השרה איילת שקד: "כופרת בחלוקה לפיה מי שמתנגדים לביהמ"ש העליון הם בני חושך"

שקד בכנס עורכי הדין באילת: "בשנים האחרונות קבלת החלטות המשילות אינה מסורה בידי העם ונבחריו"

יסמין גואטה
יסמין גואטה

שרת המשפטים, איילת שקד, הגיעה הבוקר (ב')  לכנס לשכת עורכי הדין באילת ונשאה את הנאום הראשון שלה בתפקידה כשרת המשפטים. שקד ניצה את הבמה כדי למתוח ביקורת על סמכויותיו של בית המשפט העליון: "נדמה כי בשנים האחרונות קבלת החלטות המשילות אינה מסורה בידי העם ונבחריו בכנסת אלא בידי מערכת המשפט". אמרה.

"המתנגדים לכך ואני ביניהם מוגדרים כבני חושך, ואילו התומכים בבית המשפט העליון מוגדרים כבני אור. אני כופרת בחלוקה הזו ובהגדרות האלה". הדגישה "אין זה סוד שאני מתכוונת לפעול לחיזוק ריבונותה של כנסת ישראל, כוחן של הרשות המחוקקת והרשות המבצעת נגזר מהציבור".

שקד גם פנתה במסר ואמרה "אני מצפה לשיח מכבד ומכובד. אני מצפה לשיח נטול עריצות מחשבתית ודעות קדומות. בימים הקרובים אתחיל בסבב של פגישות, אפגש גם עם נציגי הלשכה אבקש להכיר את עולם המשפט, את הדעות המגוונות ואת היתרונות והחסרונות הקיימים במערכת. רק אחר כך אגבש נוסחה לאיזון בין הרשויות.

בפתח דבריה אמרה שקד כי תיאלץ לעזוב את הכנס ולשוב לירושלים מיד מכיוון שצריכה להיות במליאה כבר בשעה 16:00: "אנחנו בקואליציה של 61 - אין קיזוזים". אמרה. "רק אתמול נכנסתי לתפקידי ואני חשה גאווה עצומה להתמנות לשרה האחראית על אחת המערכות החשובות שבנתה החברה הישראלית. מערכת המשפט היא אחד מסמליה הבולטים של הדמוקרטיה. בית המשפט העליון היה ועודנו גאווה לאומית על זכויות האדם. אפעל לשימור מעמדו של בית המשפט העליון, כששלטון החוק עמוד לנגד עיניי". שקד הבטיחה לפעול גם לבחינת סוגיית הגוף לביקורת על הפרקליטות "ראוי כי כל איש יהיה נתון לביקורת". הדגישה.

שרת המשפטים, איילת שקד, בכנס לשכת עורכי הדיןצילום: יוסי זמיר

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי פתח את הכנס עם דברי חיזוק ותמיכה לשקד: "לשכת עורכי הדין תתמוך בך בצורך להגן בין רשויות המדינה". אמר. ברזילי שמצוי בשנה האחרונה בסכסוך קשה עם נשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס בעקבות החזרת משוב השופטים, והוסיף: "אפשר להיות בעל דעה שונה ובכל זאת בעל מחויבות למערכת המשפט. אנשים כמו פרופ' דניאל פרידמן הם לא בדיוק אויבים. מערכת המשפט שלנו היא מופת וכולנו מחויבים לשמור עליה מכל משמר וגם אני כראש לשכה מחויב לפעול כדי לשמור עליה".

לפני כשנה הכריז ברזילי על החזרת משוב השופטים, דירוג שנתי שבו נותנים עורכי הדין ציונים לשופטים שבפניהם הם מופיעים. לפני כמה שנים הוא בוטל לאחר שגרם לקרע בין השופטים לעורכי הדין. גם הפעם גרם משוב השופטים לקרע קשה לאחר שגרוניס הכריז על חרם על לשכת עורכי הדין. חרם שממשיך עד היום, וגם בכנס אותו החרימו כלל השופטים שלא משתתפים בו. ברזילי התייחס למאבקו להחזיר את המשוב למרות התנגדות מצד ראשי מחוזות לשכת עורכי הדין: "התאכזבתי לראות מאוד כיצד אנשים שעמדו יחד איתי הפנו לי גב, כך לא מתנהגים נבחרי ציבור". אמר. "למרות התנגדות עזה הצלחנו לחדש את משוב השופטים ואני מאמין בכל ליבי שהמשוב שניתן על ידי עורכי הדין שיושבים באולמות המשפט יכול לתרום. המחויבות שלי היתה והיא תישאר לציבור לשכת עורכי הדין בישראל. הצלחנו להחזיר את תחושת הערך העצמי שנשחקה כל כך. אין אדם שהוא מעל המשוב כולל מערכת המשפט. העובדה ששופטים מסוימים אינם כאן נובעת ממאבק חסר פשרות לתת לעורכי הדין כוח ועוצמה".

בעוד כחודש צפויות להתקיים בחירות בלשכת עורכי הדין, הבחירות האלו מורגשות היטב גם בכנס. ברזילי צפוי להתמודד שוב על ראשות הלשכה מול יריבו, ראש ועד מחוז תל אביב והמרכז, עו"ד אפי נוה. באשר לתפקידה של לשכת עורכי הדין אמר ברזילי: "לשכת עורכי הדין אינה רק מועדון צרכנות או מועדון חברים למסיבות ואירועים". הוא הוסיף כי המבנה של הלשכה מאפשר לעסקנים לגבור על מקצוענות, זו גם הסיבה לדבריו שפעל לקדם את הרפורמה שנקבעה בדוח פרוקצ'ה. "בהיעדר רפורמה תקרוס לשכת עורכי הדין לעסקנות קטנה. הרפורמה תוציא אותנו מעסקנות לחזון. לא באתי לשקשק כוסות יין עם שופטים".

גם סגן יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד ברוך (בוקי) כצמן, התייחס לחרם השופטים: "רציתי לברך כאן שופטים, לצערי למעט שופטים בדימוס - השופטים לא כאן. הם יגיעו לכנס המחוזות בחודש הבא. החרם הזה אסור היה לו להיות מוטל ואני קורא מכאן לבטל אותו. החרם הזה, כמו חרם, הוא לא חוקי והוא בעייתי ורק מראה כלפי חוץ להראות שאנחנו מפולגים. צריך לשבת ולמצוא פתרון מוסכם, יש מה לעשות בהסכמה ובהידברות. אלו דרכים שיכולות להיות מקובלות על השופטים וגם על עורכי הדין. אני קורא ללכידות המערכת בכל דרך אפשרית".

כצמן ציין עוד כי התקופה הקרובה היא מאתגרת למערכת המשפט. "אני מאמין שהשרה החדשה תשכיל ללמוד את המערכת החדשה. אני סבור שדווקא מי שבא מן החוץ יכול לראות דברים שמי שבא בפנים לא יכול לראות. כשמדברים על ביהמ"ש העליון, ועל שינוי חקיקתי מסוים וכל מיני הצעות, יש נושא אחד חשוב מכולם שחייב טיפול מיידי – הסחבת בבית המשפט. עד שהצדק יוצא לאור זה נורא ואיום, זו לדעתי הבעיה הכי גדולה היום ואני אומר את זה כליטיגטור שמופיע בבתי המשפט כבר עשרים שנה. זו לא בעיה פוליטית ויהיה קל לטפל בה. אני בטוח שהמערכת מצפה להתערבות הזאת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker