אושרה פשרה בתביעה הייצוגית והנגזרת נגד המדינה ותאגיד דקסיה: ישלמו 40 מיליון שקל

הטענה הייתה כי בעת הפרטת החברה ב-2001 לא ניתנה הצעת רכש מיוחדת לכל בעלי המניות בחברה ■ שני המבקשים יקבלו יחד 1.2 מיליון שקל ומשרד ארדינסט בן נתן יקבל 7 מיליון

אפרת נוימן

בקשה לתביעה ייצוגית שהגישו עוד ב-2002 שני בעלי מניות בבנק אוצר השלטון המקומי, נגד מדינת ישראל ותאגיד דקסיה, בעל השליטה בבנק, הגיעה לסיומה היום בהסכם פשרה שאושר על ידי השופטת אסתר שטמר מבית המשפט המחוזי מרכז-לוד.

התובעים, אדיר שפירא ובצלאל בן-ציון באמצעות עוה״ד גיורא ארדינסט, רן שפרינצק, ערן וינר ואריק ברנאייזן ממשרד עוה״ד ארדינסט בן נתן ושות׳, טענו כי דקסיה רכשה שלא כדין את השליטה בבנק השלטון המקומי. לטענת התובעים, דקסיה לא פירסמה הצעת רכש מיוחדת כפי שמתחייב על פי חוק החברות (פנייה לכל בעלי המניות), אלא פעלה על פי "נוהל מכירה" שפירסמו המוכרים (המדינה) - העומד בסתירה עם חוק החברות.

תביעה זו אוחדה עם בקשה לתביעה נגזרת שהוגשה נגד הבנק ב-2010 על ידי אותם מבקשים ואותם עורכי דין נגד דקסיה וחברי הדירקטוריון של דקסיה ישראל. שתי התביעות עסקו באופן ההפרטה של חברת אוצר השלטון המקומי שהסתיימה בתחילת 2001 ברכישת מניות בסכום של 71 מיליון שקל כך שדקסיה הפכה בעלת יותר מ-50% מזכויות ההצבעה בחברה.

צילום: סי די בנק

במסגרת הסכם הפשרה הוסכם כי חברי הקבוצה יקבלו הטבה בסכום של 86 שקל לכל 1 שקל ערך נקוב מניות רגילות א' ו-95 שקל לכל 1 ערך נקוב מניות רגילות כך שסכום ההטבה הכולל עומד על 30 מיליון שקל. בנוסף, תשלם דקסיה לדקסיה ישראל 10 מיליון שקל לסילוק התביעה הנגזרת. מחצית מהסכום ישולם על ידי המדינה, אשר הפריטה את דקסיה ישראל, והמחצית השנייה על ידי דקסיה העולמית.

הקבוצה שעליה יחול ההסדר כוללת את כל מי שהחזיק במניות דקסיה ישראל בבורסה לניירות ערך או שהיה רשום במרשם בעלי המניות של דקסיה ביום ה-5 בפברואר 2001, למעט בעלי המניות הלא זכאים (דקסיה, מדינת ישראל, חברה להשקעות של בנק לאומי, בנק הפועלים, בנק דיסקונט, מרכז השלטון המקומי, Condo Overseas ואברהם רואימי).

כל אחד משני המבקשים יקבל גמול של 600 אלף שקל (ישולם על ידי דקסיה ישראל) ועורכי הדין יקבלו 7 מיליון שקל (מתוך שכר טרחת עורכי הדין, המדינה תשלם 1.7 מיליון שקל, ודקסיה ישראל את היתרה).

את הבוררות, שהניבה את הפשרה, ניהלו שופטת העליון בדימוס טובה שטרסברג-כהן ופרופ׳ שרון חנס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker