בניגוד לחוק: 4 מכל 10 רשויות לא שיבצו ממונה על חופש המידע

חוק חופש המידע מעגן את זכותו של כל אזרח ותושב לקבל מידע שנמצא בידי רשות ציבורית. השיעור הגבוה ביותר (52%) של רשויות שלא דיווחו על פרטי הממונה - בקרב התאחדויות הספורט

אפרת נוימן

היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים הודיעה היום כי ב-455 מתוך כ-1,070 רשויות (42%) עדיין לא שובץ ממונה על העמדת מידע לציבור. לפי החוק, כל רשות נדרשת למנות עובד מטעמה, שיהיה אחראי על העמדת מידע לציבור ובין היתר יטפל בבקשות חופש המידע המגיעות לרשות, יהיה אחראי לפרסום דין וחשבון שנתי ויפעל לפרסום הנחיות מנהליות.

מהיחידה נמסר כי למרות מאמציה, אותן 455 רשויות טרם מסרו את פרטי הממונה מטעמן. בצד החיובי, אמרו מנגד, כי אפשר לומר שהשנה נוספו כ-280 רשויות חדשות שמינו והעבירו את פרטי הממונה ליחידה כמתבקש.

חוק חופש המידע לא מצליח למלא את ייעודוצילום: איור : אילה טל

מחוברת הרשויות הציבוריות ל-2015 עלה כי בין הרשויות שלא הודיעו על שיבוץ ממונה, ניתן למצוא את המועצה הישראלית לצרכנות, המכללה האקדמית ספיר, המכללה האקדמית תל חי, מכללת לוינסקי לחינוך, העמותה למען הקשיש, העמותה לתיירות תל אביב־יפו, מועצות דתיות רבות ובהן של זכרון יעקב, חולון, טבריה, יבנה, יהוד, יקנעם, רמת גן, רחובות, רעננה, נוה מונוסון, נהריה וסביון; מוזיאון תל אביב לאומנויות, מוזיאון ישראל, תאגידי המים ברוב הערים, קרן קיסריה ורפאל.ד עולה כי השיעור הגבוה ביותר (52%) של רשויות שלא דיווחו על פרטי הממונה נמצא בקרב התאחדויות הספורט, שעליהן הוחל החוק בתחילת 2014; בקרב המוסדות להשכלה גבוהה נעדרים ממונים מ–35% מהרשויות, ואילו בחברות עירוניות עדיין חסרים נתונים על אודות 36% מהרשויות.

רבקי דב"ש, ראשת היחידה הממשלתית לחופש המידע, אמרה כי "רשימת הממונים התעבתה, אך עדיין נבצרים ממנה פרטי ממונים ברשויות ציבוריות חשובות, שבהן יש מידע בעל אינטרס ציבורי. הממונים מהווים את איש הקשר של הציבור עם הרשות, וללא פרטי התקשרות עימם, הציבור לא יכול למצות את זכויותיו מתוקף חוק חופש המידע בפועל".

חוק חופש המידע מעגן את זכותו של כל אזרח ותושב לקבל מידע המצוי בידי רשות ציבורית. היחידה הממשלתית לחופש המידע הוקמה בפועל ביוני 2012 מכוח החלטת ממשלה - על מנת להגביר את יישומו של חוק חופש המידע בפרט ואת השקיפות השלטונית בכלל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker