כתב האישום בפרשת פישר חושף: כך התנהל הסחר בסודות הרגישים ביותר של המשטרה

כתב האישום, שהוגש גם נגד קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה ופרקליטת מחוז ת"א לשעבר עו"ד רות דוד כולל 12 אישומים, ובהם לקיחת ומתן שוחד והלבנת הון

יסמין גואטה
יסמין גואטה

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה לפני זמן קצר לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד עו"ד רונאל פישר, קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה ופרקליטת מחוז ת"א לשעבר עו"ד רות דוד. כתב האישום הוגש לאחר אישורו של פרקליט המדינה, שי ניצן, ונכללים בו גם מעורבים נוספים בפרשה, ביניהם: יאיר ביטון מנכ"ל חברת ב.יאיר, שי ברס לשעבר מנכ"ל נתיבי ישראל והאחים יוסף ואביב נחמיאס.

כתב האישום כולל 12 אישומים שונים. לפישר ולמלכה מיוחסות, בין היתר, עבירות של לקיחת ומתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט - כל אחד לפי חלקו. במקביל, ביקשה המחלקה לחקירות שוטרים לעצור את פישר ומלכה עד תום ההליכים המשפטיים שמתנהלים נגדם.

עו"ד רונאל פישר בבית המשפט המחוזי בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

עו"ד רות דוד נאשמת בעבירה של שיבוש מהלכי משפט בנוגע לשתי פרשיות וכן בעבירה של קבלת נכסים שהושגו בפשע. האישום בעניינה אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שעוקב מקרוב אחר הטיפול בפרשה ובספיחיה. 

כמו כן, היום התקיימה בלשכתו של פרקליט המדינה פגישת התייעצות עם ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה ועם הנהלת מח"ש בהתאם להנחייתו של וינשטיין. בפגישה זו נידונה השאלה אם יש מקום לפתיחת בדיקה פלילית לגבי טענות הנוגעות להתנהגות פסולה של דוד בעת כהונתה כפרקליטת מחוז ת"א בין השנים 2010-2002. ישיבה זו התקיימה בעקבות פניות שהתקבלו אצל גורמים שונים בנושא זה. בתום הישיבה הוחלט כי המשטרה תקיים בדיקה ראשונית של הפניות, כדי שניתן יהיה לגבש החלטה באשר להמשך הטיפול בנושא.

כתב האישום מתאר כיצד רפ"ק מלכה - ששימש בתקופה הרלוונטית כקצין חקירות מנוסה ועורך דין בהשכלתו - אצר מתוקף תפקידו סודות כמוסים של יחידות החקירה הרגישות ביותר ביחידת להב 433 ויחידות חקירה נוספות, בין אם בחקירות שאותן ניהל בעצמו ובין באלה שעליהן למד מעמיתיו.

המחלקה לחקירות שוטרים ציינה כי במהלך שירותו ארוך השנים נחשף מלכה, בין היתר, למידע מודיעיני רגיש ביותר, שחשיפתו עלולה לפגוע באינטרסים ציבוריים מן המעלה העליונה. לפי האישום, לאורך תקופה ארוכה חלק מלכה פרטים רגישים מתוך המידע האמור שהחזיק בנאמנות מכוח תפקידו עם פישר, שהפך להיות לו לשותף סוד לצורך קידום ענייניהם הכלכליים המשותפים. על פי כתב האישום, מלכה לא בחל בשיבוש חקירות סמויות רגישות שלהן היה שותף ובמכירת מידע מתוכן תמורת בצע כסף, תוך פגיעה קשה בערכי המשטרה.

לשם העברת החומרים יצר מלכה כתובת אימייל שכונתה "אלפוניו-7", ושדרכה נהג לשלוח למחשבו של פישר את החומרים, כאשר בד בבד עם המשלוח הורה מלכה לעדת המדינה באמצעות הודעת "ווטסאפ": "כנסי ל-7".  עדת המדינה היתה מדפיסה את החומרים מתיבת האלפוניו 7 ומעבירה אותם לידיו של פישר, או מניחה אותם עבורו במגירה ייעודית לכך במשרדו.

פישר מתואר בכתב האישום כאדם מרושת היטב בקהלים שונים. על פי הנטען, הוא ניצל את מעמדו הציבורי וקשריו הענפים וכישוריו כדי לסחור במידע, תוך שהוא אינו בוחל במעשי שיבוש חקירה חוזרים ונשנים של חקירות סמויות ורגישות ביותר, אגב עריכת מניפולציות מתוחכמות ומצגים, המערבים אמת ובדיה, אל מול גורמים שונים - הכל מתוך תאוות בצע חסרת מעצורים של השניים, שחברו להם יחד.

במח"ש טענו כי לאחר שמעלליהם החלו להיחשף ונפתחה נגדם חקירת מח"ש, השניים פעלו באופן נמרץ לשבש אף את חקירתם שלהם במח"ש, ואף הצליחו בשלב המוקדם של החקירה באופן חלקי - אך אפקטיבי - לעשות כן, עד כדי כך שלאורך מספר חודשים, נקלעה החקירה למבוי סתום, שנפרץ בסופו של דבר עם הצלחת גורמי החקירה לבצע חדירה למכשירים הניידים של ערן מלכה ושל עדת המדינה.

התיק מנוהל ע"י עו"ד קרן אלטמן ועו"ד ליאורה נהון מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה.

פישר: "אני יושב 33 יום, מי ישב כך אייכמן, מר רוצים ממני?"

במהלך הדיון היום בבית המשפט המחוזי ביקש פישר לשאת דברים בפני השופט כרמי מוסק: "אני הופעתי מול כבודו אז אנחנו מכירים מצורה אחרת, אני מאוד מעריך את כבודו ואת שיקול הדעת שלו". אמר לשופט שדן בבקשה. "רוצה לומר שהמעמד הזה שלי יש בו רק חובות אין בו שום זכות, אבל אולי בכל זאת רוצה לרשום לעצמי זכות אחת יחידה, את הזכות לומר לאדוני את מה שלא יכולתי לומר כשישבתי עם הגלימות השחורות. מה שהמדינה עושה לי זה רצח. זה לא יכול להיות. לא מתנהגים ככה לשום בן אדם. אף אחד לא ראוי שיתנהגו אליו ככה. לא חשוב מה עשיתי, בוודאי שלא רצחתי איש, אנסתי, מה עשיתי? עשיתי עבירות כלכליות, עשיתי עבירות שאין בהם קורבן שאפשר לאחוז בו. יש קורבן רעייתי והילדים שלי".

פישר טען שלמעצר עד תום ההליכים "יש רק צידוק אחד, שרצחתי את האישה והילדים שלי, לא כל הסיפורים האחרים פה. מידעים, אין לי מידעים, זה סתם סיפורים, זה צורך להגזים, זה עוד כותרת בעיתון, זה לשיחות התדרוך של מח"ש עם העיתונאים. די עם זה. כמה ליטר דם אני צריך לירוק, 33 יום. כבודו יודע אף כי תודה לאל לא נוסה בכך, כבודו יודע שמעצר של אדם איננו כמו מאסר. הוא הרבה יותר חמור מבחינת תנאיו, ואין לי מילה רעה על השב"ס הפוך, הם עושים את עבודתם. אני יושב 33 יום, מי ישב כך אייכמן, מר רוצים ממני?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker