בשלב הסיכומים: הפרקליטות ביטלה את אחד משני האישומים בתיק מנופים

מדובר באישום משני בתיק, שלפיו ג'קי בן זקן ואיתן אלדר פעלו לפרסום כתבות חיוביות על אודות מנופים על מנת להעלות את שער המניה כדי שתיכנס למדד ת״א 100

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אפרת נוימן

לאחר שקיבלה רמזים עבים מצד השופט , ואחרי חקירת עד בניו יורק, בארה"ב - המדינה הודיעה אתמול כי היא חוזרת בה מאחד משני האישומים ב פיננסים. ההודעה, שעליה חתומים התובעים עורכי הדין אמיר טבנקין ואלה בנישתי בלפר מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), הוגשה במקביל להגשת הסיכומים בתיק.

האישום שבוטל הוא הקשר שקשרו הנאשמים, ואיש שוק ההון , לכאורה במטרה להעלות את שער מניית מנופים - כדי שתוכל להיכנס למסחר במסגרת מדד תל אביב 100 - לפעול לפרסום כתבות חיוביות אודות חברת מנופים בעיתונות הכלכלית.

לפי החשדות, כפי שעלו מכתב האישום ובמהלך ניהול התיק, השניים שתלו אצל הכתב גולן חזני מעיתון "כלכליסט" ידיעה כוזבת - שכותרתה היתה "משפחת גרמזיאן רוצה להיות שותפה של בן זקן" - שנועדה להניע משקיעים לרכוש את מניית מנופים, ובכך להשפיע על שערה באחד מימי המסחר הרלוונטיים לקביעת שווייה.

צילום: אילן אסייג

בהודעת הפרקליטות, הפתלתלה משהו, צוין כי לדעת המדינה, הוכח מעל לכל ספק סביר שהמידע ששימש בסיס לכתבה נמסר לבן זקן ולאלדר, וכי הם היו המקור לכתבה. המדינה גם סבורה שהוכח מעל לכל ספק סביר כי המניע היה רצונם להניע משקיעים לרכוש את המניה, במסגרת מאמציהם לעמוד בתנאי הכניסה למדד. אך "לאחר גמר שמיעת הראיות ובחינה מחודשת של משקלן, המאשימה סבורה כי קיימת אפשרות לבסס ספק סביר בשאלת עוצמת ההטעיה הטמונה במצג שפורסם בכתבה".

אך מלכתחילה היה מדובר בטענה מאתגרת להוכחה, שהרי גם אם יוכח כי המיליארדר הקנדי היהודי, נאדר גרמזיאן, לא היה מעוניין באותה העת להשקיע במנופים ולא היו שיחות בינו לבן זקן - עדיין התביעה נדרשה להוכיח כי בן זקן ואלדר אחראים לפרסום ידיעה כוזבת, שנועדה להריץ את המניה. לאישום זה היו חורים, בין השאר בשל עדויות שהתקיימה פגישה בין בני משפחה אחרים של גרמזיאן ובן זקן, וכי לחזני היה ערוץ ישיר לגרמזיאן. במארס רוזן הביע אי-נוחות מהאישום השני, ומהקושי של התביעה בהוכחתו.

סניגוריו של בן זקן, עוה"ד נבות תל צור, ירון ליפשס וליה גוני, הגישו אתמול הודעה לבית המשפט - ובה הם מבקשים לזכות אותו מהעבירות שיוחסו לו באישום השני, למרות שחוק סדר הדין הפלילי קובע שאם תובע חוזר בו מהאישום אחרי ההקראה, בית המשפט מזכה מאותו אישום. בבקשה נכתב, בין השאר, כי "האישום השני נולד בחטא ומלכתחילה היה נטול שמץ תשתית ראייתית. עדי מפתח, ובראשם העיתונאי גולן חזני ומר רפאל גרמזיאן (אחיו של נאדר; א.נ.), לא נחקרו כלל וראיות מרכזיות נמסרו להגנה טיפין טיפין ובאיחור".

התביעה רצתה לזמן את גרמזיאן הקנדי לעדות בישראל, והוא היה צפוי להעיד בינואר, אך הודיע שאינו יכול להגיע. לאחר שהוחלט על שיחת ועידה בווידאו מהקונסוליה בניו יורק, סנגוריו של בן זקן הודיעו כי הם מעוניינים להיות נוכחים במקום, כדי לערוך חקירה נגדית. לשם האיזון נוספה גם נציגות התביעה. מלבד עלויות התביעה, בהקשר של העדות בניו יורק, המדינה מימנה גם את השהות והטיסה של עורך דין אחד של בן זקן.

ג'קי בן זקןצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker