פרשת רונאל פישר

פרקליט המדינה על הגשת כתב האישום נגד רות דוד: טלטלה גדולה וקשה לעיכול

שי ניצן הדגיש כי כתב האישום מייחס לרות דוד עבירות שבוצעו כמה שנים לאחר שפרשה מתפקידה כפרקליטת מחוז תל אביב; "לא ניתן ללמוד מכך דבר על יושרה של הפרקליטות"

יסמין גואטה
יסמין גואטה

ימים ספורים לאחר הגשת כתב האישום בפרשת רונאל פישר נגד רות דוד, לשעבר פרקליטת מחוז תל אביב, ממהר פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, להגן על שמם הטוב של הפרקליטים: "לצערי, בימים האחרונים שמעתי דברים חסרי אחריות שמדביקים את הכתם לכלל הפרקליטים. זה גורם לנזק עצום לאמון הציבור בפרקליטות. אני קורא לאותם גורמים - תרפו מהשמצות חסרות יסוד אלו". ניצן אמר את הדברים במושב המקדים של כנס לשכת עורכי הדין באילת, והוסיף כי "כמי שעובד בפרקליטות שנים ארוכות ומכיר את הפרקליטים היטב, הפרקליטים הם עובדים מסורים וישרים, שאינם חוסכים כל מאמץ לטובת האינטרס הציבורי. לא ניתן ללמוד מהגשת כתב האישום דבר וחצי דבר על יושרם והגינותם של הפרקליטים, ואני מקווה מאוד שלא יימצא מי שסבור כי זוהי הזדמנות לנגח את הפרקליטות ואת הפרקליטים". 

ניצן התייחס גם לתחושות בפרקליטות בעקבות הגשת כתב האישום: "ביום שבו נודע שרות דוד נעצרה, חשנו כולנו טלטלה גדולה. ההחלטה להגיש נגדה כתב אישום מהווה ללא ספק שלב נוסף וקשה לעיכול בפרשה זו". עם זאת, ניצן הדגיש כי כתב האישום מייחס לרות דוד עבירות שבוצעו כמה שנים לאחר שפרשה מתפקידה, ואין להן שום קשר לתפקידה כפרקליטת מחוז.

פרקליט המדינה, שי ניצןצילום: מוטי מילרוד

לדוד מיוחסות עבירות של קבלת נכסים שהושגו בפשע ושיבוש מהלכי משפט. ניצן הדגיש כי על פי כתב האישום, העבירות בכתב האישום בוצעו כמה שנים לאחר שסיימה את כהונתה בפרקליטות. הוא הסביר כי השאלה שנבחנה בעניינה של דוד היתה אם יש "סיכוי סביר להרשעה". לדבריו, "העובדה שרות דוד שימשה כפרקליטת מחוז לשעבר לא שינתה דבר בבחינה זו. משהגענו למסקנה כי יש סיכוי סביר להרשעה, החלטנו להגיש את כתב האישום". ניצן הוסיף כי עקב רגישות העניין - ובהתחשב בתפקידה של רות דוד בעבר - הועברו ההחלטות המהותיות בעניינה, כולל ההחלטה להגיש כתב אישום, גם לאישורו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

ביום חמישי האחרון הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום חמור נגד רפ"ק ערן מלכה, עו"ד רונאל פישר, עו"ד דוד, ואחרים. ניצן התייחס לכתב האישום הזה וציין כי הוא הוגש בעקבות חקירה מאומצת של מח"ש שהחלה לפני זמן רב, הניבה פירות מסוימים, חודשה לאחרונה והניבה עתה כתב אישום רחב היקף.  "על-פי כתב האישום, חלק קצין המשטרה ערן מלכה פרטים רגישים מתוך מידע מסווג מחקירות משטרה שהחזיק בנאמנות מכוח תפקידו, עם עו"ד רונאל פישר אשר הפך להיות לו לשותף סוד, וזאת לצורך בצע כסף. עוד מואשם מלכה בכך שלא בחל בשיבוש חקירות סמויות רגישות להן היה שותף ובמכירת מידע מתוכן תמורת בצע כסף, תוך פגיעה קשה בערכי המשטרה. לנאשמים פישר ומלכה מיוחסות עבירות חמורות של מרמה והפרת אמונים, לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט ועוד". אמר. לדבריו, לאחרונה התקבלו אצל גורמים שונים פניות המעלות טענות להתנהגות פסולה של עוה"ד דוד בעת כהונתה כפרקליטת מחוז ת"א, בין השנים 2002-2010. בעקבות זאת הוחלט כי תתקיים  בדיקה ראשונית לגבי הטענות הללו, כדי שניתן יהיה לגבש החלטה באשר להמשך הטיפול בנושא. "בדיקה זו הינה חיונית בעיני ועל כן הוחלט לבצעה". הדגיש.

רות דוד בבית המשפט בירושלים, לפני שבוע. צילום: אמיל סלמן

ניצן התייחס גם לטקס הכניסה לתפקיד של איילת שקד, שרת המשפטים הטרייה, שהתקיים היום (א') בירושלים. הוא אמר כי עם פרסום הידיעה על מינויה של שקד לתפקיד, נכתב באחד מעיתוני השבת כי הדגלים ברחוב צלאח א-דין (שבו נמצא משרד המשפטים בירושלים, י"ג) ירדו לחצי התורן. לדברי ניצן, "מדובר בהכפשה גסה שאותה יכול לכתוב רק אדם שאינו מבין את תפקידו של משרד המשפטים. אנחנו מקבלים בברכה כל שר שמתמנה למשרד המשפטים. הגעתו של שר חדש היא הזדמנות להעפיל לגבהים חדשים", אמר ניצן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker