מנכ"ל אפריקה תעשיות לשעבר אבי מוטולה נשלח למעצר בית בערבות של 400 אלף שקל

בנוסף נקבע כי מוטולה, שפוטר לפני חודשיים וחצי, לא יוכל לצאת מישראל ■ מוטולה חשוד בביצוע עבירות חשבונאיות שנועדו להגדיל את רווחיות החברות שאותן ניהל

פרשת פיטוריו של אבי מוטולה מתפקיד מנכ"ל אפריקה ישראל תעשיות והחברה הבת נגב קרמיקה — מסתעפת. כחודשיים וחצי לאחר שמוטולה פוטר מתפקידיו בחברה, הוא נחקר היום לראשונה במשך שעות ארוכות ברשות ניירות ערך בחשד לעבירות חשבונאיות שנועדו להגדיל את ההכנסות ואת הרווחיות של החברות שאותן ניהל.

בסיום החקירה נשלח מוטולה למעצר בית עד יום שישי, בערבות של 400 אלף שקל ועיכוב יציאה מהארץ. לפני חודשיים וחצי פוטר מוטולה מתפקיד מנכ"ל אפריקה ישראל תעשיות והחברה הבת נגב קרמיקה.

בנוסף, נבדק ברשות ניירות ערך חשד כי מוטולה השתמש בחשבון ההוצאות של החברה לצרכיו האישיים, וכן נבדקים חשדות נוספים בפעולות שבוצעו, לכאורה, בידי מוטולה ועובדים בכירים נוספים באפריקה תעשיות ונגב קרמיקה. מוטולה מיוצג בידי עו"ד אייל רוזובסקי.

הערב (שלישי) הודיעה אפריקה ישראל כי "נפתחה חקירה על ידי רשות ניירות ערך בקשר עם אי הסדרים שהתגלו בחברות הבנות של החברה". 

****
צילום: אילן בשור

מוטולה מונה ב–2007 למנכ"ל נגב קרמיקה, ובחמש השנים שבהן שימש בתפקיד הביא לשיפור בתוצאותיה. ביולי 2012 הוא מונה למנכ"ל אפריקה תעשיות. במרוצת השנים הוא הפך מקורב לנדב גרינשפון, סגן יו"ר אפריקה ישראל ויד ימינו של לב לבייב.

פיטורי מוטולה נומקו תחילה בידי החברה האם אפריקה השקעות בהפסד עמוק של 66 מיליון שקל (לפני מס). ואולם, לאחר הפיטורים, לחברה הגיע מידע שהעלה חשש לאי־סדרים ברישום ההכנסות בנגב קרמיקה.

לפי הדיווח הראשוני אז, האי־סדרים הביאו לרישום עודף הכנסות של 14 מיליון שקל בדו"חות. חודש לאחר מכן פירסמה אפריקה תעשיות ממצאי בדיקה שביצעה ההנהלה, על רקע אי־סדרים שהתגלו ברישום ההכנסות בחברה הבת (100%) נגב קרמיקה. בבדיקה שנערכה בידי גורם חיצוני, נמצא רישום לקוי של הכנסות בנגב בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, ושמוטולה ביצע, לכאורה, משיכות אישיות של כספים בהיקף של כ–2 מיליון שקל. בבדיקה נמצא כי לאורך כמה שנים ועד לתום 2014, בוצע בנגב קרמיקה רישום מוטעה של הכנסות ושל סעיף הלקוחות בדו"חות הכספיים, וכן נרשם גידול מלאכותי בסעיפי המלאי.

בנוסף, נבדק חשד כי השתמש בחשבון ההוצאות של החברה לצרכיו האישיים.

אי הסדרים הנוכחיים באפריקה תעשיות מצטרפים לסנקציות שהוטלו על החברה מטעם רשות ני"ע לפני כשנה וחצי. ועדת האכיפה המנהלית של הרשות מצאה שאפריקה תעשיות ושלושה מבכיריה - היו"ר אברהם נובוגרוצקי, המנכ"ל לשעבר מוטולה וסמנכ"ל הכספים אלון הרפז - ביצעו עבירות של רשלנות, שימוש במידע פנים ואי-גילוי מידע מהותי למשקיעים, וזאת בהתייחס למחיקה של נגב קרמיקה מהמסחר לפני כשלוש שנים.

על רקע זאת, הרשות הטילה קנס של 5 מיליון שקל על אפריקה תעשיות וקנס של מאות אלפי שקלים על בכיריה. בית המשפט דחה מאוחר יותר ערעור בעניין שהגישה אפריקה ואישר את החלטת הוועדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker