תמלילי החקירה של "השוטר המושחת" מפרשת פישר: "הוא ביקש מעדת המדינה לפתות אותי מינית"

"התלהבתי מהעניין שעורך דין מהשורה הראשונה, איש טלוויזיה מפורסם הביע בי עניין וכל כך מעריץ אותי" ■ מה אמר בחקירתו ערן מלכה, קצין המשטרה הבכיר שהדליף לרונאל פישר מידע

יסמין גואטה
יסמין גואטה

כמעט בכל סדרת פשע אמריקאית אפשר למצוא את "השוטר המושחת", זה שמשתף פעולה עם ה"רעים" תמורת ערימות של כסף. הוא בדרך כלל שוטר ותיק יחסית, מקושר ובעל השפעה במערכת, עם רף מוסרי נמוך עד לא קיים - וכמעט תמיד ההופעה שלו במערכה הראשונה לא תרמז על מה שיתגלה במערכה האחרונה.

בגרסת המציאות הישראלית, ערן מלכה, בן 40, עד לפני כשנה רב פקד ביחידת להב 433 היוקרתית של המשטרה, הוא אותו שוטר מושחת (לכאורה) שחבר לעורך הדין המושחת (לכאורה) רונאל פישר, הדליף לו מידע בנוגע לחקירות צפויות וחלק עמו את כספי השוחד שהתקבלו מנחקרים בתמורה למידע. אם מצרפים לכך את החשדות נגד השותפה לשעבר של פישר, פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, עו"ד רות דוד, מתקבלת עלילה שלא תבייש אף סדרה.

בחקירתו במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), היו למלכה שפע של הסברים. הוא טען כי התגלגל לפרשה במקרה, הסתנוור מהכריזמה של פישר, נכנס למלכודת דבש ורוב הזמן היה שתוי מהוויסקי שבו פישר השקה אותו; והוסיף כי כל העניין היה אקט חברי ותו לא, והמצפון ייסר אותו - ואז, כשהבין שהוא עמוק בבוץ, כבר היה מאוחר מדי.

ערן מלכהצילום: טלי מאייר

ויש כמובן את העניין הקטן של הכסף. לדברי מלכה, כפי שעולה מתמלילי החקירה שהגיעו לידי TheMarker, כשראה את הכסף בפעם הראשונה הוא לא האמין. "רונאל אמר לי, 'יש לך פה שקית'", אמר מלכה. "שאלתי אותו, 'במה מדובר', והוא אמר לי, 'כן, שב, ספור'. היתה שקית ניילון על הספה במשרד שלו. רונאל ישב מול המחשב, אני לידו, ועדת המדינה (ששמה אסור לפרסום) על הספה, סופרת שטרות של 500 יורו. היא אמרה 'יש 77 אלף יורו'".

פישר, לדבריו, אמר לו להחליט כמה הוא רוצה לקחת. "הלכתי לשירותים, להירגע בכלל מהסיטואציה, הייתי שתוי לאללה. כל פגישה ביני לרונאל זה חצי בקבוק ויסקי לפחות. שטפתי פנים, חזרתי חזרה. עדת המדינה עשתה לי כזה מסאז', ניסתה להרגיע אותי. ראתה שאני לחוץ מהסיטואציה. בדיעבד היא סיפרה לי שבסיטואציה הספציפית הזאת, כשאני הייתי בשירותים, רונאל ביקש ממנה לפתות אותי מינית כשאני חוזר. היא ידעה שאין מצב, כי התפתח בינינו קשר ידידותי".

בסופו של דבר הוביל הדו־שיח הזה להחלטה שחלוקת הכסף תהיה חצי־חצי. "ואני אמרתי לו, 'שמע, מה עם עדת המדינה? זה נראה לי מאוד לא מכובד שהיא חלק מהסיטואציה ולא מקבלת כסף'. הוא אפילו לא חשב על זה. אמר לי, 'מה שתגיד זה מה שיקרה' - כאילו ניסה לשים אצלי את תפוח האדמה הלוהט הזה".

מלכה, לדבריו, ספר 5,000 יורו ונתן לעדת המדינה. "רונאל הסתכל עלי בעיניים שאני כאילו נדיב מדי. הורדתי את ה–5,000 יורו מסך החבילה. ספרתי 36 אלף יורו, שמתי בכיס. זה 72 שטרות. את החצי השני, שהיה בשקית, רונאל לקח. הלכתי עוד פעם לשירותים עם דופק 200, הסתכלתי על עצמי במראה עם עיניים אדומות, שטפתי פנים שוב. אני חושב שהיה 2:00 לפנות בוקר, הסתכלתי על עצמי במראה ואמרתי לעצמי, מה אתה עושה?"

רונאל פישרצילום: אמיל סלמן

אך מהר מאוד הוא מצא דרך להרגיע את עצמו: "מצד שני אמרתי שאין פה באמת שום סיפור, כי אין שום חקירה באמת. אין שום דבר. נתתי לעצמי תשובות כמו 'השתתפתי אתו בשכר טרחה'. זה בהחלט שלב שבו שיקול הדעת שלי התחיל להתבלבל. גם עדת המדינה כבר יודעת שהיא בבוץ - הוא טרח כל הזמן להכניס אותה לסיטואציה - הכל בדיעבד, כן? שאני אהיה עמוק בתוך הסיטואציה ושאי־אפשר יהיה לחזור אחורה. הוא מאוד משך אותי לשם, שאני אהיה בידיים שלו".

מלכה, החשוד בעבירות חמורות של קבלת שוחד ושיבוש הליכי חקירה, הכחיש במשך חודשים ארוכים את החשדות נגדו. לפני כשלושה שבועות הוא נשבר והודה בחדר החקירה של המחלקה לחקירות שוטרים כי הדליף לפישר מידע מתוך חקירות סמויות ורגישות של המשטרה. הוא גלוי מאוד בחקירתו, מאריך בפרטים ומביע צער על הדברים.

בקבוקי וויסקי לאוסף

מלכה אמר בחקירתו כי אף אחד מקרוביו לא ידע בזמן אמת על מהות הקשר שלו עם פישר, בהיבטיו הבעייתיים. "זה סוד ששמרתי אתי, גם כי התביישתי וגם כי ידעתי שחיי ישתנו ברמה האישית אם משהו מזה יתגלה. חייתי בשני עולמות נפרדים. הקשר עם רונאל פישר היה עולם אחד, וערן שהכירו בבית היה עולם אחר לגמרי.

"עברתי תקופה קשה מאוד שבה חושַי ושיקול הדעת שלי התערערו, והכל בשביל למצוא חן וללכת שבי אחרי קסם או איזשהו כוח מאגי שאני לא יודע לתאר אותו במלים, אבל שיש לאיש הזה. אני בטוח שאני מצטייר כמו מפלצת שמעלה בתפקידה. אני, בתוך עצמי, מבכה ואוכל את עצמי יום־יום, שעה־שעה. חיי נהרסו, איבדתי את שמי הטוב, את הכבוד שרחשו לי במשך שנים, את הדמות של האבא הגיבור שילדי ייחסו לי כל השנים".

רות דודצילום: אוליבייה פיטוסי

לדבריו, הוא לא ידע מה לעשות בכספי השוחד שקיבל. באחת הפעמים, לדבריו, אמר לפישר ש"אף אחד לא יודע ואין לי איפה לשים את הדבר הזה. זה מפחיד אותי. רונאל אמר לי, תשאיר את זה אצלי - אני אשמור לך. השארתי את זה אצלו. בדרך היו שיחות על שותפות במשרד - אם אני אפרוש ואהיה שותף בכיר שלו - והוא זרק לי משהו שזה על חשבון השותפות, כאילו שברור שאם אהיה שותף אצטרך להביא כסף מהבית. באיזה מקום זה היה לי נוח שהכסף אצלו. פחדתי נורא שמישהו מבני המשפחה יגלה".

לפני שמלכה נתן את הכסף לפישר הוא החזיק אותו, לדבריו, במקום מסתור בבית. "כמובן שגם השתמשתי בחלק מהכסף. לא דברים גרנדיוזיים - מסעדות, בילויים, בקבוקי וויסקי יקרים שמאוד רציתי לאוסף, אבל שום דבר שקשור בתא המשפחתי. זה היה לטעמי כסף מכוער, שלא רציתי שיבוא במגע, ולא רציתי לזהם את התא המשפחתי בסיפור הזה. אני יודע שבאתם וראיתם את הבית שלי, דירת חמישה חדרים, ומיד עשיתם את החשבון איך הגעתי לזה, אבל אני אומר לכם שאין שום קשר לכסף שרונאל נתן לי. כשעברתי דירה, דרך אגב, מחולון לגני תקוה, נתתי לרונאל את היתרה של הכסף והשארתי לי קצת. מעת לעת, אם הייתי צריך, הייתי מבקש מרונאל שייתן לי כסף".

את פישר הכיר מלכה לראשונה במאי 2012, כשפישר הגיש למשטרה תלונה בשם יהושע לובינסקי והאגודה החקלאית ראשון לציון, שאותם ייצג. כתב התלונה כלל חשד לעבירות בתחום טוהר המידות בעיריית ראשון לציון. התלונה הזו הביאה בסופו של דבר למעצרם של עו"ד רועי בר וכמה קבלנים. על פי כתב האישום נגד פישר ומלכה, בשלב מסוים איבד לובינסקי את האמון בפישר וביקש להפסיק את הייצוג ולפטר אותו. מלכה, שכבר התיידד עם פישר, הבהיר ללובינסקי כי אם יפטר את פישר, יש סיכוי רב שהחקירה לא תטופל כיאות או אף לא תטופל כלל.

לחוקרים הוא סיפר: "אני באמת חשבתי משיקולים מקצועיים שבתיק כזה כדאי שעורך הדין יישאר בתמונה. מה גם שרונאל היה שותף סוד בתיק ובאמת היה קשה להכניס שותף סוד חדש או עורך דין אחר לתמונה. אחרי השיחה עם לובינסקי, הרמתי טלפון לרונאל. אמרתי לו שלובינסקי לא רוצה אותו יותר. רונאל כתב לי המון SMS על זה שריגשתי אותו בהוגנות, בזה שבעצם סיפרתי לו שהלקוח שלו מנסה לבגוד בו או משהו כזה. היו לנו כמה שיחות בעניין והוא בדרכו המאוד מאוד קוסמת הוקיר לי תודה על כך. הרגשתי שבאמת לא עשיתי יותר מדי, אבל שאני מקבל המון הערכה והערצה על השיחה הזאת.

"נפגשנו אחר כך, אני ורונאל, כמה פעמים, אכלנו במסעדה בנווה צדק, דיברנו על דברים אחרים בלי קשר למשטרה. התחלתי להבין שמדובר באדם מאוד מחובר, מקושר, והוא נתן לי להבין שהוא ממש מתאהב בי. נורא התלהבתי מזה - אני לא אשקר. התלהבתי מהעניין שעורך דין מהשורה הראשונה, איש טלוויזיה מפורסם, הביע בי עניין וכל כך מעריץ אותי ומנסה להתקרב אלי ולהיות בקשר מעבר לקשר מקצועי - ממש חותר לכיוון של קשר חברי. זה קסם לי, הלהיב אותי".

מאז, לדבריו, הקשר התחיל להתחזק. "היו הרבה טלפונים, הרבה SMS אוהבים ומפרגנים ומה לא. אני היום, בדיעבד, מבין שזאת היתה מלכודת דבש. אני לא מנסה למזער ולו במעט מהמעשים שעשיתי, אבל זה חייב לבוא לידי ביטוי. בדיעבד, אני מבין שהוא פשוט שבה אותי אל לבו".

הקשר ביניהם כלל, לדברי מלכה, מפגשים רבים בביתו של פישר ובביתו שלו. היו שם "וויסקי, דיבורים, התפלספויות משפטיות מפה ועד ירושלים. עזרתי לו בניתוח משפטי של מצבים, הוא נתן לי הרגשה שהוא מחזיק ממני, שאני אחד האנשים המוכשרים והמבריקים שהוא פגש, וזה היה נעים לי ומאוד קסם לי".

שי ברסצילום: עופר וקנין

פישר, לדבריו, גם הבטיח לו שהוא הולך להיות שותף בכיר במשרדו. "הוא אמר שהוא מאוד מוקיר את היכולות שלי ומאוד מעריך אותי מבחינה מקצועית, שהוא רוצה שאבוא לנהל את המשרד ולהיות שותף בכיר, וזה באמת קסם לי כל הרעיון הזה. אפילו באחת הפגישות שלו עם הרואה חשבון, כשבמקרה הייתי במשרד, רונאל אמר לו, זה הולך להיות שותף בכיר פה במשרד, אתה יכול לדבר חופשי לידו...".

ההדלפה על 
קובי כחלון

אחד האישומים בכתב האישום נוגע לחקירה שניהלה המשטרה ועליה היה ממונה מלכה, ובמרכזה חשדות לשימוש במסמכים מזויפים במטרה לקבל היתר בנייה בנכס של מקרקעי ישראל. כחלק מהחקירה נחקר באזהרה קובי כחלון, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים ואחיו של שר האוצר הטרי, משה כחלון.

מלכה, על פי החשד, דיווח לפישר על הפרשה ומסר לו פרטים ממנה. על פי כתב האישום, באחד המפגשים ביניהם שאל פישר, "יש לנו דרך להגיע לכחלון?" ובהמשך פנה לקבלן יאיר ביטון וביקש ממנו לפנות לכחלון. ביטון, על פי כתב האישום, הזמין את כחלון לביתו, אמר לו כי שמע שהוא עתיד להיחקר והמליץ לו על עורך דין ולחלופין על עורכת דין בעלת ותק של 30 שנה בפרקליטות, שיוכלו לייצג אותו משפטית ו"להוציא אותו מזה". ביטון ציין כי בתמורה יהיה עליו לשלם עשרות אלפי דולרים. כחלון המופתע סירב מיד להצעה.

הגרסה של מלכה לאירועים שונה: לדבריו, הוא סיפר לפישר שהוא מוריד את הרגל מהגז בתיק של לובינסקי מאחר שנכנס לו תיק אחר בירושלים. "הוא שאל 'מה התיק, מה הסיפור'. אמרתי לו, 'מה זה רלוונטי לך'. הוא אמר, 'סתם, ברמה החברית'. סיפרתי לו בקווים כלליים. מבחינתי זה היה שיתוף של חבר בחוויות העבודה ולא מעבר. ככה ראיתי את זה. נכנסנו לחקירה של התיק הזה כשברקע החברות בינינו מתקיימת. אמרתי לו שאני עובד קשה, שקורעים את התחת, ולא יותר מזה.

"אני לא זוכר מתי, אבל באיזה שלב בשיחות שלי עם רונאל שיתפתי אותו שאנחנו הולכים לחקור את סגן עיריית ירושלים, כחלון - אח של השר - ומתוך ידיעה שאני משתף אותו במשהו שהוא לא מדבר עליו. הוא נורא החמיא, נורא התלהב, כמו חבר כזה שמתלהב מעבודת המשטרה".

לדבריו, ערב לפני שכחלון זומן למשטרה הוא שוחח עם פישר בטלפון בעניין אישי ובסיום השיחה אמר שהוא צריך לקום מוקדם למחרת. "הוא אמר לי, אה, יש לך את הסיפור של כחלון מחר? ואמרתי לו שכן. שוב, לא בכוונת זדון או בכוונה להדליף - בקטע חברי, לשתף אותו כחבר. הרגשתי כל כך חופשי אתו שמבחינתי זה לא נעשה בזדון".

בספטמבר 2012 בא כחלון לחקירה ולפני מסירת העדות שלו ביקש לשוחח עם המפקד במקום. מלכה ניגש אליו והציג את עצמו כמפקד, וכחלון סיפר לו על ההצעה שקיבל מביטון. מלכה, על פי כתב האישום, אמר לו כי ההצעה נשמעת לו כהפניה לגיטימית לייעוץ משפטי, וכי הוא יפעל בעניין כפי שנראה לו לנכון. לאחר מכן, הוא הורה לכחלון להמשיך בגביית עדותו ולא דיווח למפקדיו על טענותיו של כחלון.

לדברי מלכה, כשכחלון סיפר לו את הדברים הוא היה בהלם. "בהתחלה לא חיברתי את זה. לא קישרתי, ואגב לא ידעתי שיש אדם בשם יאיר ביטון. בצהריים של אותו יום או בערב שאלתי את רונאל אם יש לו קשר לאיזשהו סיפור ולמישהו בשם יאיר ביטון שהלך לקובי כחלון אתמול בערב. רונאל הכחיש כמובן. בדיעבד נודע לי שהיה קשר.

"לא זוכר מתי, אבל אני ורונאל דיברנו על הסיפור של כחלון וכעסתי כל כך. רונאל התוודה שהוא שלח את יאיר ביטון לכחלון ואמר לי שהוא ניסה לעשות כמה גרושים. קיללתי אותו ואמרתי לו, איך אתה עושה לי דבר כזה? במניפולציה המאוד אופיינית לרונאל הוא הרגיע אותי ובעצם בשלב הזה הרגשתי שאני יודע משהו, שאני שותף למשהו, ושבעצם יש לו עלי משהו. אמרתי לעצמי, אם אני הולך ומדווח, נגמרת לי הקריירה, והבנתי שאני גם אאבד את הקשר עם רונאל, הקירבה הזאת לאדם עם המון כוח והשפעה. החלטתי פשוט לשתוק ולהבליג".

"ת.ש.ן גונבת מהמדינה או להפך"

מלכה סיפר גם על הפניה של פישר לשי ברס, לשעבר מנכ"ל נתיבי ישראל (מעצ) . "לפני כן רונאל קצת התרחק, כאילו שידר מסר שהוא מאוד אוהב אותי והכל, אבל שירדה לו קצת ההתלהבות ממני. באיזשהו ערב כשישבנו אצלו במשרד היתה גם עדת המדינה, ורונאל התייעץ איתי על עניין של דלקים שלקוח שלו, ת.ש.ן (חברה לאומית האמונה על תשתיות נפט ואנרגיה; י"ג) - גונב מחברת החשמל או להפך, סולר בעשרות מיליוני שקלים - שאל מה אני חושב על זה, מה אפשר לעשות עם זה. פיטפטנו על העניין הזה - לא משהו אופרטיבי אלא כל מיני תיאוריות שעלו - להגיע אתם להסדר, פיצויים. רונאל אמר לי שהוא הולך לקבל את הכסף, כי זה שני גופים ממשלתיים. שוב - לא משהו קונקרטי, לי זה נשמע כמו סיפור דמיוני, אבל זרמתי".

בהמשך התגלגלה לדבריו השיחה לחברות ממשלתיות, ו"אז אני סיפרתי לו רכילות ששמעתי שמתנהלת ביקורת פנימית במעצ על המנכ"ל ברס. זה נודע לי לא מתוקף תפקידי כקצין משטרה, אלא כרכילות בלבד. אני מספר את זה לרונאל, וראיתי שברק בעיניים שלו נדלק, והוא אמר לי, מה קרה לך? אני מחר בבוקר מביא אותו אלי - הכוונה לברס. 'יש לו כסף?' הוא שואל אותי. אמרתי לו שמהסיפורים ששמעתי הוא אדם מושחת ויש לו כסף. הוא מחובר למלא קבלנים וכאלה - שוב, סיפורים של רכילות שאין להם שום קשר למידע משטרתי. רונאל אמר לי שהוא מביא את ברס עוד הלילה, ואני שאלתי למה - ורונאל אמר לי, אני מביא אותו".

מלכה, לדבריו, פחד מפישר. "ראיתי במי מדובר. זה אדם עם יכולת מאגית להקסים, מניפולציות, לספר לך שעכשיו חושך בחוץ ואתה תאמין. אחרי יום או יומיים דיברתי עם רונאל, אני לא זוכר אם במשרד או בבית, ואז הוא סיפר לי שברס היה, שרונאל שלח אותו להביא כסף, ושהוא סיפר לו איזשהו סיפור. עכשיו תבינו, כשישבנו ושתינו הרבה וויסקי, הוא דאג להשקות אותי יופי. לפני שהכרתי אותו לא נהגתי לשתות כאלה כמויות, אז הייתי הרבה פחות חד חושים. שאלתי אותו, מה הכוונה ששלחת אותו להביא כסף - ואז רונאל מספר לי את הסיפור הבא: 'אמרתי לו שיש חקירה עליו, שיש עליו האזנות, ושיסתובב כל הזמן אחורה ויראה איזה מאזדה. הכנסתי אותו לסרטים הוליוודיים'.

"הייתי בהלם מצד אחד, ומצד שני זה נורא הצחיק אותי. לא האמנתי בכלל שהוא עשה דבר כזה וגם הצליח. הוא אומר לי, אני שוכר מאזדות - שלחתי את עדת המדינה להזהיר אותו או שעדת המדינה תנהג באיזה מאזדה ואז שהוא יתקשר אליו ויגיד לו שיראה אם יש מאחוריו מאזדה ויכניס אותו לסרט. אמרו לו לא לדבר בטלפונים, רק לקבוע פגישה דרך המזכירה שלו או שעדת המדינה דיברה איתו בוויבר (אפליקציית תקשורת; י"ג), כי אי־אפשר להאזין לוויבר.

"הייתי בהלם מצד אחד, ומצד שני השתעשעתי מהרעיון - לא כי חס וחלילה שמחתי לאידו, אלא כי לא האמנתי שזה אמיתי, שזה מה שהאידיוט הזה עשה. יום או יומיים למחרת, עדת המדינה עידכנה אותי מה קורה, אני צוחק, ברס בלחץ, נראה לי שעדת המדינה אמרה לי שהיא הלכה לשחק טניס עם ברס כדי להתחבר אליו. אני הייתי בהלם שהסיפור הזה קורה".

קובי כחלוןצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker