בוטל פסק דין בהיעדר הגנה שניתן לבוסטון סיינטיפיק בשל שביתת הפרקליטים

עם זאת, השופט מגן אלטוביה, שנתן לפרקליטות שבעה ימים להגיש כתב הגנה, לא קיבל את טענתה כי שביתת הפרקליטים היא כוח עליון

אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי בתל אביב הפך היום החלטה קודמת שלו וביטל פסק דין שנתן בהעדר הגנה. מדובר בפסק הדין בתביעה שהגישה חברת הציוד הרפואי האמריקנית בוסטון סיינטיפיק נגד פקיד השומה למפעלים גדולים אשר ניתן לאחר שהמדינה לא הגישה כתב הגנה בשל שביתת הפרקליטים.

בוסטון ביקשה מבית המשפט להעניק לה פסק דין הצהרתי שיקבע כי בהתאם להערכת שווי שעשתה, התמורה עבור מניות שהעבירה ב-2005 לחברת מדינול של בני הזוג קובי ויהודית ריכטר במסגרת הסכם פשרה בינם, לא תעלה על 104 מיליון דולר. זאת בזמן שרשות המסים טענה לשווי כפול, כך שמדובר במחלוקת על מס של כ-200 מיליון שקל.

עם זאת, בעוד המדינה ביקשה הארכה עד ליומיים לאחר תום השביתה, אלטוביה קבע היום כי כתב ההגנה יוגש בתוך שבעה ימים. הוא אף חייב את המדינה בשכר טרחה בהיקף 38 אלף שקל.

אלטוביה קיבל את הבקשה לביטול פסק הדין שעליה חתומה פרקליטת מחוז תל אביב (אזרחי), ליאורה חביליו מהסיבה ש"התובענה מעלה סוגיות נכבדות, חלקן משפטיות עקרוניות אשר הכרעה בהן חורגת מדלת אמותיה. בנוסף, אין להתעלם מהשלכות התובענה על הקופה הציבורית אשר הנתבעת מופקדת על שמירתה לטובת כלל הציבור". אלטוביה הוסיף כי פסק דין בהעדר הגנה הוא במקרה זה מחיר לא מידתי, מבלי לקבוע מהם סיכויי התביעה. "רוצה לומר שאם תתקבל התובענה בסופו של יום, 'המחיר' לא יהא בשל הסכסוך האמור".

ההחלטה לא נעדרת ביקורת כלפי הפרקליטות אשר טענה באופן מוזר כי עיצומי הפרקליטים הם כוח עליון. אלטוביה קבע כי הוא לא מקבל עמדה זו. "כוח עליון אינו גורם שביסודו מצויה יכולת בחירה. כמו כן אין בידי לקבל את טענת הנתבעת כי מעצם היות כתב ההגנה מוכן במשרדי הפרקליטות קמה לה איזו שהיא זכות. בכל הכבוד טענה זו גובלת באבסורד. היעלה על הדעת כי מתדיין יאחז בטענה שכזו כל עוד לא הוגש כתב בית דין כדת וכדין? קל וחומר כשמדובר ברשות ציבורית מרשויות המדינה".

הרקע לשביתת הפרקליטים הוא המשבר במשרד המשפטים בעקבות הקמת נציבות הביקורת על הפרקליטות, בראשות השופטת בדימוס הילה גרסטל. במוקד המשבר נמצאות הסמכויות שניתנו לנציבות לבדוק תלונות פרטניות נגד פרקליטים. זהו אינו פסק הדין היחיד בהיעדר הגנה שניתן בעקבות השביתה. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker