תביעה נגזרת נגד בנק הפועלים: "מה יש לציון קינן להסתיר?"

על פי הבקשה, נוחי דנקנר העניק הלוואות ומימן את יו"ר הבנק, דני דנקנר, והכל באותם המועדים שבהם אושרו הלוואות בשיעור של מאות מיליוני שקלים ללא ביטחונות לטומהוק

יסמין גואטה
יסמין גואטה

בשבוע שעבר קבע בית המשפט העליון כי בנק הפועלים לא יחויב לחשוף מסמכי ההלוואה בסך 150 מיליון שקל שנתן לחברת טומהוק של נוחי דנקנר, זאת בניגוד לבקשתו של המפיק שי נשר, בעל מניות בבנק. למרות זאת וללא המסמכים האלה, הגיש היום (ד') נשר למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לאישור תביעה נגזרת נגד הבנק.

על פי הבקשה, דנקנר העניק הלוואות ומימן את יו"ר הבנק - דני דנקנר - והכל באותם המועדים שבהם אושרו הלוואות בשיעור של מאות מיליוני שקלים ללא ביטחונות לטומהוק. ההלוואות לבן הדוד דני דנקנר נחשפו לפני כחצי שנה ב-TheMarker במסמך הנושא את הכותרת דו"ח מצב פיננסי, בו פירט דנקנר בכתב ידו את שווי הנכסים שלו במיליוני דולרים.

את המסמך הזה תפסו חוקרי רשות ני"ע עם פתיחת החקירה, כשהגיעו לביתו בנובמבר 2012 עם צו חיפוש.

במסמך פירט דנקנר הלוואות שנתן לגורמים שונים. אחד מהם הוא דני דנקנר שחייב 59.7 מיליון שקל. דנקנר הבין, ככל הנראה, כי הסיכויים לגבות חזרה את החוב מדני קלושים, ורשם לעצמו על גבי המסמך כי "בהנחה שיפרע רק חצי" אז החוב יהיה 29.8 מיליון שקל.

ציון קינןצילום: דודו בכר

נשר טוען כי כיום, לאחר שנחשף לעובדות נוספות "ובראשן העובדה המדהימה שלפיה מר נוחי דנקנר העמיד הלוואות בשיעור של 60 מיליון שקל לבן דודו ויו"ר ועדת האשראי בבנק, מר דני דנקנר, הרי שהתשתית הראייתית הראשונית העומדת בבקשה רחבה וחזקה יותר מהתשתית הראייתית הראשונית שהיתה בבקשת גילוי המסמכים".

לפני כעשרה חודשים הורה השופט חאלד כבוב לבנק להעביר את המסמכים ללשכתו במעטפה סגורה, ולאחר שעיין בהם קבע כי הם רלוונטיים, חיוניים והכרחיים. בית המשפט העליון ביטל את ההחלטה הזו. אולם לדברי נשר עוד מצוין בתביעה כי "לא ניתן להתעלם מדבריו של השופט כבוב שקבע כי קיימות ראיות במסמכים שהיו בידיו אשר יש בהן כדי ללמד על הענקת הלוואות ללא ביטחונות ומבלי שהחלטות להעניקן קיבלו ביטוי בישיבות ועדת האשראי, והדברים אומרים דרשני".

לפי התביעה, ההלוואה שנתן הבנק לטומהוק מנוגדת לנהלי הביקורת של הבנק ולנהלי בנק ישראל, והיא הלוואה שלאדם מן הישוב, שאין לו מערכת קשרים עם בכירי הבנק, אין סיכוי לקבל. "ההלוואה ניתנה באופן מדהים וחריג ללא שום ביטחונות ותוך הפעלת שיקול דעת רשלני ונחפז, למרות שמדובר בתאגיד שמחזיק בשרשור קצה של פירמידה עסקית ממונפת עד לעייפה במיליארדי שקלים ועתירת סיכון - היא פירמידת אי.די.בי שקרסה בקול תרועה רמה". נכתב בתביעה.

עם הגשת התביעה אמר שי נשר: "מה יש למר ציון קינן להסתיר? בייחוד לאחר שנמצא כי דני דנקנר חייב לנוחי דנקנר 60 מיליון שקל האם החוב נוצר אחרי שנוחי קיבל את ההלוואה של 150 מיליון שח לטומהוק? ואיפה הדירקטורים האמורים לייצג אותי כבעל מניות? הם לא רוצים לדעת את האמת מאחורי ההלוואה לטומהוק? בייחוד לאחר שהשופט כבוב אמר שיש במסמכים שהגיעו אליו בסיס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker