האישומים נגד בן אליעזר: "ביקש מהממונה על הנפט להיטיב עם חברת שמן"

בנימין בן אליעזר ואברהם נניקשווילי יועמדו לדין, בכפוף לשימוע ■ לפי כתב החשדות, בין השניים התנהלה מערכת יחסים של "תן וקח" בזמן שבן אליעזר כיהן כחבר כנסת ושר

אפרת נוימן

בין בנימין בן אליעזר לאברהם נניקשווילי התנהלה מערכת יחסים אינטרסנטית של תן וקח בזמן שהראשון כיהן כחבר כנסת ובחלק מהתקופה אף כשר - כך לפי ההודעה אתמול (ד') של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, על הגשת כתב אישום נגד חבר הכנסת והשר לשעבר בן אליעזר.

בן אליעזר נחשד בשוחד, מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס. לפי כתב החשדות, מתוך הכנסות של כ-13 מיליון שקל שהיו לבן אליעזר בין השנים 2013-2007, כ-4 מיליון הנם ממקור לא ידוע, ו-2.2 מיליון, מקורם בכספי שוחד. היתרה היא הכנסה ממשכורות וגימלאות.

החשדות כלפי בין אליעזר מבוססות בחלקן על מערכת הקשרים שלו עם איש העסקים האשדודי, נניקשווילי. וינשטיין החליט כי גם נגד נניקשווילי יוגש כתב אישום, בכפוף לשימוע.

בנימין בן אליעזרצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי הנטען, כפי שמפורט בכתב החשדות, בן אליעזר ביקש וקיבל מנניקשווילי 400 אלף דולר (כ-1.5 מיליון שקל), שניתנו לו בהעברה בנקאית בספטמבר 2011. החשד הוא כי במטרה להסוות את השוחד, חתמו השניים על הסכם הלוואה בקשר לרכישת מגרש בנס ציונה - בזמן שהמגרש כבר נרכש במועד חתימת ההסכם וגם לא נרשמה הערת אזהרה לטובת נניקשווילי כמוסכם. לפי כתב החשדות, בניגוד לתנאי ההסכם ועד למועד פתיחת החקירה ביוני 2014, הכסף לא הוחזר ולא נדרש פירעונו.  

לפי הנטען, טובות ההנאה ההדדיות היו מכמה סוגים. נניקשווילי ואיש העסקים ג'קי בן זקן היו שותפים בשורה של חברות, ובהן "מנופים פיננסים" ו"שמן משאבי גז ונפט". בשנות ה-90 היה בן זקן פעיל של בן אליעזר במפלגת העבודה וברבות השנים, עם הפיכתו של בן זקן לאיש עסקים, הפכו הקשרים ביניהם לאינטרסנטיים. ב-2008 ערך בן זקן היכרות בין בן אליעזר ונניקשווילי, והאחרון פעל במסגרת הקשרים שיש לו בתחום האנרגיה בחו"ל כדי לסייע לבן אליעזר לקיים פגישות ומגעים עם חברות מתחום הנפט והגז ברוסיה ובאזרבייג'ן. זאת, "מתוך מטרה להפיק רווחים לחברת מנופים שבבעלותו ובבעלות בן זקן".

לפי הנטען, נניקשווילי חיבר את בן אליעזר עם חברת הגז הרוסית גזפרום - והקשר הניב משא ומתן לרכישה והובלה של גז לישראל, שלא הבשיל להסכם.

"ביוני 2008, על רקע המשא ומתן בין משרד התשתיות לחברת גזפרום, הכין נניקשווילי מבעוד מועד חוזים מסחריים, לפיהם חברת מנופים תספק שירותים נלווים להסכם ייבוא הגז", נכתב בכתב החשדות. זאת, בנוסף לכך שבאותה העת מנופים נסחרה בבורסה בתל אביב ועסקה בעיקר בנדל"ן ולא באנרגיה - כך שהתקשרות היתה בעלת פוטנציאל כלכלי משמעותי עבורה.

בהקשר אחר, העזרה של בן אליעזר כן הניבה פירות. בכתב החשדות נטען כי בן אליעזר לחץ והפעיל את השפעתו בקרב עובדי משרד התשתיות וחברי מועצת הנפט כדי שיינתן לחברת שמן רישיון קידוח. לפי החשד, לחצים אלה בעד שמן החלו בתקופת כהונתו של בן אליעזר כשר התמ"ת ונמשכו גם לאחר שאושפז בבית החולים - באמצעות איילת אזולאי, ראש לשכתו לשעבר (שאף כנגדה הוחלט להגיש כתב אישום, בכפוף לשימוע).

"לקבלת רישיון הקידוח היתה משמעות כלכלית עצומה לחברת שמן וכפועל יוצא מכך לערך המניה של חברת מנופים, שהחזיקה באותה העת ב–25% ממניות חברת שמן", נכתב.

ג'קי בן זקןצילום: דודו בכר

בפברואר 2010, העניקה מועצת הנפט לקבוצה בשם ACC  - ששותפיה היו חיים ליבוביץ', נניקשווילי ובן זקן - רישיון קידוח נפט באתר "מר אשדוד". נניקשווילי ובן זקן ביקשו להעביר את הזכויות מחברת ACC  לחברת שמן כשאחד התנאים לקבלת הרישיון הוא יכולת מקצועית. על כן, כך נטען, סייעו בן אליעזר ואזולאי לקדם פגישה בין אנשי שמן למנכ"ל נובל אנרג'י העולמית - אך המשא ומתן לא הבשיל. לפי הנטען, הם לא הסתפקו בכך, ולאחר שקיבלה מידע על עמדת חברי הוועדה בזמן אמת, לאחר לחצים שהפעילה עליהם כראש לשכתו של בן אליעזר, אזולאי הדליפה לבן זקן את המידע.

"בתום הדיון ב-16 במארס 2011, המועצה דחתה את בקשת ACC להעביר את הזכויות ברישיון הקידוח לשמן בנימוק של היעדר יכולת כלכלית מוכחת של שמן. בן זקן עשה שימוש במידע שהעבירה לו אזולאי לצורך הפעלת לחץ על חברי הוועדה כדי שבישיבה הבאה תתקבל ההחלטה המיטיבה עם שמן כאמור". עוד נטען כי בן אליעזר התקשר לממונה על ענייני הנפט שעמד בראש מועצת הנפט, יעקב מימרן, וביקש ממנו לקבל החלטות המיטיבות עם שמן.

ביוני 2011 הוגשה בפעם השנייה בקשה להעביר את הזכויות של ACC ברישיון לחברת שמן, והפעם המועצה שינתה את החלטתה ואישרה את הבקשה.

המינוי של טימור בן יהודה

טענה נוספת נוגעת לחברו ושותפו לעסקים של נניקשווילי, טימור בן יהודה. כפי שנטען בתיק מנופים פיננסיים - שנמצא בשלב הסיכומים בבית המשפט המחוזי בתל אביב בפני השופט דוד רוזן ושבו מואשם בן זקן בהרצת מניות מנופים - נניקשווילי ביקש לשכנע את בן יהודה לרכוש מניות מנופים מחוץ לבורסה ולהפך לבעל שליטה בחברה.

המדינה טוענת כעת כי מאחר ונניקשווילי "חפץ ביקרו של בן יהודה", הוא פנה לבן אליעזר בבקשה שיסייע לו בהשגת זכויות ומעמד עסקי בישראל. בן אליעזר, אז שר התמ"ת, מינה את בן יהודה לסגן יו"ר הפורום העסקי ישראל-רוסיה, שמטרתו להרחיב את שיתוף הפעולה בתחומים שונים בין קהיליות העסקים של ישראל ורוסיה.

עזרה נוספת מצדו של בן אליעזר נגעה לכך שהעיד בעד נניקשווילי בערעור שהוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד שומת מס הכנסה שהוצאה לנניקשווילי. הטענה של רשות המסים היתה כי בשנות המס הרלוונטיות, 2005–2007, מרכז חייו של נניקשווילי היה בישראל ולכן עליו לשלם מס בהתאם. בן אליעזר תמך בטענתו של נניקשווילי כי מרכז חייו אינו בישראל, הגיש תצהיר, ואף הגיע להעיד בינואר 2014 על תוכנו. 

לפי הנטען, בן אליעזר הצהיר כי הכיר את נניקשווילי במוסקבה, על אף שהכירו בישראל. הוא גם העיד כי לא קיבל עזרה מנניקשווילי, מעבר לסיוע בקיום מגעים ופגישות עם חברות מתחום הנפט והגז - אף שקיבל ממנו כ-1.5 מיליון שקל. אגב, ערעורו של נניקשווילי לא התקבל ועורך דינו זיו שרון הגיש באחרונה ערעור לבית משפט העליון.

"סיוע חברי"

פרקליטיו של בן אליעזר, עוה"ד נבות תל-צור וטל שפירא, מסרו בתגובה כי בן אליעזר סיפק הסברים מפורטים לכל החשדות. "כל הכספים המוזכרים בכתב החשדות, ללא יוצא מהכלל, ניתנו למר בן אליעזר לאחר אשפוזו הדרמטי באפריל 2011, בבית החולים אסף הרופא, שם היה מצוי לאורך יותר מחודש, מחוסר הכרה ועל סף מוות. ברור אפוא, שאין כל יסוד לניסיון המאולץ והמלאכותי לקשור בין הסיוע החברי לבין תפקיד ביצועי כלשהו של מר בן אליעזר. אנו משוכנעים שלאחר שיתאפשר לנו לעיין בחומר החקירה, יהיה בידנו להפריך את החשדות והתמונה תשתנה מקצה לקצה".

עוה"ד נתי שמחוני ויואב סננס ממשרד הרצוג, פוקס נאמן, המייצגים את נניקשווילי מסרו: "קיבלנו את הודעת הפרקליטות בדבר שקילת האפשרות להעמדתו לדין של מרשנו, מר אברהם נניקשווילי. אנו סמוכים ובטוחים כי לאחר שנשטח את עמדתנו בשימוע, יוברר כי אין כל בסיס לחשדות - כפי שנוסחו על ידי הפרקליטות - ובסופו של יום, לא יוגש נגדו כתב אישום".

עוה"ד יעל גרוסמן ושרון בן צבי, המייצגים את איילת אזולאי, מסרו: "גם לפי הודעת השימוע, התפקיד המיוחס לאזולאי בפרשה שולי ביותר. חבל שגוררים אותה באופן מלאכותי לסיפור שאינו שלה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker