פרשת רונאל פישר |

"השמן בלחץץץץ": על מי דיברו בוואטסאפ עדת המדינה וקצין המשטרה מלכה?

כתב האישום שהוגש היום (ה') חשף התכתבויות בווטסאפ בין עדת המדינה בפרשת רונאל פישר לבין קצין המשטרה החשוד ערן מלכה, המגלות שלב אחר שלב איך עבדה השיטה

יסמין גואטה
יסמין גואטה

אחת הפרשות המתוארות בכתב האישום שהוגש נגד עו"ד רונאל פישר, קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה ופרקליטת מחוז ת"א לשעבר עו"ד רות דוד נוגעת לחקירה הסמויה שניהלה יחידת להב 433 של המשטרה נגד אלון חסן שהוביל לחשיפת הפרשה.

מלכה הדליף לפישר את דבר החקירה שמתנהלת נגד חסן וסיפר לו כי הוא אמור לקבל את החקירה לאחריותו. בהמשך הדליף לפישר כי שתי פרשיות המכונות "פרשת מישוק" ו-"פרשת הבוררות" -  לגביהן אמור חסן להיחקר במשטרה במסגרת החקירה - צפויות להיגנז מבלי שחסן יועמד לדין בעניינן, וזאת בהתאם להמלצתו בפני גורמי הפרקליטות המוסמכים, בין היתר על יסוד מעמדו כראש צוות החקירה.

בעקבות ההדלפה הזו, זימן פישר את חסן לפגישה במשרדו והשניים שוחחו אודות החקירה. במהלך הפגישה הזו הציע פישר לחסן כי הוא ישלם לו סכום כסף, מבלי שנקב בסכום והבהיר כי בתמורה הוא ידאג שהחקירה אודותיו לא תבשיל. וכלשונו: "הגענו למאני-טיים, אפשר לגמור את הסיפור הזה ואם אתה משלם כסף, אני הורג את הסיפור הזה, ואם אתה מחליט שלא, אז נתמודד לבד". עוד הוסיף פישר כי הוא ידאג להעברת הכסף לגורמים המעורבים בחקירה, ואלו 'יהרגו את הפרשה'".

ב-26 במאי שנה שעברה, כתב מלכה לעדת המדינה הודעת ווטסאפ: "מחר כבר חסן יגנוב את ההצגה", והדליף לה ולפישר אגב כך כי למחרת היום צפוי מעבר מהחקירה הסמויה לחקירה גלויה בעניינו של חסן. בעקבות המידע הזה יצר פישר קשר עם חסן באותו ערב, וזאת במטרה להזהירו מפני מעצרו הצפוי ותיאם להיפגש עמו. אולם בסופו של דבר פישר התחרט בגלל שמלכה הזהיר אותו בדבר קיום האזנת סתר על קו הטלפון של חסן. ביום המחרת חסן אכן נעצר ומלכה המשיך לעדכן את פישר בהתפתחויות. לאחר שחרורו של חסן הוא נפגש עם פישר במשרדו ופישר אמר לו כי אם היה נעתר להצעתו ושומע בעצתו, אזי היה מעצרו נמנע. במעמד האמור, אמר פישר לחסן כי עתיד להיות מוגש נגדו כתב אישום וביקש את הסכמתו "לפנות ולנסות למזער נזקים". חסן אישר חסן לפישר לפעול במטרה להביא  למימוש ההצעה.

ב-15 ביוני נערכה במשרדו של פישר פגישה נוספת בה הציע פישר לחסן להעביר לו 150 אלף דולר ובתמורה הוא ידאג לכך ששתי פרשיות "פרשת מישוק" ו-"פרשת הבוררות" -  לגביהן אמור חסן להיחקר במשטרה במסגרת החקירה - ייגנזו מבלי שחסן יועמד לדין בעניינן. עוד הוא הבטיח לו כי ידאג גם לכך שיקבל הטבות במסגרת הפרשיות המכונות "דנה" ו-"קליר", בגינן עתיד להיות מוגש כתב אישום נגדו חסן.

"ההתחייבות היא שהפרשות של הבוררות ומישוק, הם יכולים לחקור אותן, אבל לא יהיה בהם כתב אישום. לא יהיה להם כלום. הם יומתו". אמר לו. פישר הזהיר את חסן שלא ידבר עם איש על ההצעה: "תקשיב, תקשיב, אני מדבר איתם... לא, אני לא מפחד בקטע של הסתבכות... הם אתה ואני זה אותו דבר, כולנו אוכלים חרא אם אחד נהיה מטומטם. כולם הולכים לבית הסוהר ולהרבה שנים". וכן: "אתה לא שם את החיים שלי, את החיים של הילדים שלי חוץ ממך".

באותו לילה בשעה 23:40 במפגש לילי באיזור הסינמה סיטי בראשון לציון, גולל חסן בפני חוקרי צוות חשיפה של המחלקה לחקירות שוטרים את דבר ההצעה שקיבל ואת השתלשלות העניינים והוסיף כי הוא אמור להפגש עם פישר ולמסור לו את סכום הכסף. לאחר דין ודברים בינו לבין הגורמים המוסמכים במח"ש, הוא תודרך על ידי אנשי המחלקה להמשיך ולהתנהל מול פישר בענין זה, על מנת לאפשר למח"ש לאסוף ראיות בפעילות חקירתית סמויה ולהביא לחקר האמת בפרשה זו.

מספר ימים לאחר מכן נחקר חסן פעמיים ביאל"כ ביחידת להב, ובאחת מחקירות אלו נחקר באזהרה בגין "פרשת מישוק". ביום זה, בשעה 15:03 הדליף מלכה לפישר על דבר המתרחש בחקירה באמצעות הודעת ווטסאפ, בכותבו: "לגבי השמן עשינו לו שתי חקירות". בהמשך, בשעה 15:14 שלח מלכה לפישר הודעת ווטסאפ: "לטעמי תזמין אותו כבר הלילה... יביא חבילה". בהמשך, בשעה 16:17, כתב מלכה אף לעדת המדינה הודעת וואטסאפ: "השמן בלחץץץץ".

בהמשך קיים פישר מספר פגישות נוספות עם חסן בהן הבטיח לו כי יכול לממש את הבטחותיו והזהיר אותו שלא ידבר על כך עם איש. ב-1 ביולי בשעה 10:29, ביקש מלכה מעדת המדינה באמצעות הודעת ווטסאפ שתודיע לו אם "השמן" בא. בשעה 18:56, ברר שוב מלכה עם עדת המדינה באמצעות הודעת ווטסאפ: "הגיע השמן?". עדת המדינה השיבה: "לא הוא בא מחר ובאותה שיחה הוא אמר לי אני חייייבבב!! לבוא ביום חמישי".

מלכה המשיך להקשות: "אם הוא בא מחר אז למה גם ביום חמישי?". עדת המדינה השיבה כלשונה: "מחר לעניין הבת שלו הוא עףףףף" (זאת על רקע העובדה שמלכה הדליף לעדת המדינה ולפישר את הכוונה לזמן לחקירה את בתו של חסן) ובהודעה נוספת מיד לאחר מכן כתבה לו: "ביום חמישי לסגור פינה", כשהיא מתכוונת לתשלום הכספים על ידי חסן לפישר. לאישור הבנת דבריה, שאלה ע': "יש?" ומלכה אישר: "יש".

ב-2 ביולי, קבעו פישר וחסן להיפגש ביום המחרת לשם העברת הכסף. מלכה שידע על תכנון הפגישה האמורה, המליץ לעדת המדינה כי הפגישה לא תתקיים בבית קפה ולא במקום עם מצלמות, על מנת לשבש כל אפשרות של התחקות אחר מהלך הדברים. ביום המחרת, זמן קצר ביותר קודם למפגש, נמסר לחסן מאת אנשי המחלקה לחקירות שוטרים  תיק שהכיל בין היתר, שטרות על סך של מאה אלף שקל ונחזה להכיל 150 אלף דולר לשם העברתו לפישר.

כך, באותו יום חמישי, בשעה 11:50 נפגשו פישר וחסן בבית קפה גרג במתחם הסטאר סנטר באשדוד. במהלך הפגישה העביר חסן לידיו של פישר את התיק. פישר קיבל לידיו את התיק, לא לפני שווידא עם חסן כי הסכום נמנה על ידו במדויק בטרם מסירתו. עם סיום הפגישה עזב פישר את בית הקפה כשברשותו התיק, ובסמוך לאחר מכן נלכד ונעצר על ידי חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים.

"יש למצוא בעיה בלב ולאשפז כי ברביעי בבוקר הוא מקבל דפיקות בדלת"

פרשה נוספת נוגעת ליאיר ביטון, בעל השליטה בחברה הציבורית ב.יאיר. במהלך 2012  התנהלה ביחב"ל חקירה סמויה בעניין הקשר בין יצחק אברג'יל וגורמים מטעמו לבין חברת ב. יאיר ובעל השליטה בה, ביטון. במסגרת החקירה הזו, במהלך שנת 2013, נאספו ראיות המגבשות חשד לכאורה למעורבות פלילית של ביטון עם אברג'יל ואנשיו. באותה תקופה שימש פישר כעורך דינו של ביטון וגם היה מצוי אתו בקשרי חברות.

מלכה שימש כגורם מקצועי מייעץ בפרשיה ונחשף לכל חומרי החקירה שנאספו במסגרת החקירה הסמויה. על פי כתב האישום, באחד הימים בשנת 2013 פנה פישר למלכה וביקש ממנו לסייע לו לעזור לביטון, והוא הדגיש כי ביטון הוא חבר שלו. מלכה נעתר לבקשה וכך הגיע למשרדו של פישר ומסר לו ולעדת המדינה, עובדת משרדו חומרים מתוך החקירה הסמויה של ביטון.

מלכה לקח דפים שמכילים, בין היתר, שאלות המתוכננות להרכיב את חקירתו העתידית של ביטון, אשר היו אמורות להיות מוטחות בפניו של ביטון בשלב החקירה הגלויה, לאחר שהחקירה סמויה תהפוך לגלויה ולאחר מעצרו העתידי. מלכה מסר את החומרים האלו לפישר והשניים ניתחו את המשמעות המשפטית שלהם.

לאחר שמלכה עזב את המשרד, הגיע ביטון ופישר שוחח עמו על החומרים המסווגים שהובאו בעניינו, כאשר פישר מנחה את ביטון בעניין זה. לאחר מכן, בשעה שהחקירה היתה עדיין בשלב הסמוי, נפגשו פישר ורות דוד במשרד, והתכוננו לקראת תדרוכו של ביטון לקראת חקירתו העתידית, תוך שהם דנים בחומרים המסווגים הנוגעים לעניינו, שהועברו להם ממלכה וכשהם מודעים לכך שמדובר בחומר מסווג שהושג שלא כדין. במעמד זה, ערכו פישר ודוד מיון של החומרים המסווגים הנוגעים לביטון, ששהה אותה העת בחו"ל. במח"ש טוענים כי הם עשו זאת על מנת לברור את החומרים שבכוונתם לקחת עימם לחו"ל לשם תדרוכו של ביטון לחקירתו.

ב-27 במארס 2014 טסו פישר ודוד לבודפשט, שם שהה ביטון אותה עת. דוד נשאה באמתחתה מעטפה המכילה את החומרים המסווגים הנוגעים לביטון אותה היא נתבקשה לשאת על-ידי פישר ועדת המדינה, בשל היותה "בלדר בטוח".

במהלך שהותם בבודפשט, פעלו פישר ודוד להכנת ביטון לקראת חקירתו הצפויה, ובמסגרת זו אף נחשף בפניו מידע מסווג הנוגע לעניינו. עוד במהלך שהות זו, התקשר פישר למלכה, באמצעות אפליקציית "ווייבר" (לטענת מח"ש הם בחרו בה מאחר שסברו כי היא אינה ניתנת לניטור ולהאזנה), וביקש ממנו הבהרות בנוגע לחומרים ומלכה מסר לו הבהרות. לאחר שובם לארץ, מסרו פישר ודוד את המעטפה לעדת המדינה והיא החביאה אותה בחצר ביתה.

ב-30 באפריל 2014 בשעה 22:00 בלילה, תדרכו שוב נאשמים פישר ודוד את ביטון לקראת חקירתו הפעם במשרד שלהם. בשלב מסוים, הורה פישר לעדת המדינה להגיע למשרד עם המעטפה והם המשיכו לתדרך את ביטון לקראת החקירה עד לשעה 04:00 לפנות בוקר.

המשטרה קבעה את מועד המעצר של ביטון לשבוע לאחר מכן - ליום רביעי 7 במאי 2014. במועד הזה החקירה היתה אמורה להפוך מסמויה לגלויה. ב-4 במאי כתב מלכה הודעת ווטסאפ לעדת המדינה: "יש למצוא בעיה בלב ולאשפז כי ברביעי בבוקר הוא מקבל דפיקות בדלת". ואכן, בתאריך 7.5.14, התאשפז ביטון בבית החולים "הדסה עין כרם".

נוכח הסיכול הזה של המעצר, הוחלט ביאחב"ל לדחות את מועד "המעצר ל-19 במאי, כאשר בשלב זה תוכננו שני גלי מעצרים: האחד ב-19 במאי, והשני יום לאחר מכן. אולם גם הפעם ב-8 במאי שלח מלכה לפישר הודעת "וואטסאפ" ובה כתב: "המבצע נדחה ל-20". על מנת להיערך למעצר המתוכנן מחדש, הלין פישר את ביטון בליל ה-19.5.14 בביתו. באותו מועד, מסר פישר למלכה כי היאחב"ל הגיעו לפתח ביתו ושאל לעצתו. בתגובה יעץ לו מלכה להיכנס ל"חליפת עורך הדין" ו"להילחם" לטובת ביטון על הצד הטוב ביותר. במעמד הזה, נותר ביטון בביתו של פישר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker