך אפקטיבי - לעשות כן, עד כדי כך שלאורך מספר חודשים, נקלעה החקירה למבוי סתום, שנפרץ בסופו של דבר עם הצלחת גורמי החקירה לבצע חדירה למכשירים הניידים של ערן מלכה ושל עדת המדינה.

התיק מנוהל ע"י עו"ד קרן אלטמן ועו"ד ליאורה נהון מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker